Większość roślin może kwitnąć tylko w słonecznych lub, w skrajnych przypadkach, półcienistych obszarach. Ale co z tymi, którzy mają mały ogród i wiele miejsc w nim, gdzie prawie cały czas jest cień? Ale w każdym zakątku fabuły chcesz zobaczyć estetykę kwitnienia, a nie gołą ziemię lub prostą trawę. Tylko jedno wyjście - aby dać pierwszeństwo cieszącym się wieloletnim kwiecie w cieniu dla ogrodu.

Byliny do silnie zacienionych obszarów

Jeśli drzewa rosną w twoim ogrodzie z grubymi i gęstymi koronami, promień słońca prawie nigdy nie pęka pod nimi. To samo dotyczy budynków lub ogrodzenia po stronie północnej. Tutaj rośliny rosną i rozwijają się normalnie z płytkimi systemami korzeniowymi. Przede wszystkim zaleca się sadzenie roślin cebulkowych kwitnących tutaj:

Ponadto kwitnące i ozdobne, liściaste kwiaty ogrodowe cieszą się pięknie w cieniu. Na przykład, wiecznie begonia tworzy jasny fantazyjny dywan o mięsistych, błyszczących liściach, które oprócz lata pokryte są pięknymi pąkami w różnych kolorach. Zimą i latem pozostają zielone liście vinca, które wiosną pokryte są pięknymi niebiesko-fioletowymi kwiatami. Hosta i kupena - więcej odmian roślin z pięknymi liśćmi.

Płytkie wieloletnie kwiaty na umiarkowanie ciemne obszary

Jeśli w ogrodzie znajduje się kącik, przynajmniej przez jakiś czas (4-6 godzin) rozgrzany ciepłym słońcem, można użyć cieniujących się wieloletnich kwiatów do ogrodu, które kwitną dłużej i znacznie jaśniej, większe.

Wiosną niezwykłe pąki tęczówki wyglądają korzystnie. Roślinę tę można wyciskać w miejscach, w których znajduje się gliniasta gleba. W poszukiwaniu spektakularnych kwiatów cieniujących, aby zwrócić na siebie uwagę centrum . Jest również poetycko nazywany "złamanym sercem" ze względu na kształt pąków, który naprawdę przypomina wygląd symbolu miłości, podzielony na pół.

Z gospodarzem na trawniku będzie idealnie połączony arizema. Ta wysoka roślina (do 90 cm) o pięknych, złożonych liściach wspaniale kwitnie z wydłużonymi pąkami w paski, które wydzielają delikatny aromat.

Możesz zasadzić zacieniony obszar za pomocą ayugi, którą wielu z nas zna jako ocalałego. Jest bezpretensjonalny i łatwo dostosowuje się do niesprzyjających warunków, kwiat należy do roślin okrywowych. W rezultacie twój ogród kwiatowy pokryty jest purpurowo-zielonym dywanem przeplatanym małymi średnimi kwiatostanami w kolorze białym, fioletowym lub różowym.

Klopogon to kolejna opcja dla zacienionej działki willi. Kwitnie jesienią i trwa prawie do przymrozków.

Kwiaty Curly Shade

Specjalny efekt dekoracyjny występuje w przypadku stosowania bylin kędzierzawych. Zalecane są do stosowania w budynkach gospodarczych, ścianach, płotach itp.

Bardzo delikatnie owija się wokół kędzierzawego akonitu. To jest winorośl, która jest długa kręcone kwiaty cieniu może osiągnąć do trzech metrów. Filcowane liście z ciemną i błyszczącą powierzchnią pojawiają się na krętej łodydze. Cóż, prawie całe lato roślina pokryta jest dużymi niebiesko-fioletowymi kwiatami.

Bluszcz jest również idealny do pionowego ogrodnictwa zacienionych obszarów. Ta pnąca roślina pięknie utkana wokół drzew, podpor, ogrodzeń. Cechą rośliny jest wiecznie zielony. Oznacza to, że nawet w zimie w ogrodzie wśród krzewów i drzew pokrytych śniegiem, będzie prawie egzotycznie patrzeć na ciemnozielone liście bluszczu.

Jak widać, wieloletnie rośliny do sadzenia w zacienionym ogrodzie kwiatowym. Tak więc na wiosnę, jak zawsze, jest coś do zrobienia.