Płaskie brodawki to niewielkie zaokrąglone zmiany skórne, które wystają nieco ponad skórę. Ich średnica jest mała (rzadko przekracza 5 mm). Kolor płaskich brodawek najczęściej nie różni się od koloru skóry, tylko czasami mogą być brązowawe lub żółtawe. Takie formacje pojawiają się na wszystkich częściach ciała, zarówno jako całe grupy, jak i jeden po drugim.

Jak leczyć płaskie brodawki?

Mieszkanie brodawki twarzowe a ciało można usunąć za pomocą lasera. Jest to bardzo skuteczna metoda, ponieważ prawdopodobieństwo blizn na skórze po jej użyciu jest bardzo niskie. Usuwanie laserem odbywa się w znieczuleniu (lokalnym) i trwa tylko kilka minut. Z reguły wystarczy jedna procedura, aby na zawsze pozbyć się brodawek.

Płaskie brodawki na dłoniach, nogach, szyi lub twarzy można usunąć za pomocą kriodestrukcji (kauteryzacja za pomocą ciekłego azotu). Ta metoda jest bardzo popularna, ponieważ po zakończeniu leczenia blizny prawie nigdy nie występują na skórze. Na taką patologiczną edukację zniknęło na zawsze, możesz potrzebować 3-4 zabiegów.

Czy masz jakieś przeciwwskazania do kriodestrukcji lub lasera? Czy brodawki zajmują duży obszar skóry? Następnie usuń brodawki, które potrzebujesz chirurgicznie. Interwencja chirurgiczna wykonywana jest nieczęsto, ponieważ widoczna blizna może pozostać na miejscu brodawek.

Jakie leki mogą usunąć płaskie brodawki?

Jeśli masz płaskie brodawki, leczenie można przeprowadzić za pomocą różnych leków. Na przykład dobrze sobie radzi z tym problemem kwas salicylowy . Zmarła wykształcenie, dopóki nie umarli.

Do leczenia płaskich brodawek na dłoniach, stopach i innych częściach ciała można stosować leki na bazie substancji żrących, kwasu octowego, ekstraktów roślinnych, azotanu miedzi. Mają wyraźny efekt martwiczący. Najbardziej skuteczne środki to:

  1. Solkoderma - to rozwiązanie powoduje oparzenia brodawek, mumifikuje się i znika w ciągu kilku dni.
  2. Verrukatsid - taki roztwór działa poprzez koagulację białek. Po użyciu w tym samym miejscu brodawki nie będą się pojawiać.
  3. Condilin - powoduje martwicę przez tworzenie się, ze względu na jej składową podofilotoksynę.

W leczeniu płaskiej brodawki na twarzy można zastosować keratolytics. Oznacza to "topienie" tkaniny. Ta grupa obejmuje rozwiązanie Kolomak. Ma nie tylko działanie keratolityczne, ale także antyseptyczne i przeciwzapalne. Lek ten jest stosowany nawet w leczeniu brodawek u dzieci.

Leki przeciwwirusowe do leczenia płaskich brodawek

Niemal wszystkie powyższe metody leczenia płaskich brodawek nie eliminują samego wirusa, co powoduje ich pojawienie się. Dlatego większość pacjentów ma nawroty. Aby tego uniknąć, dotkniętą skórę należy leczyć środkami przeciwwirusowymi, na przykład maścią Viru-Mertz.

Oprócz środków zewnętrznych, do leczenia konieczne jest stosowanie leków o działaniu przeciwwirusowym na całe ciało - kompleksów witaminowych i leków immunomodulujących na bazie ekstraktu roślinnego z Echinacei:

  • Immunex;
  • Medzivin itp.
leczenie płaskich brodawek

Leczenie płaskich brodawek metodami ludowymi

W leczeniu płaskich brodawek w domu można stosować metody ludowe. Niektóre z najbardziej skutecznych są takie przepisy:

  1. Potnij surowe ziemniaki na pół i potrzyj je brodawkami 4 razy dziennie.
  2. Wyciśnij sok z liści szkarłatu i wytrzyj go dwa razy dziennie.
  3. Spalić kilka zapałek bez głów siarki, przetrzeć popiół na drobny proszek, dodać kilka kropel wody i pocierać brodawki na nim.