Wiele chorób pozostawia ślad w ludzkim życiu i zdrowiu. Jednym z nich jest ciężkie zapalenie opon mózgowych. Jednak konsekwencje niepokoją byłego pacjenta tylko wtedy, gdy leczenie choroby nie rozpoczęło się na czas lub nie zostało przeprowadzone w sposób kwalifikowany.

Poważne zapalenie opon mózgowych - objawy i skutki

Mogą to być objawy tej choroby silne bóle głowy , zwłaszcza w części skroniowej, okresowo zwiększając lub zmniejszając temperaturę ciała, skurcze kończyn lub całego ciała, gorączkę, strach przed światłem i hałasem, wymioty, bóle brzucha. W przypadku zaniedbanej choroby pacjent może doświadczać halucynacji, a nawet zespołu paralitycznego. Konsekwencje ciężkiego zapalenia opon mózgowych u dorosłych mogą być dość poważne. Zwykle dzieje się tak w przypadkach, gdy pacjent przez długi czas nie szuka pomocy u lekarza.

Rozpoznanie zapalenia opon mózgowych

Aby lekarz mógł właściwie przepisać leczenie surowiczego zapalenia opon mózgowych i zapobiec jego konsekwencjom, konieczne jest zdiagnozowanie choroby w czasie. Przede wszystkim pobiera się punkcję od pacjenta i bada się płyn mózgowo-rdzeniowy. Dna oka również wygląda, rentgen rentgenowski czaszki, elektroencefalografii i tomografii są wykonywane, krwi, moczu i kału są analizowane. Na podstawie objawów i wyników testów i badań rozpoznano zapalenie opon mózgowych i określono jego rodzaj.

Konsekwencje po surowiczym zapaleniu opon mózgowych

Jakie są konsekwencje surowego zapalenia opon mózgowych, lepiej nie wiedzieć, a zatem nigdy nie chorować na tę nieprzyjemną chorobę. Ale nawet jeśli ci się to przydarzyło, nie powinieneś wpadać w panikę, wystarczy wezwać karetkę i natychmiast rozpocząć leczenie. Im wcześniej zostanie udzielona pomoc, tym większa szansa, że ​​efekty enterowirusowego surowiczego zapalenia opon mózgowych nie pojawią się lub będą minimalne.

Cierpliwe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wymaga obowiązkowej hospitalizacji, w żadnym wypadku nie powinno być leczone w domu, ponieważ może to doprowadzić do śmierci. Bez tradycyjnej medycyny! Przed przyjazdem do lekarza pacjent musi zapewnić sobie spokój, można nałożyć na czoło mokry ręcznik i podać dużo napoju.

Pacjentowi przepisano leczenie antybiotykami, lekami moczopędnymi, terapią infuzyjną. W niektórych przypadkach jest zalecana indywidualna terapia.

Jeśli dana osoba była chora zbyt długo i nie szukała pomocy lekarskiej, jeśli nie stosował się do zaleceń lekarza, następstwem ciężkiego zapalenia opon mózgowych może być:

  • głuchota;
  • ślepota;
  • dysfunkcja aparatu mowy;
  • zaburzenie mózgu;
  • opóźniony rozwój psychoruchowy.

Opisano także rzadkie, śmiertelne wyniki, śpiączki i porażenia. Ale przy nowoczesnym leczeniu opcje te są praktycznie wykluczone. Ponadto surowicze zapalenie opon mózgowych nie jest tak złe, jak na przykład gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Nawet przy korzystnym leczeniu bóle głowy mogą utrzymywać się wystarczająco długo. Jeśli martwią się przez ponad dwa miesiące, musisz skontaktować się z lekarzem i ewentualnie przejść dodatkowe testy lub po prostu uzyskać profesjonalną poradę.

Zapobieganie Leczenie i efekty Verotycznego zapalenia opon mózgowych

Najbardziej skuteczną ochroną przed zapaleniem opon mózgowych jest szczepienie. Szczepionkę przeciwko Haemophilus influenzae podaje się kilkakrotnie dzieciom i dorosłym. Ponadto bardzo ważne jest, aby w leczeniu przeziębień i chorób zakaźnych stosować się do zaleceń lekarza, leczonych, aby nie nosił on choroby na nogach. Nie można wycisnąć różnych trądziku i wrze na twarzy i szyję. W leczeniu zapalenia zatok konieczne jest skontaktowanie się z kliniką. Nie zaleca się pływania w nieznanych źródłach, pić niesprawdzoną wodę.

Słuchaj swojego ciała, pozwól mu odpocząć, wziąć witaminy i nie choruj!