Ból głowy najczęściej narzeka. Ten nieprzyjemny stan obserwuje się u wszystkich ludzi, ale przyczyny są zawsze inne.

Ciężkie bóle głowy - przyczyny, objawy

Będziemy klasyfikować bóle głowy według następujących głównych kryteriów:

1. Naczyniowe bóle głowy:

 • migrena, w której występuje silny, napadowy ból głowy, zlokalizowany w jednej z części głowy. Często towarzyszą temu mdłości, wymioty, strach przed światłem i głośny dźwięk. Migrena często chore młode kobiety. Występowanie ataku migreny ułatwiają czynniki: stres, alkohol, warunki pogodowe;
 • nadciśnienie tętnicze (wzrost ciśnienia). Ciężkie bóle głowy w tylnej części głowy, szyja są nagłe, pulsujące.

2. Bóle głowy klastra

Są to rodzaje powtarzających się bólów w czasie. Ataki występują od 1 do 3 razy dziennie w okresie klastra, który trwa od kilku tygodni do 3 miesięcy. Potem następuje okres remisji - ból ustępuje (do kilku lat). Ból głowy klastra jest silny, przeszywający, ostry, pojawia się po jednej stronie głowy.

3. Psychogenne bóle głowy

Ten typ wiąże się ze stresem psychicznym spowodowanym stresem. Częściej cierpią oni na ludzi, którzy są poddawani ciągłej depresji. Ból psychogenny bez wyraźnej lokalizacji, opresyjny charakter.

4. Bóle głowy spowodowane przyczynami nie-mózgowymi

 • z chorobami zakaźnymi - wirusowymi i bakteryjnymi, gdy na samym początku występuje bardzo silny ból głowy (często w skroniach), a następnie pojawiają się pozostałe objawy (gorączka, senność);
 • jako efekt uboczny przy przyjmowaniu leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, kofeina;
 • patologia struktur twarzy i czaszki (jaskra, zapalenie zatok itp.);
 • towarzyszące osteochondrozy w odcinku szyjnym kręgosłupa. Te bóle szyi i okolicy potylicznej mogą rozprzestrzeniać się, a nawet powodować silny ból głowy w skroniach.
Ostry ból głowy - diagnoza i leczenie

Leczenie bólu głowy zaczyna się od zidentyfikowania przyczyny, która go powoduje.

Stosuje się następujące metody diagnostyczne:

 1. Tomografia komputerowa - pozwala określić objętość edukacji w jamie czaszkowej, obszary zaburzonego krążenia krwi w mózgu (ostre i przewlekłe), nieprawidłowości w rozwoju mózgu, uraz.
 2. Rezonans magnetyczny mózgu i kręgosłupa jest skuteczną metodą, która pozwala badać struktury mózgu i rdzenia kręgowego, identyfikując guzy, ogniska udaru, zapalenie zatok, przepuklinę międzykręgową i wiele innych chorób.
 3. Angiografia rezonansu magnetycznego jest najnowszą metodą, w której można ocenić stan naczyń mózgu, szyi, żył i tętnic.
 4. Monitorowanie ciśnienia krwi - ujawnia ukryte nadciśnienie tętnicze, określa cechy skoków ciśnienia krwi w ciągu dnia.
 5. Testy laboratoryjne są niezbędne do rozpoznania infekcji.
 6. Inspekcja okulisty - jest pokazana w niektórych przypadkach z bólem głowy, tk. Specjalista ten może wykryć zmiany w dnie oka za pomocą sprzętu.
Leki na silne bóle głowy

Zwykle dla bolesnych bólów głowy, na bazie leków przeciwbólowych silne leczenie bólu głowy ibuprofen, aspiryna, azitominofen, kofeina. Leki te są dostępne bez recepty, ale należy ściśle przestrzegać dawkowania, aby nie powodować uzależnień i skutków ubocznych. Jeśli cierpisz na częste silne bóle głowy (leki docierają więcej niż 3 razy w tygodniu), koniecznie odwiedź lekarza!

Natychmiast wezwij pogotowie, jeśli:

 • odczuwasz nagły ostry ból typu udaru (może to być krwotok mózgowy);
 • umiarkowanemu lub silnemu bólowi towarzyszy utrata przytomności, niewłaściwe zachowanie;
 • Jest to silny ból głowy na tle podwyższonej temperatury ciała, która wzrasta wraz z upływem czasu.