Pojawienie się w rodzinie dziecka zobowiązuje rodziców już od pierwszych dni do udziału w procedurze uzyskania aktu urodzenia. Młode mamy i tatusiowie mają wiele nierozwiązanych problemów, z którymi mogą się zetknąć. Musimy działać wystarczająco szybko, ponieważ istnieją pewne warunki, po których możliwe będzie otrzymanie aktu urodzenia dziecka tylko z jednoczesnym zapłaceniem grzywny.

Gdzie składać podanie, jakie dokumenty dostarczyć?

Aby uzyskać oficjalną rejestrację nowego małego obywatela, rodzice muszą zbierać dokumenty do aktu urodzenia. Mieszkańcy powinni udać się do urzędu stanu cywilnego, a wieśniacy powinni udać się do rady wiejskiej, zostaną poinformowani, jak i gdzie uzyskać akt urodzenia. Konsultacje w sprawie wydawania aktu urodzenia, mogą świadczyć i pracownicy szpitala położniczego. W procedurze nie ma nic trudnego. Wszyscy rodzice będą potrzebować:

  • zaświadczenie ze szpitala położniczego, które musi dać kobietę w pracy;
  • paszporty rodziców;
  • w przypadku oficjalnego małżeństwa - zaświadczenie o jego rejestracji.

W przypadku oficjalnego małżeństwa i takich samych nazwisk rodziców, rejestracja może odbyć się w obecności jednego z nich. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy rejestratorzy są zobowiązani do obserwacji zarówno mamy, jak i taty. Tak więc, jeśli imię dziecka jest niezwykłe lub obce, nazwiska rodziców są różne, narodziny miały miejsce w innym mieście, wtedy obecność obu jest obowiązkowa. W małżeństwie cywilnym wymagana jest nie tylko obecność ojca, ale także jego pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na adopcję.

Interesujące fakty

Większość ludzi wie, jak wygląda akt urodzenia, ale niektóre kolumny są ignorowane. Tak więc, jeżeli obywatelstwo jest wskazane w akcie urodzenia i czy w ogóle jest wskazane, nie każdy wie. I nie jest to zaskakujące, ponieważ ten wykres jest wypełniany przez rodziców do woli. To jedna rzecz, gdy mama i tata są tej samej narodowości, ale często zdarza się, że w klanie przeplatają się dziesiątki narodowości. Ostatecznie, wskazanie czy nie jest sprawą osobistą. Ponadto, przedstawiciele niektórych narodowości czasami mają trudności w niektórych krajach byłego Związku Radzieckiego.

Jeśli nagle masz pytanie, dlaczego w ogóle potrzebujesz świadectwa urodzenia, odpowiedź jest prosta: za 16 lat będziesz musiał wydać paszport. A dodatek jeszcze nikomu nie przeszkodził, a ty nie otrzymasz go bez certyfikatu.

Przypadki specjalne

Jeśli z matkami w 99% przypadków wszystko jest jasne, to ojcostwo często rodzi szereg pytań. Czy ojciec musi być wpisany na akcie urodzenia? Jeśli wcześniej w akcie urodzenia jedna matka mogłaby umieścić kreskę w kolumnie o ojcu, dziś nie można tego zrobić.

Kobiety z krajów WNP, które zawarły małżeństwo z obcokrajowcami, często borykają się z problemem drugiego imienia dziecka. Dzisiaj ojciec na akcie urodzenia Możesz otrzymać akt urodzenia bez patronimika, ale jeśli uda ci się przekonać rejestratora, że ​​takie życzenie jest oparte na obyczajach krajowych. Zgadzam się, Tatyana Giuseppovna lub Vasily Juanovich brzmi do naszych uszu nie jest dość znane, jak również Maximiliano Petrovich.

Inna sytuacja związana jest z narodzinami dziecka po rozwodzie lub śmierci współmałżonka. Jeśli wydarzy się to nie później niż dziesięć miesięcy (trzysta dni) przed urodzeniem dziecka, wówczas były współmałżonek zostanie uznany za ojca. Możesz zakwestionować taki rekord w certyfikacie za pośrednictwem sądu.

Akt urodzenia jest pierwszym oficjalnym dokumentem z życia każdej osoby. Musi być starannie przechowywany do szesnastego roku życia, aby zabezpieczyć się przed niepotrzebnymi problemami w odzyskaniu po otrzymaniu paszportu.