XXI wiek czeka na współczesnego człowieka z niespodzianką w postaci różnych stresujących sytuacji, konfliktów, które wymagają ochrony i odprężenia, na przykład sublimacji.

Proces sublimacji

Mówienie w języku naukowym jest jednym z rodzajów mechanizmów obronnych człowieka, dzięki czemu łagodzi napięcie w sytuacji konfliktu, przekształcając jej instynktowną energię w formę aktywności społecznej, która jest pożądana zarówno dla osoby, jak i otaczającego świata. Zygmunt Freud określił tę teorię jako rodzaj odchylenia ludzkiej energii biologicznej. Oznacza to, że seksualne popędy jednostki z ich niewątpliwie bezpośredniego celu, przekierowują ich do tych celów, których społeczeństwo nie odrzuca.

Ważne jest, aby pamiętać, że proces sublimacji pomaga człowiekowi nie ignorować jego wewnętrznych konfliktów, ale wysłać wszystkie jego energia znaleźć sposoby ich rozwiązania.

Przykłady sublimacji w psychologii

Sublimacja może przybierać różne formy. Na przykład sadystyczne aspiracje jednostki mogą przekształcić się w pragnienie bycia chirurgiem. Również energia seksualna ma zdolność do sublimacji w utworach (poeci, artyści), w anegdotach, dowcipach. Energia agresywna może przekształcić się w sport (boks) lub w ścisłe wychowanie (wymaganie wobec własnych dzieci). Erotyka to przyjaźń.

Oznacza to, że gdy osoba nie może znaleźć naturalnego wyładowania swoich instynktownych popędów, podświadomie znajduje to zajęcie, działanie, dzięki któremu te impulsy są uwalniane.

Freud znalazł wytłumaczenie kreatywności każdej osoby poprzez sublimację, dokładnie tak jak przełączanie jej energii libido bezpośrednio na proces twórczy.