W różnym czasie różni ludzie starali się zarobić, nie robiąc nic konkretnego, ale przyciągając coraz większą liczbę inwestorów do swoich projektów. Początkowo pojęcie "piramida finansowa" miało inne znaczenie i dopiero w latach 70. zaczęło oznaczać oszustwo.

Jak działa piramida finansowa?

Organizatorzy takiej instytucji komercyjnej pozycjonują swoją firmę jako projekt inwestycyjny, obiecując swoim inwestorom przychody, które są z pewnością wyższe niż na rynku pożyczkowym. Ci, którzy są zainteresowani tym, jak zorganizowana jest piramida finansowa, powinni odpowiedzieć, że taka firma niczego nie kupuje ani nie sprzedaje: płaci ona pieniądze uczestnikom kosztem wpływów nowo przybyłych. Jednocześnie organizatorzy projektu otrzymują najwyższe dochody, a im więcej dostaje, tym więcej ludzi się "uzależnia".

Znaki piramidy finansowej

Istnieje wiele kryteriów, dzięki którym można znaleźć taki "ekskluzywny" projekt inwestycyjny:

 1. Wysokie spłaty odsetek sięgające 50-100%.
 2. Piramida finansowa charakteryzuje się właściwą reklamą, odwołując się do konkretnych pojęć, których zwykli ludzie nie rozumieją.
 3. Brak konkretnych informacji, które mogłyby zostać potwierdzone, na podstawie niezależnych źródeł.
 4. Cechą piramidy finansowej jest przepływ pieniędzy za granicę.
 5. Brak danych na temat organizatorów i koordynatorów.
 6. Nieistniejące biuro i karta. Brak dokumentów potwierdzających oficjalną rejestrację.
 7. Firma ubezpieczeniowa zajmuje się innym państwem.
piramida finansowa

Jak odróżnić firmę inwestycyjną od piramidy?

Często uzasadniony projekt inwestycyjny jest traktowany jako piramida, zwłaszcza jeśli zbankrutował, a większość otrzymanych środków skierowano na płatności dla początkujących inwestorów. Istnieją jednak znaczne różnice między nimi. Ci, którzy pytają, co nie jest oznaką piramidy finansowej, powinni powiedzieć, że firma inwestycyjna nie ukrywa swojej działalności. Jeśli chcesz, zawsze możesz dowiedzieć się, kto jest jej założycielem i liderem oraz jakie rodzaje działalności firma ta inwestuje.

Zanim dołączysz do takiej organizacji, możesz przeczytać o tym w Internecie, porozmawiać z inwestorami, dowiedzieć się, czy otrzymują regularne płatności iw jakim rozmiarze. Piramida finansowa działa poprzez przyciąganie coraz większej liczby osób, podczas gdy w uczciwej firmie inwestor otrzymuje pieniądze bez względu na to, ile osób jest zainteresowanych tym projektem.

Jaka jest różnica pomiędzy marketingiem sieciowym a piramidą finansową?

Tutaj różnice są bardziej rozmyte, ponieważ nawet w legalnych firmach dystrybutorzy nie są powiadamiani o tym, ile pieniędzy otrzymają w wyniku ich działalności, chociaż w reklamie jest to obiecujące. Różnica między marketingiem sieciowym a piramidą finansową polega na tym, że jako pierwsza sprzedaje określone produkty i usługi. Chociaż w wielu firmach dystrybutorzy mogą uzyskiwać dochody nie ze sprzedaży towarów, ale pobierają opłaty od pracowników zaangażowanych w firmę.

Rodzaje piramid finansowych

We współczesnym świecie częściej występują dwa rodzaje piramid:

 1. Piramida wielopoziomowa. Przykład - "Organizacja Indii" Johna Law. Organizator przyciągnął inwestorów do rozwoju rzeki Mississippi. W rzeczywistości większość zainwestowanych środków trafiła na zakup obligacji rządowych. Wzrost udziałów w cenie spowodowany był rosnącym pędem, a kiedy przepływy pieniężne stały się ogromne, a cena skoczyła do niespotykanych dotąd rozmiarów, piramida upadła.
 2. Schemat piramidy finansowej Ponzi . Przykładem jest SXC, który działał sprzedając własne rachunki. Inwestorzy przyciągnęli organizatora, obiecując im zysk z wymiany kuponów, choć w rzeczywistości nie zamierzał kupować kuponów, ponieważ nie można ich wymienić na gotówkę. Kiedy Post Magazine obliczył, że 160 milionów kuponów powinno być w obiegu, aby pokryć wszystkie inwestycje, oszustwo zostało ujawnione, ponieważ liczba posiadaczy wyniosła tylko 27 tysięcy osób.

Jak stworzyć nierozerwalną piramidę finansową?

Opcje, jak stworzyć piramidę finansową, jest wiele zarówno w trybie online, jak i rzeczywistym. System 7 portfeli jest bardzo popularny w sieci WWW. Organizator umieszcza niewielką kwotę na 7 e-portfelach, a następnie dodaje swój numer konta do tej listy i wysyła ogłoszenia do sieci społecznościowe , grupy i fora, zapraszając do przyłączenia się do projektu. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak zbudować piramidę finansową, musisz pamiętać, że każdy projekt tego rodzaju jest skazany na niepowodzenie. Nawet jeśli wejdą do niego wszyscy mieszkańcy planety, zawali się po ostatnim członkiem, który wszedł.

zasada piramidy finansowej

Jak zarabiać na finansowych piramidach?

Niezbyt chciwi mieszkańcy mogą łatwo uzyskać dochód poprzez dołączenie do takiej organizacji. Najważniejsze, aby nie traktować zarobków piramid finansowych jako jedynego i stałego źródła dochodu. Przyłącz się do organizacji powinna być u szczytu jej rozwoju, a nie wtedy, gdy wielu przyjaciół i przyjaciół już to zasłużyło, ponieważ zasada piramidy finansowej polega na tym, że nie żyje długo. Gdy tylko wypłata stanie się dostępna, należy wycofać gotówkę wraz z odsetkami i nie ryzykować.

Implikacje piramid finansowych

Wiele tragicznych historii wiąże się z ich pracą. Pod koniec XX wieku w Albanii cała sieć takich firm o przepływie środków pieniężnych w wysokości 30% rocznego PKB kraju spowodowała takie szkody dla rządu, że po upadku systemu armia musiała przywrócić porządek i uspokoić złych inwestorów. W rezultacie ludzie zginęli, a rząd został zmuszony do dymisji. Piramida inwestycyjna trafia do najsłabszych grup ludności, ponieważ w większości cierpią prostacy, analfabeci.

Psychologia ofiar finansowych piramid

Ofiarami takiego projektu inwestycyjnego są nie tylko analfabeci biedni ludzie, ale także dobrze poinformowani i zamożni ludzie. Nie są zakłopotani oszustwem i są gotowi dać się oszukać, aby móc siebie oszukać. Tacy ludzie z pewnym psychicznym magazynem odnoszą się do typu asteroidów. Ich temperament charakteryzuje się łatwowiernością, emocjonalnością, łatwą sugestywnością, nie wspominając o hipnozie.

Chcą wiedzieć, jak zarobić na piramidzie finansowej, a organizatorzy są gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania, opisując wszystko w opalizujących barwach, rozśmieszając się i odrzucając wszelkie rozsądne argumenty i tworząc atmosferę szalonego entuzjazmu, grając na ludzkiej lekkomyślności, chciwości i lęku przed utratą szansy. A kiedy zaczynają się pierwsze płatności, osoba nie może już przestać. To tak, jak w grze w ruletkę, gdzie podniecenie zagłusza wszystkie argumenty rozumu.

jak stworzyć piramidę finansową

Najsłynniejsze piramidy finansowe

Świat zna wiele nieuczciwych projektów, które dotknęły tysiące ludzi. Wśród nich:

 1. AOOT "MMM" S. Mavrodi . Początkowo jego firma prowadziła działalność finansową i handlową, aw 1994 r. Rozpoczęła sprzedaż własnych akcji, wprowadzając pewien margines na zakup i sprzedaż tych papierów wartościowych, które stale rosły. Upadłość spółki została uznana dopiero w 1997 r. Iw tym czasie Mavrodi zdołał nawet zostać zastępcą, a kiedy jego oszustwo już zostało ujawnione. Według różnych szacunków ofiarami było 2-15 milionów deponentów.
 2. Znane piramidy finansowe obejmują Bernard L. Madoff Investment Securities LLC B. Madoff . Zorganizował firmę w 1960 roku, aw 2009 roku został oskarżony o oszustwo i skazany na 150 lat więzienia.
 3. "Vlastilina" V.I. Solovieva . Jej firma zasłynęła dzięki otrzymaniu samochodów przez pierwszych inwestorów, ale dwa lata po organizacji w 1994 r. Załamała się, pozostawiając ponad 16 tysięcy osób bez ich krwi.