Tamariks lub wozidła - krzew lub małe drzewo o niesamowitym pięknie i wdzięku. Na wysokości zazwyczaj osiąga 3-4 metry, ale niektóre rośliny osiągają 5 m. Cienkie gałęzie - gałązki pokryte są małymi liśćmi o niebiesko-zielonym kolorze, przypominającymi łuski. Wygląda to wyjątkowo rzadko w okresie kwitnienia od początku lata do października, jego liczne różowe lub białe kwiaty są zbierane w przypominające pędzel kwiatostany, a ich nieotwarte pąki przypominają małe paciorki, dlatego ludzie nazywają koraliki tamarikami. Ta wieloletnia roślina ma ponad 75 gatunków, szeroko rozpowszechnionych od Europy po Indie. Szczególnie często spotykane we wschodniej Rosji i na Syberii.

Tamarix jest zalecany do uprawy zarówno w grupie, jak i pojedynczej, dobrze nadającej się do tworzenia żywopłoty . Wygląda dobrze w połączeniu z innymi wdzięczymi krzewami - spiraea, raktinik. Możesz zasadzić wiele roślin, które kwitną w tym samym czasie z comberem, i możesz tych, którzy "zamieniają" go pod koniec okresu kwitnienia. Skutecznie wyhodowane krzewy będą wyglądać na tle różnych roślin okrywowych.

Tamariks - lądowanie i opieka

Grzebień jest jedną z mało wymagających roślin. Jest odporny na działanie soli, a gruczoły na liściach same wydzielają sól. Toleruje warunki panujące w mieście. Idealne miejsce do lądowania jest dobrze oświetlone lub lekko zacienione. Gleba jest mało wymagająca, jedynym warunkiem jest to, że gleba musi być dobrze osuszona - krzew nie toleruje stojącej wody. Rośnie dobrze na gęstych, a nawet gliniastych glebach, ale w tym przypadku, gdy sadzimy w jamie powinny być próchnicy i torfu.

Sadzenie sadzonek przeprowadzane wczesną wiosną. Lepiej jest brać młode sadzonki, dorosłe rośliny zapuszczają korzenie znacznie gorzej. W tym celu na dnie wykopu umieszczono dobry drenaż, popiół drzewny i nawozy organiczne. Natychmiast po zasadzeniu roślina wymaga obfitego podlewania.

Podlewaj rośliny umiarkowanie, a następnie tylko w okresie zasuszenia. W normalnych warunkach można to zrobić bez podlewania. Toleruje tamarix i przycinanie, które jest wytwarzane w warunkach ogrodu, aby nadać krzewowi niezbędny kształt. W warunkach dużej wilgotności i braku wiatru na młodych pędach krzewu pojawiają się czasami ciemne plamy - jest to pleśń, która ma szkodliwy wpływ na kondycję rośliny. Dotknięte pędy powinny być również pocięte i spalone.

Ogólnie, koralik jest mrozoodporny, może wytrzymać spadek temperatury do -28 ° C, dlatego z reguły nie potrzebuje schronienia zimowego. Ale niektóre rodzaje gorzej tolerują zimno, więc powinny być przygotowane na nadejście zimnej pogody - owinięte szmatką lub plastikiem. Jeśli gałęzie są nadal zamrożone, powinny zostać odcięte na wiosnę. Na ich miejsce wkrótce pojawią się nowe - roślina jest szybko odnawiana, Tamarix jest przeszczepiana tylko w razie potrzeby - w jednym miejscu może rosnąć przez dziesięciolecia bez utraty swoich właściwości dekoracyjnych.

krzew tamarix

Tamarix - sadzonki hodowlane

Rozmnażanie siekacza odbywa się za pomocą pędów, nasion, ale najczęściej za pomocą sadzonek. Szczepienie Tamarix najlepiej wykonać jesienią. Aby to zrobić, pokrój usztywnione sadzonki i umieść je w pojemniku z wodą lub natychmiast ułóż je na otwartym gruncie na głębokości 20 cm, po czym rozsadę należy podlać. Przed sadzeniem należy przygotować glebę - poluzować i zastosować nawóz organiczny. Ukorzeniając sadzonki w wodzie, należy okresowo wlewać i można je sadzić natychmiast po pojawieniu się korzeni. Do zimowania posadzone sadzonki potrzebują do ściółkowania za pomocą trocin lub torfu, a na wiosnę mogą już zostać przeszczepione do stałego miejsca.