Większość współczesnych Tatarów to muzułmanie. W związku z tym w ich rocznym cyklu są wszystkie główne Święta islamu które są określane zgodnie z ruchomym kalendarzem księżycowym. Jednak ludzie ci wciąż mają własne święta tatarskie, które zwykle oznaczają pewne wydarzenie w działalności rolniczej lub zjawisku naturalnym. Daty celebrowania takich dni określają stare aksakale.

Główne święta ludu tatarskiego

Jednym z głównych tatarskich świąt i tradycji jest świętowanie Sabantui . Sabantuy - święto poświęcone wiosennym pracom polowym: orce, sadzeniu. Początkowo zauważono to przed rozpoczęciem takich prac, to jest około połowy kwietnia. Jednak z biegiem czasu tradycja zmieniła się nieco, a teraz Sabantuy jest zwykle obchodzony w czerwcu po zakończeniu wszystkich zajęć wiosennych. W tym dniu odbywają się szerokie festiwale folklorystyczne, zawody sportowe, przeprowadzanie licznych rytuałów, odwiedzanie gości, a także wspólne przekąski. Wcześniej wszystkie te działania miały bardzo wyraźną implikację: w ten sposób próbowali uspokoić duchy płodności, aby dać obfite plony. Teraz Sabantuy stało się tylko zabawnym świętem publicznym, okazją do dobrej zabawy i pogawędki z przyjaciółmi i rodziną oraz z młodymi ludźmi. Sabantuy obchodzone są przez większość Tatarów, niezależnie od tego, czy obecnie zajmują się działalnością rolniczą.

Kolejne duże tatarskie święto narodowe - Nardugan - obchodzone jest po zimowym dniu przesilenia, 21 lub 22 grudnia. Tradycja tego święta jest bardzo stara, ma pogańskie korzenie. Uważa się, że ten dzień poświęcony jest "narodzinom słońca", a zatem przypada na daty grudniowe, które następują po najkrótszym dniu w cyklu rocznym. Podczas tego święta odbywają się również liczne uroczystości z bogatym poczęstunkiem, a tego dnia zwyczajowo odgaduje i aranżuje przedstawienia teatralne.

Podobnie jak większość ludów tureckich, świętują Tatarzy Nauryz lub Novruz. Ten dzień oznacza nadejście wiosny, a także początek nowego cyklu rocznego, który wiele ludów tradycyjnie kojarzy z harmonogramem pracy w rolnictwie. Nauryz obchodzony jest w dniu wiosennego zrównania dnia, czyli 21 marca. Tatarzy wierzą, że złe duchy nie pojawiają się na Ziemi w tym dniu, ale dobre, wiosna i szczęście wędrują po niej. Obfite przysmaki są uważane za tradycyjne dla Nauryz. Każde danie, które przypada na świąteczny stół w tym dniu, ma symboliczne znaczenie. Najczęściej są to bułeczki i ciasta z różnych rodzajów mąki, a także z fasoli.

Inne, mniejsze, ale także ważne święta dla Tatarów to: Boz Karau, Boz Bagh; Emel; Wypas owsianka (owsianka Starling, owsianka Verbalnaya); Tsym; Zhyen; Salamat.

Święta tatarskie1

Tatarskie święta narodowe

Oprócz tradycyjnych świąt, Tatarzy również powszechnie obchodzą święta narodowe związane z różnymi historycznymi wydarzeniami dla Tatarów. Najczęściej są to znaczące daty z historii Republiki Tatarstanu. W związku z tym największą uwagę i bujną uroczystości odbywają się na tym terytorium. Tak więc, jako wielkie narodowe święto, obchodzony jest Dzień Republiki Tatarstanu (inna nazwa to Dzień Niepodległości) - 30 sierpnia. 9 sierpnia Tatarzy obchodzą Światowy Dzień Ludów Tubylczych Świata , a 21 lutego Światowy Dzień Języka Ojczystego .