Takie zjawisko astronomiczne jak zaćmienie Słońca przynajmniej raz w życiu każdego ujrzało. Nawet w starożytnych źródłach ludzie o tym wspominali, a dziś przynajmniej raz lub dwa razy w roku na całej Ziemi widać częściowe lub całkowite zaćmienia. Zaćmienia pojawiają się regularnie, kilka razy w roku, a znane są nawet dokładne daty następnych.

Czym jest zaćmienie słońca?

Obiekty w przestrzeni kosmicznej są ułożone w taki sposób, że cień jednego może pokrywać się z drugim. Księżyc wywołuje zaćmienie Słońca, gdy zamyka dysk ognia. W tym momencie planeta staje się coraz zimniejsza i zauważalnie ciemniejsza, jakby nadszedł wieczór. Zwierzęta i ptaki są przestraszone w tej niezrozumiałej sytuacji, rośliny wyłączają liście. Nawet ludzie traktowali podobne dowcipy astronomiczne z wielką ekscytacją, ale wraz z rozwojem nauki wszystko zaczęło się układać.

W jaki sposób następuje zaćmienie Słońca?

Księżyc i słońce są w różnych odległościach od naszej planety, więc ludzie wydają się być prawie tej samej wielkości. W nowiu, kiedy orbity obu ciał kosmicznych przecinają się w jednym punkcie, satelita zamyka widownię naziemną. Zaćmienie Słońca jest jasną i zapadającą w pamięć sytuacją astronomiczną, jednak nie można cieszyć się nią całkowicie z kilku powodów:

 1. Pasmo przyciemniania nie jest szerokie według standardów naziemnych, nie więcej niż 200-270 km.
 2. Ze względu na to, że średnica księżyca jest znacznie mniejsza niż ziemia, można zobaczyć zaćmienie tylko w niektórych częściach planety.
 3. Tak zwana "faza ciemności" trwa kilka minut. Następnie satelita odsuwa się, nadal obracając się na swojej orbicie, a światło ponownie "działa w zwykłym trybie".
Najbliższe zaćmienie Słońca

Jak wygląda zaćmienie Słońca?

Kiedy ziemski satelita zasłania niebiańskie ciało, ostatni z powierzchni planety wygląda jak ciemna plama z jasną koroną na bokach. Kula ognista jest zamknięta na inną, ale mniejszą średnicę. Pojawia się poświata perłowego koloru. Są to zewnętrzne warstwy słonecznej atmosfery, które nie są zauważalne o zwykłej porze. "Magia" jest w jednej chwili, możesz ją złapać tylko pod pewnym kątem. A esencją zaćmienia Słońca jest cień spadający z satelity, który blokuje światło. Ten w strefie zaciemnienia może zobaczyć pełne zaćmienie, inne tylko częściowo lub wcale.

Jak długo trwa zaćmienie słońca?

W zależności od szerokości geograficznej, na której znajduje się potencjalny widz ziemski, może obserwować zaćmienie od 10 do 15 minut. W tym czasie istnieją trzy warunkowe etapy zaćmienia słońca:

 1. Z prawej strony luminarza jest Księżyc.
 2. Przechodzi przez swoją orbitę, stopniowo zasłaniając ognisty dysk przed widzem.
 3. Nadchodzi najmroczniejszy okres - kiedy satelita całkowicie zasłoni oświetlenie.

Potem Księżyc odchodzi, odsłaniając prawą krawędź Słońca. Pierścień żarzenia znika i znów staje się jasny. Ostatni okres zaćmienia Słońca jest krótki, trwa średnio 2-3 minuty. Najwyższy stały czas trwania pełnej fazy w czerwcu 1973 r. Trwał 7,5 minuty. Najkrótsze zaćmienie zaobserwowano w 1986 r. Na Północnym Atlantyku, kiedy cień zasłaniał dysk tylko przez jedną sekundę.

Zaćmienie Słońca - gatunek

Geometria tego zjawiska jest niesamowita, a jego piękno wynika z następującego zbiegu okoliczności: średnica oprawy jest 400 razy większa niż średnica księżyca i 400 razy większa od niej do Ziemi. W idealnych warunkach można dostrzec bardzo "dokładne" zaćmienie. Ale gdy osoba patrząca na wyjątkowe zjawisko znajduje się w półcieniu księżyca, jest częściowo przytępiona. W sumie istnieją trzy rodzaje zaćmień:

 1. Całkowite zaćmienie Słońca - jeśli widoczna jest najciemniejsza faza Ziemi, dysk ognia jest całkowicie zamknięty i powstaje efekt złotej korony.
 2. Prywatne, gdy cień jest zasłonięty przez jedną krawędź Słońca.
 3. Zaćmienie słoneczne jest pierścieniowe - powstaje, gdy satelita naziemny jest za daleko, a kiedy patrzysz na gwiazdę, tworzy się jasny pierścień.
czym jest zaćmienie słońca

Jak niebezpieczne jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko, które od czasów starożytnych jednocześnie przyciągało i przerażało ludzi. Zdając sobie sprawę z jego natury, nie ma sensu strach, ale zaćmienia naprawdę niosą kolosalną energię, która czasami stanowi zagrożenie dla ludzi. Lekarze i psycholodzy biorą pod uwagę wpływ tych zjawisk na organizm człowieka, argumentując, że osoby nadwrażliwe, starsze i kobiety w ciąży są szczególnie wrażliwe. Trzy dni przed wydarzeniem i trzy dni później, takie problemy zdrowotne jak:

 • bóle głowy;
 • skoki ciśnienia;
 • zaostrzenie chorób przewlekłych.

Czego nie można zrobić w zaćmieniu Słońca?

Z medycznego punktu widzenia bardzo niebezpieczne jest patrzenie na słońce podczas zaćmienia, ponieważ słońce wytwarza dużą ilość promieniowania ultrafioletowego (a podczas zaćmienia oczy nie są chronione i pochłaniają niebezpieczne dawki promieniowania UV), co jest przyczyną różnych chorób oczu. Astrologowie mówią także o skutkach zaćmienia słońca na życie ludzi i ich zachowanie. Eksperci w tej dziedzinie nie zalecają rozpoczynania nowej działalności w tym momencie, aby uniknąć porażek, podjąć spontaniczne działania i podjąć złożone decyzje, od których zależy dalszy los. Co warto zrobić w zaćmieniu słonecznym, nie jest tego warte, możemy wyróżnić:

 • nadużywanie alkoholu i narkotyków;
 • rozwiązanie konfliktu, ponieważ ludzie stają się bardziej poirytowani;
 • złożone procedury medyczne;
 • udział w masowych akcjach.

Kiedy jest następne zaćmienie Słońca?

W czasach starożytnych, kiedy światło znika za tarczą księżyca, nie można było przewidzieć. W dzisiejszych czasach naukowcy nazywają dokładne daty i miejsca, w których najlepiej jest obserwować zaćmienie i moment maksymalnej fazy, kiedy księżyc całkowicie zamyka dysk ognia swoim cieniem. Kalendarz na 2018 r. Przedstawia się następująco:

 1. Prywatne zaciemnienie można zobaczyć na Antarktydzie, w południowej Argentynie i Chile w nocy z 15 lutego 2018 roku.
 2. 13 lipca na południowych szerokościach geograficznych (w Australii, Oceanii, Antarktyce) można zaobserwować częściowe zamknięcie Słońca. Maksymalna faza to 06:02 w Moskwie.
 3. Najbliższe zaćmienie Słońca dla mieszkańców Rosji, Ukrainy, Mongolii, Chin, Kanady i Skandynawii przyjdzie 11 sierpnia 2018 o godzinie 12:47.

Zaćmienie Słońca - ciekawe fakty

Nawet ludzie, którzy nie rozumieją astronomii, interesują się: jak często zaszło zaćmienie Słońca, co się z nim dzieje, jak długo trwa to dziwne zjawisko. Wiele faktów na jego temat jest znanych każdemu i nikogo nie zaskakuje. Są jednak interesujące informacje na temat zaćmienia, znane niewielu.

 1. Obserwuj sytuację, gdy dysk ognia jest całkowicie ukryty przed oczami, w całym Układzie Słonecznym jest to możliwe tylko na Ziemi.
 2. W każdym punkcie planety zaćmienia można zobaczyć średnio raz na 360 lat.
 3. Maksymalny obszar zachodzenia Słońca przez cień księżyca wynosi 80%.
 4. W Chinach odkryto pierwsze zarejestrowane zaćmienie, które miało miejsce w 1050 r. Pne.
 5. Starożytni Chińczycy wierzyli, że gdy zaćmienie "słonecznego psa" zjada Słońce. Zaczęli bić bębny, by odepchnąć niebiańskiego drapieżnika od luminarza. Musiał się bać i zwrócić skradzione rzeczy na niebo.
 6. Kiedy następuje zaćmienie Słońca, księżycowy cień porusza się po powierzchni Ziemi z ogromną prędkością - do 2 km na sekundę.
 7. Naukowcy obliczyli: po 600 milionach lat zaćmienie całkowicie ustanie, ponieważ satelita odejdzie od planety na duże odległości.