Ból, zaczerwienienie, uczucie gorąca - oparzenie słoneczne jest nieprzyjemnym stanem, który występuje z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie UV na skórze. Jeśli leczenie nie rozpocznie się w odpowiednim czasie, zmiany mogą być poważne i powstają wady skóry (erozja, wrzody itp.). Więc jak leczyć oparzenia słoneczne, aby uniknąć takich konsekwencji?

Pierwsza pomoc na oparzenia słoneczne

Jeśli masz opaloną skórę, leczenie powinno rozpocząć się od schłodzenia skóry, aby wyeliminować ból. Aby to zrobić, musisz udać się do pomieszczenia, w którym nie padają jasne promienie słońca i nosić duże bawełniane ubrania, które musisz najpierw zwilżyć zimną wodą. Spaliłeś tylko niewielką część swojego ciała? Możesz zrobić fajny kompres.

Aby zapewnić pierwszą pomoc po oparzeniu słonecznym, można użyć śmietany, kefiru, kwaśnego mleka. Te produkty szybko uspokoją dotkniętą skórę. Ból i stan zapalny można usunąć za pomocą maści hydrokortyzonowej. Tych, którzy drżą, trzeba wziąć dowolny niesteroidowy lek przeciwzapalny, na przykład Ibuprofen lub Paracetamol.

Podczas pierwszej pomocy po oparzeniu skóry twarzy lub ciała przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego nigdy nie można:

  • nanieść alkohol na uszkodzone miejsca;
  • smarować skórę tłuste kremy ;
  • wziąć prysznic lub wannę z mydłem lub żelowymi produktami higienicznymi;
  • samopalający.
Leczenie oparzeń słonecznych

Do leczenia można użyć specjalnej maści na skórę po oparzeniu słonecznym. Jednym z najbardziej skutecznych jest Panthenol. Zastosuj tę maść na dowolnym etapie i stopniu oparzenia. Chroni skórę, skutecznie ją nawilża i stymuluje regenerację uszkodzonych tkanek.

Lista najlepszych maści do opalania skóry obejmuje takie leki jak:

  • Solcoseryl ;
  • Fastin (przeznaczony wyłącznie do leczenia powierzchownych zmian lub głębokiego etapu gojenia);
  • Ratownik;
  • Methyluracil

Aby zapobiec przenikaniu bakterii w dotkniętych obszarach, konieczne jest stosowanie leków antyseptycznych. Ma dobre działanie przeciwbakteryjne Miramistin. Tego leku można używać do leczenia oparzeń słonecznych o dowolnej złożoności, ale tylko w pierwszym etapie. Agrosulfan ma dobre działanie barierowe w przypadku oparzeń słonecznych. Ale to narzędzie jest niepożądane w przypadku głębokich oparzeń, którym towarzyszą wydzieliny.

Leczenie oparzeń słonecznych środków folk

W domu można leczyć łagodne oparzenia słoneczne. Zrób to, na przykład, za pomocą żółtka. Stosuje się go tylko na dotkniętych obszarach. Żółtko ma doskonałe działanie regenerujące i zapobiega utracie wilgoci.

Możesz usunąć ból i zaczerwienienie za pomocą fajnych pomidorów lub obranych ziemniaków. Robią kleik i zakładają oparzenie.

Nawilża skórę, łagodzi dyskomfort i jak leczyć oparzenia słoneczne skóry można przyspieszyć gojenie poprzez zastosowanie okładek zimnej zielonej herbaty lub kleiku ze świeżych ogórków.

Doskonałą metodą leczenia skóry po oparzeniach słonecznych jest kąpiel sodowa. Aby to zrobić, należy wybrać w łazience chłodną wodę i wlać do niego 2/3 szklanki sody (jedzenie). Kąpiel jest pobierana przez 15 minut, a płatki owsiane uspokajają skórę i łagodzą ból. W nim trzeba dodać trochę wody, aby zrobić kleik, a następnie zrobić z nim kompres.

Podczas leczenia oparzeń w domu należy koniecznie zwiększyć spożycie płynów do 2,5 litra, aby zapobiec odwodnieniu.