Z pewnością przynajmniej raz natknąłeś się na niezwykłą biżuterię wykonaną za pomocą skomplikowanego tkania jedwabnych warkoczyków. Często są ozdobione koralikami, kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Te niezwykłe i piękne dekoracje nazywane są sutaszem, a technika ich wykonania nosi nazwę haftu sutasz.

Biżuteria w technice haftu sutasz

Pierwsze dekoracje w tej technice pojawiły się we Francji. Historycy datują początek produkcji XIV - XVI wieku. Sutasz to gęsty, płaski jedwabny sznur, który dzięki swej elastyczności pozwala tworzyć skomplikowane wzory i splot, a jego elastyczność nadaje akcesorium wyraźną objętość. Początkowo mundury wojskowe były dekorowane taką techniką, a następnie, poprzez pojawienie się tego zdobienia, można było określić rangę i stopień oficera. Później, jak to się stało z wieloma innymi rzeczami, moda damska przyjęła taką metodę haftu i zaczęła ją wykorzystywać do wykańczania damskich strojów. Pojawiły się również pierwsze dekoracje w technice sutasz.

Aby stworzyć takie akcesorium, najpierw wybiera się tkaninę bazową (zwykle jest to gęsta tkanina lub kawałek filcu). Następnie na konturach tkaniny i wyciąć kontury przyszłego wzoru. Następnie na podstawie przymocowane są jedwabne uprzęże o wymaganym kolorze. Na szczęście nowoczesna produkcja tekstylna pozwala na zakup sutasz niemal w każdym odcieniu. Koraliki, szklane koraliki, kamienie szlachetne i półszlachetne są również używane podczas dekoracji.

Produkcja biżuterii sutaszowej jest jedną z najbardziej pracochłonnych czynności. Wymaga mistrza wytrwałości, uważności i doskonałych umiejętności w zakresie technologii. Tak pracochłonność wyjaśnia dość wysoki koszt takich akcesoriów. Nawiasem mówiąc, inna nazwa techniki sutasz to "rosyjski warkocz", najwyraźniej ze względu na zawiłość wzorów i ich podobieństwo do tradycyjnego słowiańskiego tkania. Kupując biżuterię z sutaszową wstążką, będziesz zaskoczony tym, jak piękna i lekka jest. Będzie perfekcyjnie i niezwykle łączony z wieloma ubraniami iz pewnością stanie się jednym z najbardziej ukochanych.

Ozdoby sutaszowe autorstwa Dory Chengeri

Przy pomocy haftu sutaszowego w swojej pracowni Dori Chengeri powstaje jedna z najbardziej znanych biżuterii. Jej prace są szeroko znane ze względu na ich niezwykły design, najwyższą jakość wykonania, użycie materiałów o najlepszej jakości. Konstrukcja biżuterii z tego warsztatu jest zawsze zgodna z najnowszymi trendami mody, więc akcesoria od Dory Chengeri są nie tylko wyjątkowe, ale także opłacalny zakup. Pracownicy w warsztacie robią naprawdę niezwykłe ozdoby, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Szeroki wybór kolorów pozwala wybrać dokładnie taki odcień, który spodoba się Tobie. Oprócz strony internetowej projektanta znajduje się sekcja "Osobisty styl", w której możesz wybrać akcesoria zgodnie z Twoimi potrzebami i wymaganiami.

Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ślubna od Dory Chengeri. Prezentuje wykwintne i niezwykłe dekoracje w technice szycia sutasz, który sprawi, że będzie niezapomniany i ozdobi każdą pannę młodą. W produkcji tej kolekcji wykorzystywane są naturalne perły, a także Kryształy Swarovskiego które nadają biżuterii niezwykłe piękno i elegancję. W kolekcji ślubnej Dory Chengeri można znaleźć ogromny wybór kolczyków, broszek, naszyjników, wisiorków, pierścionków.

biżuteria pamiątkowa1pamiątka jewelry2pamiątka jewelry3
biżuteria pamiątkowa4biżuteria pamiątkowa5biżuteria sutasz6
biżuteria pamiątkowa7biżuteria sutasz8biżuteria pamiątkowa9