Flatfoot to nie tylko choroba, z którą nie jest brany do wojska. Płaskie stopy - Ta choroba zagraża życiu, polegająca na odkształceniu łuków stopy. Co jest takiego niebezpiecznego płaskiego stopy u dorosłych? Fakt, że z płaskostopia kręgosłup i niektóre narządy wewnętrzne cierpią z powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym na pierwszy rzut oka istnieją różne rodzaje zmian i chorób, które są całkowicie niezwiązane ze stopą.

Przyczyny płaskostopia

Istnieją dwa główne typy płaskostopia - podłużne i poprzeczne. Leczenie płaskiego i poprzecznego płaskości stopy u dorosłych jest dość skuteczne, można je leczyć nawet w domu. Jak skorygować płaskostopie u osoby dorosłej lub dziecka zostanie poproszony przez lekarza, będzie on również przepisał niezbędne procedury, na przykład, często dla płaskich stóp u dorosłych, należy wziąć sesje lfc. Masaż pomaga również przy płaskich stopach u dorosłych.

Ale aby wiedzieć, jak leczyć płaskostopie u dorosłych, konieczne jest poznanie przyczyn tej choroby. I może być kilka:

 • wąskie i niewygodne buty;
 • nadwaga;
 • "Stojąca" praca (handlowcy, pracownicy sklepów, dentyści);
 • wiek;
 • dziedziczność (3%);
 • obrażenia stóp;
 • paraliż mięśni stopy i podudzia;
 • krzywica;
 • słabe mięśnie i więzadła.
Główne objawy płaskostopia

Objawy płaskostopia u dorosłych:

 • z płaskostopiem poprzecznym, duży palec u nogi wyraźnie odchyla się w bok, pozostałe palce są ułożone w formie wachlarza;
 • z płaskością stopy podłużnej stopa odkształca się i dotyka podłogi całą powierzchnią.

Nawiasem mówiąc, podłużna płaska stopa występuje częściej u nastolatków niż u dorosłych, a płaska płetwa jest charakterystyczna dla dorosłych.

Objawami płaskostopia są bóle stopy, pogarszane przez zakładanie butów, deformację stopy.

Leczenie płaskostopia u dorosłych

Jak leczyć płaskostopie u dorosłego, ekspert powie, ponieważ będzie on w stanie określić rodzaj płaskostopia, jego przyczynę. Lekarz prawdopodobnie prześle zdjęcie rentgenowskie w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

Leczenie płaskostopia odbywa się najczęściej w domu. W przypadku stóp płaskich u dorosłych zaleca się gimnastykę. masaż , stosowanie obuwia ortopedycznego. Gimnastyka polega na obróceniu stopy, zgięciu i nieugięciu stopy, przetaczaniu się po dowolnym obiekcie.

Profilaktyka płaskostopia u dorosłych

Abyś nie miał tej choroby, wystarczy wykonać zabiegi zapobiegawcze, które nie wymagają od ciebie dużo czasu i wysiłku:

 1. Pamiętaj, aby zakupić matę do masażu, która może być również wykonana niezależnie. Chodź po takim dywanie kilka minut dziennie. Możesz umieścić go przy łóżku i budząc się, na nim - jednocześnie zapobiegając płaskiej stopie, naładujesz ciało energią, ponieważ na stopach jest wiele Objawy płaskostopia u dorosłych zakończenia nerwowe
 2. Nie bądź leniwy i wykonuj masaż - aby to zrobić, musisz trzymać stopę w pozycji poziomej czterema palcami, a kciukiem masować powierzchnię stopy. Idealnie, ta procedura rano i wieczorem. Ponownie, nie tylko unikniesz choroby, ale także będziesz w stanie rozluźnić nogi po dniu pracy i przygotować je na następny.
 3. Uważaj na jedzenie - osoby z nadwagą są bardziej narażone na płaskie stopy. Jedz ryby, warzywa, zboża. Białko musi być w diecie osoby w każdym wieku.

Nie traktuj niedbale swojego zdrowia - wydawałoby się, że nieszkodliwe płaskie stopy mogą bardzo szkodzić twojemu ciału. Jeśli zdiagnozowano płaskostopie u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem - im szybciej rozpocznie się leczenie, tym więcej problemów można będzie uniknąć.