Nauka pływania dla dzieci jest jednym z ważnych aspektów, które pozwolą dziecku łatwiej przystosować się do normalnego życia, być zdrowsze, silniejsze i bardziej zwinne niż ich rówieśnicy. Możesz zacząć naukę pływania w dowolnym wieku, od najwcześniejszego dzieciństwa.

Pływanie dla dzieci: trening

Wszyscy rodzice zaawansowani w pytaniach dotyczących rodzicielstwa zazwyczaj myślą o nauczaniu pływania dla noworodków. Wczesne pływanie, jak to się nazywa, powinno być skoordynowane z pediatrą, który będzie obserwował Twoje dziecko. Istnieją pewne przeciwwskazania, takie jak przeziębienie lub źle wyleczony pępek. Pod innymi względami istnieje kilka ograniczeń, a od trzeciego tygodnia życia można nauczyć dziecko pływania.

Jeśli wydaje ci się, że nauczanie pływania dla niemowląt jest zupełnie niepotrzebne, jesteś głęboko w błędzie. Od dawna udowodniono, że "pływające" okruchy rozwijają się znacznie aktywniej: są bardziej skłonne do poprawy zdolności motorycznych, koordynacji ruchów, są spokojniejsze, lepiej śpią i łatwiej jedzą. Często jednak wyprzedzają swoich rówieśników i inteligencję.

Nauczanie pływania dla niemowląt jest zwykle wykonywane początkowo w domu. Ważne jest, aby przygotować kąpiel z wodą o temperaturze ciała i angażować się z dzieckiem co najmniej 2-3 razy w tygodniu. W okresie wewnątrzmacicznym, jak dobrze wiadomo, miękisz rozwija się w środowisku wodnym, więc teraz, gdy dziecko wciąż ma pamięć przodków, będzie spokojnie wstrzymywał oddech i odruchowo odtwarzał ruchy niezbędne w tej sytuacji.

Czasami szpitale mają specjalne baseny, gdzie uczą lekcje pływania dla dzieci. Zazwyczaj wystarczy wziąć udział w takich kursach z dzieckiem raz na 1-2 tygodnie, aby zapamiętać nowe ruchy, a w domu ćwiczyć je w łazience.

Zwykle w tym wieku dzieci nie uczą się pływać indywidualnie z instruktorem - głównym wsparciem i wsparciem jest jedno z rodziców. Teraz, od ukończenia piątego roku życia, możesz wynająć indywidualnego trenera dziecka, aby pomóc dziecku nauczyć się takich stylów pływania jak styl klasyczny i czołganie się.

Program edukacji pływackiej

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało szansę zostać zawodowym pływakiem, zwróć uwagę na kursy i szkolenia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Już w wieku 5-6 lat dziecko może uczęszczać do sekcji, w której profesjonalista nauczy go pływania - w tym przypadku Twoje dziecko nie opanuje prymitywnego pływania "jak pies" i natychmiast zacznie opanowywać podstawowe style - czołganie się i stylem klasycznym.

Ponadto, jeśli okaże się, że Twoje dziecko ma pewne umiejętności, to z takiej sekcji będzie mógł najpierw dostać się do konkursów szkolnych, a następnie do miast, zawodów regionalnych i tak dalej.

Niezależne lekcje pływania dla dzieci w basenie

Jeśli Twoje dziecko osiągnęło już wiek pięciu lat, możesz ćwiczyć techniki nauczania dzieci pływania niezależnie. Do tego wieku nie powinno się uczyć dziecka - niech basen będzie tylko przyjemną rozrywką z rozbryzgami i śmiechem, w przeciwnym razie można trwale zepchnąć okruchy z miłości do wody.

Trening pływacki noworodka

Możesz wypróbować najbardziej prymitywne ćwiczenia:

  • trzymając dziecko za brzuch pod wodą, poproś ich, aby najpierw wykonali charakterystyczne ruchy rękami, potem nogami, a następnie wszystkimi razem;
  • nauczyć dziecko wstrzymywania oddechu i nurkowania pod wodą;
  • po opanowaniu tych ćwiczeń, naucz go trzymać się wody, a następnie przejdź do technik pływania.

Jeśli nie jesteś bardzo dobry w pływaniu, lepiej zapewnić szkolenie profesjonalistom - w końcu może zależeć od tego bezpieczeństwo Twojego dziecka!