Blisko Angkor Wat znajduje się świątynia Bajon - jedna z najstarszych i majestatycznych świątyń Kambodża . Pojawienie się świątyni wiąże się z nazwą monarchy Dżajawarman VII, który był w stanie zmienić bieg przedłużającej się wojny, a nawet odeprzeć najeźdźców. Kontynuowano operacje wojskowe na nieprzyjacielskich ziemiach.

Najeźdźcami byli sąsiedzi z Cham, stolica królestwa została splądrowana i zniszczona. Władca Dżajawarman VII wydał wiele pieniędzy ze skarbca na odbudowę zniszczonego miasta i postanowił wznieść mur obronny, aby chronić go przed inwazjami i ruinami w przyszłości. Znaczącymi zabytkami odrestaurowanej stolicy był pałac monarchy i Bayon - wielka świątynia.

Struktura świątyni

Świątynia znajduje się w centralnej części miasta Angkor Thom i ma imponujące rozmiary. W pobieżnym badaniu możesz pomyśleć, że ta skalna świątynia jest cudownym stworzeniem stworzonym przez naturę. I tylko uważna obserwacja nie pozostawia wątpliwości, że ta struktura jest czymś innym niż tytaniczna praca setek i tysięcy ludzi. Świątynia Bajon uderza swą wspaniałością i niezwykłością, jest często nazywana kamiennym cudem i to prawda.

Jeśli chodzi o wielkość świątyni, są w stanie zaimponować każdej osobie, która tu przybyła: powierzchnia Bayon wynosi 9 kilometrów kwadratowych. Skalna świątynia znajduje się pod ochroną kamiennych lwów, która otworzyła usta w przerażającym ryku. Bayon gloryfikuje Buddę i jego czyny i, podobnie jak wiele innych budynków, przypomina ułożone, malejące tarasy. W tej świątyni znajdują się trzy takie tarasy. Największy, dolny taras otoczony jest galerią z kamienia; kiedy już został pokryty, ale teraz zawaliły się sklepienia, pozostawiając tylko filary i najpiękniejsze płaskorzeźby, którymi pokryte są ściany galerii.

Терраса Прокажённого КороляБарельеф первой террасы храмаБарельеф, украшающий стены второй террасы Байона

Tarasy świątyni Bayon

Długość galerii wynosi 160 m, a szerokość 140 m. Cały obszar pokryty jest realistycznymi reliefami, częściej przedstawiającymi prostych ludzi i ich codzienne życie. Oprócz takich historii, galeria jest ozdobiona płaskorzeźbami, które opowiadają o Kambodży, o życiu i zwycięstwach militarnych króla Dżajawarmana. Czasem można spotkać portrety monarchy, które słusznie są uważane za najlepsze rzeźbiarskie obrazy z tamtych lat.

Drugi taras otoczony jest podobną galerią, a jego płaskorzeźby zdobią sceny o tematyce religijnej i mitologicznej. Również tutaj jest wieża, której wysokość wynosi 43 metry. Jego cechą jest podstawa, na której jest zainstalowany. Ma kształt owalu, który jest rzadkością podczas wznoszenia takich konstrukcji. Wieża, położona w centrum Bayon w Kambodży, symbolizuje centrum wszechświata. Kiedyś mieścił on gigantyczny posąg Buddy, ale w średniowieczu posąg został zniszczony, a jedynie fragmenty rozproszyły się po terenie świątyni.

Imponujące 52 małe wieże, z których główna jest otoczona. Są symboliczne i wyznaczają ścianę, która według starożytnych wierzeń otacza wszechświat. Niestety czas i kaprysy natury nieuchronnie je niszczą.

Legendy wież świątyni

Wieże świątyni Bayon są wyjątkowe, żaden inny kraj na świecie nie ma takiej struktury. Na każdej wieży są ozdobione cztery ludzkie twarze, z których każda skierowana jest na pewną stronę świata. W sumie jest 208 twarzy, wysokość każdego sięga 2 metrów. Istnieją legendy, które wyjaśniają pochodzenie osób i ich cel. Według jednego z nich twarze symbolizują Awalokiteśwarę - bóstwo posiadające niezmierzoną mądrość, dobroć i współczucie. Inna opinia jest taka, że ​​wieże z twarzami są symbolem monarchii Dżajawarmana VII, która rozciąga się na wszystkie części świata. Liczba wież świątyni Bayon w Kambodży odpowiada liczbie prowincji, które znajdowały się w średniowiecznej Kambodży. Centralny oznacza króla i jego nieograniczoną moc.

Płaskorzeźby zdobiące ściany świątyni w pełni i prawdziwie przedstawiają życie królestwa w średniowieczu. Są uważane za wiarygodne dokumenty historyczne i naprawdę mówią o wszystkich sferach ludzkiego życia w tamtym czasie: dom, ubrania, rozrywka, praca, odpoczynek i tak dalej. Istnieją również sceny ze starć zbrojnych z Chamem.

Era króla Dżajawarmana VII była wspaniała i niepowtarzalna. Po jego śmierci w Kambodży nie zbudowano ani jednej świątyni, która nawet przypominałaby Bayon. Sztuka tego czasu osiągnęła bezprecedensowy świt i jest określana w historii jako "Age of the Bayon".

Jak się tam dostać?

Świątynia Bajon znajduje się niedaleko Angkor Wat. Możesz się tam dostać zarówno w grupach wycieczkowych, jak i taksówkach (czynsz za dzień kosztuje około 20-30 dolarów.) Tańszą alternatywą jest tuk-tuk - koszt wynajmu tego rodzaju transportu dziennie to dwa razy mniej, tylko 10-15 dolarów.

Территория храма Байон огромнаУникальные башни-лики
Львы, охраняющие храм БайонДеяния короля Джаявармана VII в барельефе храма