Ból gardła może być pierwszym objawem zimna lub zapalenia migdałków. Każda osoba, odczuwając ten problem, zaczyna intensywnie leczyć: kto kupuje najróżniejsze środki na przeziębienie w aptece i kto korzysta z popularnych metod. Ból gardła podczas laktacji staje się szczególnym problemem, ponieważ matka karmiąca nie może pić wszystkich leków z rzędu.

Jak leczyć mamę karmiącą gardło?

Jeśli kobieta ma ból gardła podczas karmienia piersią, wybór metody leczenia staje się znacznie bardziej skomplikowany. Większość leków jest zabroniona do stosowania podczas laktacji. Dzieje się tak, ponieważ większość z nich dostaje się do mleka matki i może wywoływać wiele negatywnych skutków: kolka jelitowa, reakcja alergiczna, problemy z wątrobą i nerkami u dziecka. Przed leczeniem gardła podczas laktacji tym lub tym lekiem, konieczne jest zapoznanie się z jego przeciwwskazaniami. A jednak od bólu gardła z laktacją są tradycyjne i ludowe środki zaradcze:

Tradycyjne leki stosowane w leczeniu gardła w okresie laktacji obejmują stosowanie tabletek, syropów, płukań i aerozoli. Tabletki z gardła podczas laktacji należy przyjmować jeden raz w wysokiej temperaturze. Płukanie w czasie laktacji jest najbardziej nieszkodliwym zabiegiem. W tym celu zaleca się dodanie 1 łyżeczki soli, ½ łyżeczki sody i 4 krople jodu do szklanki ciepłej przegotowanej wody i przepłukanie roztworem w ciągu dnia. Skuteczne jest również płukanie roztworem furacyliny.

Z syropów można użyć "Doctor IOM", "Gadelix", "Chest elixir" i innych (które nie zawierają bromu). "Hexoral" to spray do gardła, który nie jest zabroniony w przypadku karmienia piersią. Jest skuteczny w leczeniu chorób wirusowych i jest wygodny w użyciu (wystarczy 2 razy dziennie).

Używanie niekonwencjonalnych środków, jeśli Twoja matka karmiąca ma ból gardła

Z popularnych metod możesz ból gardła podczas karmienia piersią używać gotowanego mleka z kawałkiem masła i łyżeczką miodu. Skuteczne jest stosowanie miodu z czosnkiem, wystarczy 1 ząbki czosnku i 1 łyżeczka miodu. Możesz żuć kawałek propolisu, ale jednocześnie obserwować, jak dziecko zareaguje na to. Propolis jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antywirusowym, ale może powodować reakcje alergiczne.

Jeśli matka karmiąca zauważy jej objawy przeziębienia, wtedy kilka dni może próbować być traktowana samodzielnie, ale jeśli nie ma efektu i temperatura wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem.