Tymianek lub, jak to się nazywa, tymianek jest krzewem olejkowym, znanym ze swoich leczniczych właściwości i spożywanym w postaci herbaty tymiankowej, przypraw, naparów i wywarów. Poza zakładem wykorzystywany jest w kosmetologii, medycynie. A także krzak jest często używany w projektowaniu krajobrazu, jako piękna i bezpretensjonalna roślina.

Nawet starożytni lekarze, tacy jak Avicenna, wspomnieli o leczniczych funkcjach tej rośliny w swoich traktatach. W tamtych czasach tymianek był stosowany do łagodzenia bólów głowy, środków moczopędnych, antyseptycznych, przeciwpasożytniczych, dodając zioła do wina i oleju. W naszych czasach herbata z tymiankiem ma ponad tuzin korzystnych właściwości.

Niż przydatna herbata z tymiankiem?

Powszechne użycie tymianek ze względu na występowanie roślin w całej Europie i Azji. Skład chemiczny tymianku jest bogaty w olejki eteryczne, kwasy, żywice, garbniki i flawonoidy, które posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające.

Najłatwiejszym sposobem wykorzystania tej rośliny jest herbata z tymiankiem, której zaletą są następujące działania:

 • środek wykrztuśny (stosowany jako pomocniczy w leczeniu kaszlu);
 • przeciwskurczowe;
 • ocieplenie;
 • gaszenie pragnienia;
 • środek uspokajający;
 • moczopędny;
 • środek przeciwbólowy;
 • napotny;
 • środek przeciwdrgawkowy;
 • antydepresant;
 • hematopoetyczny;
 • bakteriobójcze;
 • przeciw robakom.

Również czarna lub jakakolwiek inna herbata z tymiankiem jest stosowana w złożonej terapii chorób ginekologicznych, dermatologicznych, zaburzeń przewodu pokarmowego i zaburzeń metabolicznych.

Przeciwwskazania do picia herbaty tymiankiem

Czy taka roślina lecznicza ma własne przeciwwskazania? Tak, jak każda roślina lecznicza, tymianek może być używany z pewnymi zastrzeżeniami. Po pierwsze, nie powinieneś myśleć, że przy takiej herbacie możesz zastąpić zwykłe napoje. W rzeczywistości konieczne jest podjęcie kursów, które trwają nie dłużej niż 14 dni z rzędu. Pamiętaj, aby szanować przerwy między kursami, co najmniej 2 miesiące.

Nie zaleca się stosowania herbaty z tymiankiem i podczas ciąży, ponieważ w tym stanie kobiety często odczuwają wzrost ciśnienia, a tymianek przyczynia się do jego dalszej stymulacji. Każde zastosowanie takiej herbaty u osób z przewlekłymi schorzeniami w ostrym stadium powinno być skoordynowane z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza w przypadku chorób przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego.

Jak zaparzyć herbatę tymiankiem?

Przygotowanie podobnej herbaty jest bardzo proste. Aby to zrobić, należy dodać 1 łyżeczkę do zwykłej ilości czarnej herbaty. suszone liście tymianku lub kilka suszonych kwiatostanów i zalać wrzącą wodą czajniczek. Zaleca się naleganie na taką herbatę nieco dłużej niż zwykle, około 7-10 minut. Rezultatem jest niezwykle aromatyczny i zdrowy napój. Zwiększ Tymianek zielonej herbaty korzyści zdrowotne wynikające z tej herbaty może być, dodając 1 łyżkę miodu.

Ale tymiankiem może być warzona nie tylko czarna herbata. Zielona herbata z tymiankiem i miętą to tradycyjny napój łagodzący bóle głowy. Do jego przygotowania niezbędne jest zmieszanie suszonych składników w równych ilościach i zalanie wrzącą wodą. Po 7-8 minutach napój jest gotowy do picia. Takie herbaty sprzedawane są w naszych czasach iw sieciach aptecznych, ale korzyści z samodzielnego przygotowania są o wiele większe.

Tymianek można łączyć nie tylko z klasycznymi herbatami, ale także z innymi ziołami i roślinami. Możesz sam wymyślić przepis na herbatę tymiankową. Dobrze komponuje się z borówkami, goździkami, dogrose, miodem, cytryną, melisą, czarną porzeczką i myśliwymi.