Kontrola chwastów jest czymś, co spotyka każdego letniego mieszkańca. Wszyscy wiedzą, że daleko jest do łatwego pozbycia się kilku akrów. Stąd opinia, że ​​typowy rezydent letni nie robi nic, że stoi na czworakach w swoim ogrodzie, przechodząc od jednego ogrodu do drugiego, walcząc z chwastami. A ból ​​pleców, jako konsekwencja tej walki, jest główną cechą większości ludzi spędzających wiosnę i lato w ich wiejskim domu.

Oczywiście, możesz nadal pozostawiać czas, siłę i zdrowie w ogrodzie, ale dla tych, którzy chcą wygrać w walce ze szkodliwymi roślinami i znacznie zwiększyć produktywność, istnieje takie wyjście jak ściółkowanie gleby.

Po co mulczować ziemię?

Mulczowanie gleby to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się chwastów w naszym ogrodzie i sadzie. Różne sposoby ściółkowania pomagają stłumić wzrost rocznych chwastów, a byliny, jeśli rosną przez warstwę ściółki, w pojedynczych ilościach, a pozbycie się ich nie będzie trudne. Prosta i niedroga technologia mulczowania pomoże chronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, a także doprowadzi do znacznej poprawy składu i struktury gleby. Zawartość próchnicy będzie stopniowo wzrastać, co z kolei spowoduje aktywację dżdżownic. W rezultacie gleba się poluzuje, co doprowadzi do stworzenia najkorzystniejszych warunków dla wzrostu i płodności roślin w twoim ogrodzie.

Jeśli chodzi o zimne pory roku, ściółkowanie drzew pomaga utrzymać ciepło, co jest ważne dla uprawy owoców i innych roślin wieloletnich. Jeśli hodujesz warzywa - wiele sposobów na ściółkę pomoże ci zebrać bogate zbiory.

Sposoby na ściółkę

Zanim zgarniesz ziemię, musisz się starannie przygotować. Usuwaj śmieci z powierzchni ziemi, duże kamienie, chwastów, usuwając, jeśli to możliwe, wszystkie chwasty - zwłaszcza byliny. Następnie należy rozsiać nawóz na powierzchni, a następnym krokiem będzie bezpośrednie pokrycie pokrytej gleby ściółką.

Możesz wybrać dowolny materiał do mulczowania. Specjalistyczne sklepy sprzedają specjalne oferty, ale są też inne sposoby:

  • ściółkowanie trawą;
  • mulczowanie gleby trocinami;
  • humus z opadłych liści;
  • słoma;
  • torf, keramzyt;
  • juta, folia, tektura itp.
  • мульчирование почвы опилками

Chochoł, jak widać, jest najbardziej odmienny. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem jest mulczer siekacza. Poluzując górną warstwę ziemi za pomocą motyki, tworzysz warstwę ściółki, która pokrywa dolne warstwy gleby, chroniąc je przed utratą wilgoci i przegrzaniem.

Średnio grubość mulcz może wynosić od dwóch do ośmiu centymetrów, w zależności od materiału ściółki.

Należy pamiętać, że mulczowanie gleby powinno odbywać się regularnie przez kilka lat. Na początku możesz nie zauważyć od razu pozytywnego efektu, ale po dwóch lub trzech latach właściwości gleby na twoim terenie znacznie się poprawią, a wysiłki przyniosą wspaniałe owoce.