Każdy jest zaznajomiony ze wzruszającym obrazem Madonny z dzieckiem w ramionach. A każda matka w czasie ciąży reprezentuje właśnie taką komunikację z nienarodzonym dzieckiem. Jednak rzeczywistość wprowadza własne poprawki. Płaczenie dziecka w pierwszych miesiącach życia jest jedynym sposobem komunikowania się ze światem zewnętrznym. Dosłownie w pierwszych dniach po urodzeniu większość nowych matek staje wobec faktu, że noworodek płacze podczas karmienia piersią.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest opinia, że ​​dziecko płacze tylko wtedy, gdy jest głodne, co często popycha młode matki, które mają wątpliwości co do zdolności laktacyjnych, aby przełączyć się na karmienie mieszane i sztuczne. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których dziecko płacze podczas karmienia. Płacz i płacz dziecka mogą wskazywać na psychologiczny, fizjologiczny i fizyczny dyskomfort, który należy wyeliminować.

Dlaczego dziecko płacze?

Jeśli niemowlę płacze, gdy je, może to oznaczać, że się martwi:

  1. Ból brzucha. Jeśli noworodek płacze podczas karmienia i ma małe nogi, przyciskając do niej kolana, co może wskazywać na kolkę niemowlęcia. Niedojrzała mikroflora jelita noworodka i układ enzymatyczny nie radzą sobie z trawieniem pokarmu, co powoduje nadmierne tworzenie się gazów. Pomaganie dziecku radzić sobie z tymi problemami może być dietą dla matki karmiącej, ziołowymi lekami opartymi na koprze i koperku na okruchy, układaniem na brzuchu, jego masażem i stosowaniem laktozy i bifidobakterii.
  2. Pęcherzyk powietrza w żołądku. Dzieje się tak, gdy podczas karmienia dziecko wraz z mlekiem połyka powietrze, co teraz przeszkadza mu. Aby pomóc dziecku, musisz wziąć je pionowo za pomocą kolumny i przytrzymać w tej pozycji przez kilka minut, aż powietrze wyleci.
  3. Ból w uszach. Zapalenie ucha jest dość powszechną chorobą wśród dzieci w pierwszym roku życia ze względu na anatomiczne cechy struktury nosogardzieli. Czasami choroba ta może lenić się bez gorączki i innych objawów, jednak jeśli dziecko zaczyna płakać gwałtownie podczas karmienia, jest to powód do podejrzenia zapalenia ucha. Faktem jest, że ruchy połykania w zapaleniu ucha środkowego są związane z występowaniem ostrego bólu w uszach. Aby sprawdzić, czy tak się dzieje, zaleca się delikatne pchanie kozłów dziecięcych przedsionków. Przy zapaleniu ucha dziecko reaguje na nacisk z silnym i ostrym płaczem.
  4. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli dziecko ssie i płacze, prawdopodobnie jest mu niewygodnie mieć bolesne usta i gardło. To może być wywołane przez zapalenie gardła lub drozd.
  5. Smak mleka. Ostry smak mleka może nie podobać się dziecku, a wtedy płacze podczas karmienia. W tym samym czasie może rzucić klatkę piersiową, wziąć ją ponownie, płakać i rzucić ją ponownie. Tak się dzieje, gdy mama zjada czosnek, cebulę lub ostre potrawy.
  6. Brak mleka. Jeśli dziecko płacze, kiedy je, może nie mieć wystarczającej ilości mleka. Sprawdź, czy jest to faktycznie możliwe poprzez kontrolę ważenia (przed i po karmieniu), a także przez zliczanie wilgotnych pieluszek.
  7. Niemowlę płacze podczas jedzenia
  8. Przepływ mleka zbyt szybki. Duża ilość mleka matki może wypłynąć zbyt szybko podczas uderzenia gorąca. Dziecko płacze w klatce piersiowej, kiedy nie może się dostosować do strumienia, zaczyna się śpieszyć i dusić.
  9. Bóle głowy. Dziecko płacze podczas karmienia, jeśli jego dyskomfort jest spowodowany zaburzeniami neurologicznymi. Bóle głowy z zespołem wodogłowia mogą się nasilać w wyniku ruchów połykania. W takim przypadku problem musi zostać rozwiązany przy pomocy neurologa, który przepisze dodatkowe badania i zaleci leczenie.