Ząbkowanie u dziecka jest ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, rzadko przechodzącym niezauważonym. Zwykle temu zjawisku fizjologicznemu towarzyszy wzrost temperatury u dziecka, zaburzenie w kale, nastroje, niepowodzenie codziennej rutyny itp., Co powoduje niepokój rodziców.

Czas ząbkowania

Warunki ząbkowania są indywidualne, ale najczęściej, jak mówią pediatrzy, zbiegają się z czasem pojawienia się zębów u jednego z rodziców. Średnie tempo pojawiania się pierwszych zębów wynosi od sześciu do ośmiu miesięcy, ale nie powinieneś się martwić, jeśli twoje dziecko nie pasuje do tych okresów.

Na początku dziecko ma przednie dolne siekacze, następnie górne siekacze. Po około dwóch miesiącach wyrastają boczne siekacze, a po roku - zęby do żucia. Kły wydają się najnowsze. Zwykle, w wieku 2,5 - 3 lat, dziecko powinno mieć wszystkie 20 zębów mlecznych.

Pierwsze objawy ząbkowania u dziecka zaczynają objawiać się około dwóch tygodni przed ich objadaniem się dziąseł. Jakie są najczęstsze objawy ząbkowania?

Objawy ząbkowania u niemowląt

Pierwsze objawy ząbkowania są często postrzegane przez młodych rodziców jako początek choroby. Tak, to zrozumiałe! W końcu dziecko staje się jęczące, ma katar, czasami ból w uszach, więc dziecko chwyta za uszy; zmniejszony apetyt. Należy zwrócić uwagę na jego zachowanie, jeśli dziecko ściera dziąsła, przytyka zabawki i inne przedmioty (na przykład tył łóżka), a ponadto zwiększa wydzielanie śliny - są to oczywiste oznaki erupcji pierwszych zębów. Ostrożnie zbadaj usta okruchów, a zobaczysz, że małe dziąsła są czerwone i opuchnięte z powodu zwiększonego dopływu krwi. Nieco później widać białą krawędź zęba mlecznego.

Na tle ząbkowania gorączka dziecka może wzrosnąć do 38 stopni, a nawet dłużej i pozostać od 3 do 7 dni. Często rodzice uważają erupcję zębów i wymioty za oznakę ząbkowania u dzieci. Ludzie mają ciągłe wyobrażenie o istnieniu pewnego wzoru: objawem wybuchu górnych zębów jest wzrost temperatury ciała niemowlęcia, a głównym objawem erupcji zębów trzonowych jest zdenerwowany stolec .

Eksperci nie znajdują bezpośredniego związku między pojawieniem się zębów i biegunką, wierząc, że biegunka jest oznaką infekcji jelitowej, co nie jest zaskakujące, ponieważ dziecko ciągnie wszystko w jamie ustnej w danym okresie, instynktownie próbując zmniejszyć swędzenie i nieprzyjemny ból w dziąsłach. A jeśli w ciągu pół roku, kiedy pojawią się siekacze, dziecko ma dostęp do małej przestrzeni, a następnie, gdy pojawiają się zęby do żucia, aktywnie porusza się po pokoju i wciąga niesterylne przedmioty do ust. Ponadto wymioty i biegunka mogą być reakcją organizmu na gorączkę.

Pediatrzy twierdzą, że ból odczuwany przez carapus podczas erupcji jest bardzo znaczący, w związku z tym jasne jest, jaki dyskomfort pierwsze znaki ząbkowania doświadczanie małego dziecka w tak trudnym okresie. Rodzice powinni w tym czasie zwracać większą uwagę na dziecko, częściej go pieścić i żałować. Zimno pomaga nieco zmniejszyć ból, więc bardzo dobrze jest dać mu gumowe pierścienie - ząbkujące stymulanty z zamarzniętym płynem w środku. Nieźle udowodnione żele znieczulające do smarowania dziąseł: Dentinox, Calgel, Doctor Baby. Możesz dać dziecku zimną marchewkę, suszenie, kawałek czerstwego chleba. W tym samym czasie stale trzymaj dziecko w polu widzenia, ponieważ fast food w ustach, może odgryźć kawałek i dusić!

Zdrowe zęby są ważnym czynnikiem w ogólnym zdrowiu człowieka, dlatego ważne jest dbanie o ich stan od momentu pojawienia się.