Tajemnicze zjawisko, które lekarze nazywają "paraliżem snu", doświadcza wielu ludzi. Ten stan nie jest uważany za chorobę, w niektórych krajach wiele wierzeń jest z nim związanych, a ludzie skłonni do mistycyzmu postrzegają go jako diabła.

Czym jest paraliż senny?

Wiele wierzeń zostało zapomnianych przez współczesny świat, więc odpowiedź na pytanie, czym jest senny paraliż lub stary zespół wiedźmy jak to się nazywa nieformalnie, niewielu wie. Ten stan pojawia się na granicy snu i rzeczywistości: osoba nie jest jeszcze w pełni obudzona lub śpiąca i jest w stanie paraliżu, osłupienie. Bardzo często w tym samym czasie wydaje mu się, że mistyczny gość siedzi na jego klatce piersiowej, który wyciąga energię życiową lub tłumi śpiącego. Inne wizje są możliwe, zwłaszcza powszechny paraliż senny z halucynacjami "czarnych ludzi", czarownic, duchów, kosmitów, ciastek, demonów.

Dodatkowe objawy, dzięki którym można zdiagnozować ten stan:

 • intensywny strach, kołatanie serca;
 • ucisk w klatce piersiowej, duszność;
 • dezorientacja, uczucie oderwania duszy od ciała;
 • uczucie pływającego ciała, zawroty głowy;
 • poczucie czyjejś obecności;
 • wizje obcych i stworzeń;
 • obecność obcych i nienaturalnych dźwięków.

Paraliż snu - psychologia

Według lekarzy wizje w porażeniu tętnicy szyjnej nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, ale nadal ma on problemy psychiczne, zwłaszcza ze względu na strach przed śmiercią, zwariowanie, popadnięcie w stan śpiączki lub senność. Osobliwością tego stanu jest to, że wszystkie halucynacje są niezwykle realistyczne, a poczucie bezradności jest bardzo przerażające. Ponadto osoba może wywoływać horror i pewne złudzenia dźwiękowe - wzmocnienie dźwięku lub jego zniekształcenie.

jak spowodować paraliż senny

Paraliż senny - naukowe wyjaśnienie

Zjawisko sennego osłupienia ma dwie odmiany: pierwsza pojawia się, gdy zasypia, druga - po przebudzeniu. Lekarze tłumaczą to w ten sposób: gdy pojawia się faza szybkiego snu, osoba "wyłącza" funkcje motoryczne ciała (z wyjątkiem tych niezbędnych do podtrzymania życia), tak aby reszta była bezpieczna, gdy wchodzimy w powierzchowny etap snu lub gdy się budzisz, ciało "włącza się". W niektórych przypadkach mediatory mózgu kontrolujące te procesy nie działają, a funkcje motoryczne wyłączają się zbyt wcześnie lub włączają zbyt późno.

Szczególnie częsty senny paraliż występuje, gdy osoba się budzi. Studiując procesy zachodzące w organizmie podczas nocnego odpoczynku, lekarze zajmujący się spaniem zauważyli, że jeśli przebudzenie następuje natychmiast po fazie snu REM, to odczuwa on otępienie. Mózg w tym czasie nadal doświadcza żywych snów, ciało nie jest jeszcze ruchliwe, zrelaksowane, wynikiem tego jest wizja mistycznej istoty "wyciągającej" duszę i siłę oraz niemożność zrobienia czegoś. Normalnie, osoba powinna się obudzić po okresie wolnego snu, gdy ciało jest wypoczęte i przygotowane do przebudzenia.

Paraliż snu - przyczyny

Charakterystyczną cechą sennego osłupienia - powstaje po przebudzeniu. Jeśli dana osoba powróci ze świata snów z głośnym dźwiękiem, drżeniem lub czymś innym, nie będzie paraliżu. W zjawisku paraliżu sennego mogą występować:

 • błąd biorytmu spowodowany przejściem do innej strefy czasowej;
 • brak snu na tle stresu, uczuć, depresji;
 • spać na plecach, w niewygodnej pozycji;
 • alkohol, nikotyna, uzależnienie od hazardu;
 • przyjmowanie pewnych leków - stymulantów neurometabolicznych, leków przeciwdepresyjnych;
 • zaburzenia psychiczne i choroby;
 • uzależnienie genetyczne.

Grupa ryzyka dla tego naruszenia obejmuje:

 • nadmiernie sugestywne i wrażliwe osobowości;
 • cierpiący na nerwicę;
 • ludzie z przepracowanym układem nerwowym;
 • introwertycy, którzy wolą zachować wszystkie doświadczenia w sobie;
 • nastolatkowie.
paraliż senny

Czy paraliż senny jest niebezpieczny?

Każdy, kto doświadczył nieprzyjemnego zjawiska, zastanawia się, co jest niebezpieczne w przypadku paraliżu sennego. Atak trwa tylko kilka minut, a lekarze nie uważają tego warunku za poważny, ale może on zaszkodzić zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu:

 1. Osoba może stać się bardzo przestraszona, co wywoła atak serca lub skurcze oddechu.
 2. Przy niewystarczającej świadomości osoba, która cierpi z powodu osłupienia po przebudzeniu lub zasypianiu, może zacząć się bać zdrowie psychiczne .

Paraliż snu - skutki

Bardzo silny strach i zły stan układu sercowo-naczyniowego - to są warunki, aby odpowiedzieć na pytanie, czy umrzeć z paraliżu sennego jest pozytywne. Podczas ataku człowiek czuje, że nie może się poruszać i mówić, bardzo często widzi coś nie z tego świata i strasznego, a szczególnie niebezpieczne jest, gdy ma złe serce. Chociaż statystyki nie są w stanie określić odsetka zgonów od tego zjawiska wśród wszystkich osób, które zmarły podczas snu, zdaniem lekarzy istnieje ryzyko, ale jest ono minimalne.

Jak spowodować paraliż snu?

Pomimo tego, że większość ludzi boi się nocnej otępienia, są osoby, które chcą nauczyć się paraliżu sennego. Często są to osoby, które są zainteresowane ezoteryką, idą do astralu itp. Takie osoby mogą wykonać jedną z poniższych porad:

 1. Aby zasnąć, gdy zasypiasz, musisz położyć się na plecach bez poduszki i śledzić swoje uczucia. Jeśli dźwięki się zmienią, ciało "paraliżuje", to osiągnięty zostaje pożądany stan.
 2. Następną techniką jest odtworzenie uczucia lotu przed pójściem spać - na huśtawce, w nieważkości. Po osiągnięciu pożądanych wrażeń powstanie senne otępienie.
 3. Ostatni sposób - przy pomocy kawy. W stanie skrajnego zmęczenia musisz napić się mocnej kawy i pójść spać. Ciało zacznie zasypiać, a jeśli kawa działa we właściwym momencie i nie pozwala umysłowi zasnąć, pojawi się konieczne zjawisko.
jak dojść do paraliżu sennego

Co zrobić z paraliżem snu?

Czasami ludzie tak bardzo obawiają się porażenia, że ​​może stać się niebezpieczny. Następnie powinieneś użyć wskazówek, jak wyjść z paraliżu sennego. Ponieważ umysł już się obudził, trzeba sobie przypomnieć, że jest to stan tymczasowy, który nie trwa długo. Wszystkie wizje i efekty dźwiękowe są tylko złudzeniem, nie należy się ich bać. Otyłość nie trwa długo - zaledwie kilka minut, zjawisko to należy czekać bez popadania w panikę, podczas gdy możesz czytać wiersz, rozwiązać problem, ale jeśli strach jest bardzo wysoki - wskazane jest, aby rozpocząć alarm i pozbyć się nawyku spania na plecach.

Jak pozbyć się paraliżu sennego?

Aby dowiedzieć się, jak leczyć paraliż senny, należy udać się do lekarza. W takim przypadku leczenie farmakologiczne praktycznie nie jest zalecane, ponieważ warunek ten nie jest uważany za chorobę, wyjątek - przypadki, w których otępienie towarzyszą choroby psychiczne lub somatyczne. Lekarz może poprosić pacjenta o prowadzenie dziennika, w którym będą monitorowane objawy zespołu i przeprowadzać badania snu.

Główną metodą leczenia zespołu starej wiedźmy jest kompleks środków zapobiegawczych, który obejmuje:

 • właściwe odżywianie;
 • dobry sen;
 • szacunek dla przebudzenia i snu;
 • redukcja obciążeń naprężeniowych;
 • spacery i ćwiczenia.

Paraliż senny i dostęp do astralu

Stan paraliżu sennego i astralnego jest związany z mitami różnych ludów i religii. Ludzie wierzyli, że w przypadku otępienia dana osoba ma możliwość rozpoczęcia podróży przez świat innego świata, a wszystkie nieprzyjemne objawy sennego osłupienia, takie jak poczucie obecności wrogiego umysłu, nacisk na klatkę piersiową, a nawet uczucie przemocy seksualnej, zostały przypisane duchom, demonom i innym istotom, które przybyły z astralu. .

Porażenie snu - ortodoksyjny wygląd

W przeciwieństwie do lekarzy, kościół uważa, że ​​senny paraliż jest niebezpiecznym stanem. Duchowni wyjaśniają swoją pozycję w następujący sposób: senny otępienie powstaje z duchowo słabych jednostek, iw tym stanie są w kontakcie ze światem niewidzialnego. Ponieważ większość ludzi nie wie, jak odróżnić dobre i złe duchy, kontakt z innym światem może wydawać się dla nich czymś interesującym i atrakcyjnym. Ministrowie Kościoła zachęcają wierzących, aby mniej angażowali się w praktyki zmienionej świadomości (medytacja, joga) i modlili się więcej, a kiedy nadejdzie stary syndrom czarownicy, przeczytajcie "Ojcze nasz".

paraliż senny

Paraliż senny - ciekawe fakty

Debata na temat paraliżu sennego jest chorobą lub zjawiskiem mistycznym, które okresowo zaczyna się i znika, nie dochodząc do wspólnej opinii. Dla większości osób poznawanie różnych faktów na temat tego stanu jest o wiele bardziej interesujące:

 1. Im częściej człowiek ma paraliż, tym bardziej jest intensywny. Naukowcy uważają, że wiele religijnych cudów, mistycznych zjawisk, porwań przez kosmitów jest w rzeczywistości tylko wizjami na tle tego stanu.
 2. Zespół został po raz pierwszy opisany w 10 wieku przez perskiego lekarza. Widząc na własne oczy pacjent w stanie osłupienia przydarzył się lekarzowi z Holandii w XVII wieku. Musiał uspokoić pacjenta, sugerując jej, że to był koszmar.
 3. Artysta Heinrich Füssli wcielił swoją ideę paraliżu sennego w film "Koszmar", przedstawiający kobietę z demonem siedzącym na piersi.
 4. Jednym z najbardziej przerażających koszmarów tego syndromu jest uczucie bycia martwym ciałem. Dlatego w różnych narodach paraliż senny ma nazwy, które zawierają słowa związane ze śmiercią.
 5. Syndrom starej wiedźmy jest przeciwieństwem somnambulizmu.