Szyny zębów to zabieg wzmacniający zęby, przez co nie powodują one poluzowania ani wypadnięcia. Przeprowadza się je w przypadkach, gdy zęby są luźne w dziąsłach, to znaczy konieczne jest zmniejszenie ich ruchomości poprzez zainstalowanie specjalnej opony.

Wskazania do szynowania zębów

Szynowanie zębów jest wskazane w przypadku zapalenia przyzębia. Przy takiej diagnozie jest to praktycznie jedyne skuteczne leczenie. Wskazaniami do tej procedury są również:

  • niestandardowe położenie zębów;
  • poważne naruszenia uzębienia;
  • krwawiące dziąsła;
  • gołe korzenie;
  • zęby przesunięte;
  • szybka akumulacja w pobliżu korzenia złogów dentystycznych;
  • wyraźne kieszenie dziąseł.

Ponadto, złamanie górnej i dolnej szczęki jest zalecane dla złamania, a w innych przypadkach, gdy zęby są poluzowane po urazie.

Naprawiono szynowanie zębów

Sznurowane (stałe) szynowanie wykonuje się, jeśli wszystkie zęby są zachowane w uzębieniu. Ta metoda jest uważana za oszczędną, ponieważ do jej wykonania zęby nie muszą być szlifowane i są minimalnie obrażone. Prowadzone jest stałe szynowanie zębów taśmą z włókna szklanego, protez zębowych lub koron. Wątek jest najczęściej używany. Materiał ten przyczynia się do zaniku różnych przestrzeni międzyzębowych i pozwala rozłożyć obciążenie między wszystkie zęby szyn.

Takie ustalone szyny ruchomych zębów nie wpływają na ich wygląd. Sama procedura jest prosta i podobna pod względem bólu i czasu trwania do konwencjonalnej protetyki lub instalacji korony.

Zdejmowane szyny zębów

Zdejmowane tymczasowe szynowanie to instalacja protez. Ta metoda jest stosowana tylko w szczególnie ciężkich i zaniedbanych przypadkach, gdy zęby pacjenta zaczynają wypadać. Zdejmowane szynowanie jest konieczne, gdy złamanie szczęki jeśli uzębienie jest stałe w momencie powrotu do zdrowia.

W celu przeprowadzenia procedury pacjentowi opracowuje się projekt według indywidualnych pomiarów, ponieważ idealnie wypełnia on luki w miejscu upuszczonych zębów i bezpiecznie unieruchamia pozostałe zęby. Wykonaj go z metalu lub plastiku. Zaletą tej konstrukcji jest to, że minimalizuje ona możliwość atrofii kości szczękowej, a po jej zainstalowaniu zęby wzdłuż dziąseł nie są rozsuwane. Jeśli zostanie wykonany prawidłowo, ruchliwość zębów będzie ograniczona, ale możliwe będzie przeprowadzenie kolejnego leczenia i codzienna pielęgnacja jamy ustnej bez żadnych problemów.

Powikłania po zespawaniu zębów

Zdejmowane lub kablowe umocowanie zębów nie jest skomplikowaną procedurą. Ale w niektórych przypadkach po jego zakończeniu mogą pojawić się komplikacje. Na przykład bardzo często pacjent wzrasta wrażliwość zębów .

Czy zauważyłeś, że masz zapalenie miazgi? Dzieje się tak, gdy rowek w wykonaniu tej procedury medycznej otwiera komorę na miazgę lub jest bardzo blisko miazgi. Pacjent może rozwinąć choroby zębów po zespawaniu z paradontozą, jeśli brzegi struktury są źle wypolerowane.

Po zamontowaniu opon należy dokładnie monitorować jakość higieny jamy ustnej. Jeśli po szynach trudno jest wyczyścić niedostępne miejsca, warto kupić specjalny stomatologiczny: szyny kablowe zębów

  • irygatory;
  • szczotki;
  • szczotki.

Jeśli otrzymałeś opony podczas leczenia chorób zębów, spróbuj wykluczyć z diety produkty, które promują namnażanie różnych patogenów (słodycze, napoje gazowane). Po zakończeniu zabiegu często pieścić usta specjalnymi roztworami dezynfekującymi. Zabronione jest objadanie się stałym pokarmem i uprawianie niebezpiecznych sportów z oponami.