Występowanie bolesnych lub bezbolesnych pieczęci pod skórą może być spowodowane kilkoma przyczynami:

 • zaburzenia metaboliczne;
 • długie nasłonecznienie;
 • urazy;
 • zaostrzenie jakiejkolwiek choroby;
 • infekcje;
 • stres emocjonalny itp.

Czasami ta formacja może być jedyną manifestacją choroby. Dlatego też, jeśli jakakolwiek, nawet małe pieczęcie znajdują się pod skórą, konieczne jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia nowotworów złośliwych lub rozpoczęcia szybkiego leczenia w przypadku ich obecności.

Najczęściej:

 • tłuszczaki;
 • miażdżyca;
 • hygromas;
 • powiększone węzły chłonne;
 • ropnie i inne choroby zapalne;
 • przepuklina;
 • milia;
 • skutki urazów i operacji;
 • nowotwory złośliwe itp.

Lipomas

Lipoma, lub wen, to miękkie, elastyczne, ruchome uszczelnienie pod skórą w postaci kuli, bezbolesne podczas dotykania. Rozmiary tłuszczaków mogą być różne, zwykle od 1 do 5 cm, pojawiają się na każdej części ciała.

Atheroma

Najczęściej powstaje na skórze głowy, twarzy, plecach, szyi. Jest to twarda foka pod skórą, która nie boli i nie swędzi, ma wyraźne granice i zaokrąglony kształt. Często po naciśnięciu następuje uwolnienie tłuszczu ze środka miażdżycy.

Hygroma

Występuje pod skórą rąk, stawów nadgarstka. Może wynosić nawet kilka centymetrów. Z reguły bezboleśnie.

Zapalenie węzłów chłonnych

Bolesne stwardnienie pod skórą może wynikać z powiększonych węzłów chłonnych, na przykład w chorobach zakaźnych. Najczęściej zwiększają się węzły chłonne szyi, okolic podbródkowych, pachowych i pachwinowych. Nieopodal zapalnego węzła chłonnego można czasem znaleźć zadrapanie lub głębszą, bolesną ranę. Jeśli po leczeniu takiej zakażonej rany pieczęć pod skórą nie zmniejszy się lub pozostanie bolesna, nie powinieneś być zbyt leniwy, aby odwiedzić lekarza, aby mógł przeprowadzić badanie i niezbędne badania.

Уплотнение под кожей у ребенка

Prosyanka

Czasami pod skórą powiek, kości policzkowych, nosa, małych białych pieczęci pojawia się rozmiar ziarna prosa. Pojedyncze lub pogrupowane w kolonie, nazywane są "prosyanką", czyli milią (whiteheads, closed comedones). Powstaje poprzez opóźnianie sebum w głębokich partiach zrazików gruczołu łojowego. Ich biały kolor wynika z braku kontaktu tłuszczu z powietrzem. Powstają miliony z niewłaściwą pielęgnacją skóry, nadmiernym wydzielaniem śliny. Cotygodniowe stosowanie soku, czy cieńsza skóra, oderwanie górnej warstwy nabłonka. To przyczynia się do tego, że pory otwierają się, a tłuszcz nie zatrzymuje się w skórze. Pojedyncze białe węgorze usuwa się, otwierając naskórek i ściskając zawartość, a następnie poddając działaniu środka antyseptycznego. Aby usunąć kolonie tych formacji, lepiej jest zastosować metodę elektrokoagulacji. Często taki trądzik występuje na skórze twarzy u noworodków w wyniku ekspozycji na hormony matki podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Z biegiem czasu taka pieczęć pod skórą dziecka przechodzi sama.

Ropień

Jeśli pieczęć pod skórą boli, skóra nad nim jest zaczerwieniona, gorąca w dotyku, następuje wzrost temperatury, ogólne złe samopoczucie, aw przeddzień były prowokujące czynniki, które naruszały integralność skóry (uraz, wstrząs, zastrzyk), to może być ropień. Pilna potrzeba skontaktowania się z chirurgiem w celu leczenia i zapobiegania możliwym powikłaniom.

Przepuklina

W okolicy pachwiny, pępka, białej linii brzucha może wystąpić obrzęk o różnych rozmiarach, bezbolesny i znikający przez pewien czas z naciskiem. Jest to przepuklina pachwinowa, udowa, pępkowa itp. Konieczne jest również skonsultowanie się z chirurgiem i usunięcie tej formacji za pomocą metody operacyjnej. Operacja jest zwykle prosta i dobrze tolerowana przez pacjentów. Niebezpieczeństwo przepukliny jest w jej uduszeniu, w którym guzek pod skórą staje się bolesny, napięty, ból może rozprzestrzenić się na cały brzuch. Istnieją również inne objawy, z którymi lepiej poradzić sobie z chirurgiem w trybie pilnym, ponieważ istnieje zagrożenie dla życia.

Konsekwencje urazów i operacji

W przypadku traumatycznych sytuacji skórnych: po zabiegu, uderzeniu, ukąszeniu przez owady lub zwierzęta pieczęć pod skórą może pozostać przez krótki lub dłuższy okres. W zależności od tego, czy są jakieś zmiany w skórze (na przykład powstawanie blizny), czy nie, taka formacja może zniknąć całkowicie lub pozostać na zawsze.

Nowotwory złośliwe

Z pewnością możesz dowiedzieć się, co natura ma pieczęć pod skórą tylko wtedy, gdy jest badana przez lekarza. Твердое уплотнение под кожей Przebieg złośliwych nowotworów polega na tym, że mogą pozostać niezauważone i na razie nie przeszkadzać w ogóle człowiekowi. Kiedy w końcu pójdzie do lekarza, może być za późno. Na przykład rak piersi na najwcześniejszych etapach, kiedy jest dobrze leczony, diagnozowany jest jedynie specjalnymi metodami badawczymi. A pieczęć zaczyna czuć się dobrze w gruczole, gdy osiąga już znaczny rozmiar, chociaż doświadczony ginekolog może wykryć guzek, gdy jest jeszcze dość mały. Dlatego należy zwracać uwagę na swoje zdrowie, regularnie kontrolować skórę oraz w przypadku jakichkolwiek pieczęci, uderzeń lub innych zmian, należy skontaktować się z lekarzem.