Objawy alergii u dzieci Coraz częściej rodzice mają do czynienia z takim problemem, jak reakcja alergiczna u dziecka. Może wystąpić spontanicznie lub być dziedziczna. Aby się nie pomylić i nie wyleczyć, nie jest jasne, jaka to choroba, matka powinna wiedzieć, jakie są objawy alergii u dzieci. I oczywiście pediatra konsultant i alergolog będą decydującym krokiem w wyznaczeniu leczenia.

Jakie są objawy alergii na pył u dzieci?

Często nieodpowiednia reakcja na pył wygląda jak banalny nieżyt nosa. Niemowlę stale rozwija epizody nieżytu nosa, które praktycznie nie dają się uleczyć. Z przewodów nosowych wyróżnia się wyraźna, a nie zielona ciecz. Dlatego też, jeśli Twoje dziecko przez długi czas chodziło z mokrym nosem, możliwe jest, że ma on taką reakcję na kurz domowy zawarty w dywanach, miękką tapicerkę sof, poduszek i ulubionego pluszowego misia.

Jeśli w pomieszczeniu występuje zwiększone stężenie pyłu, czyszczenie na mokro jest rzadko wykonywane, wtedy oczy dziecka stają się czerwone i łzawią, a on także kicha ciągle kilka razy z rzędu. Dziecko może mieć bóle głowy, a ogólny stan może być obniżony. Ta reakcja alergiczna jest również charakterystyczna dla pyłków.

Objawy alergii na leki u dzieci

Nie zawsze można przewidzieć, jak organizm zareaguje na określony lek przepisany przez lekarza. Najczęściej alergia objawia się w postaci wysypki na różnych częściach ciała - twarzy, pod pachami, w pachwinie, na pośladkach lub kończynach.

Wysypka może mieć zupełnie różne formy - być ciągłym zaczerwienieniem, mieć wygląd łuszczącej się, zapalnej skóry lub małych wodnistych pęcherzy. Mała wysypka pęcherzykowa jest również nazywana pokrzywką. W rzadkich przypadkach możliwe jest obrzęk gardła podobny do laryngizmu, a następnie dziecko wymaga pilnej opieki medycznej.

Objawy alergii pokarmowych u dzieci

Niemowlęta do dwóch lat bardzo często cierpią na alergie na najbardziej nieszkodliwe produkty, ale z wiekiem tendencja ta maleje. Występuje reakcja na pokarmy, takie jak zaczerwienienie policzków (skaza), wysypki, które mogą być czerwone lub bezbarwne na różnych częściach ciała, znacznie rzadziej nietolerancja pokarmowa jest wyrażana w zaburzeniach stolca, bólu w okolicy nadbrzusza lub obrzęku naczynioruchowym.

Objawy alergii u zwierząt

Wełna, ślina, pióra, odchody i wydzieliny skórne zwierząt mogą być najsilniejszym źródłem alergii dla dziecka w każdym wieku. Niektóre dzieci mają uporczywe problemy z katarem, mają swędzące oczy (alergiczne zapalenie spojówek), czasami kichają.

W cięższych przypadkach zwierzęta mogą powodować regularny skurcz oskrzeli, obturacyjne zapalenie oskrzeli iw rezultacie astmę. Alergia zwierzęca w objawach dzieci Dlatego też, jeśli zauważysz, że dziecko często ma epizody zaostrzeń zapalenia oskrzeli, być może trzeba przyjrzeć się bliżej zwierzęta domowe, nawet ryby akwariowe, a raczej suche, powodują choroby układu oddechowego dziecka.

Jakie są objawy alergii na słońce u dziecka?

Alergia słoneczna przejawia się bezpośrednio, gdy promienie trafiają w otwartą przestrzeń skóry, która natychmiast pokryta jest czerwonymi blistrami. Strefy objęte stanem zapalnym stale swędzą, powodując dodatkowe obawy. Twarz, ramiona, klatka piersiowa i ramiona są najbardziej podatne na wysypki. Takie dziecko przez całe lato powinno w miarę możliwości unikać słońca i nosić zamknięte ubrania.