Kiedy nie możemy oprzeć się okolicznościom, pozostaje tylko nadzieja na boską moc. Często młode niezamężne dziewczyny przychodzą do ikon z nadzieją odnalezienia własnego szczęścia. Sugerujemy dowiedzieć się, jak wyglądały życie świętych Piotra i Fevronii z Muromu, a także o to, o co proszą Peter i Fevronia.

Legenda o Piotrze i Fevronii

The Legend of the Saints Peter i Fevronia - opowieść o wiecznej miłości. Istnieje legenda, według której książę Piotr mieszkał w Murom. Pewnego dnia został ukąszony przez węża, w wyniku czego ciało było całkowicie pokryte wrzodami. Żaden lekarz nie mógłby poprawić zdrowia księcia. Kiedy jednak Peter dowiedział się o Fevronii, miał nadzieję. Dziewczyna miała dar uzdrawiania i dlatego była w stanie wyleczyć księcia.

Z biegiem czasu młodzi ludzie szczerze się zakochali, ale Peter nie mógł założyć rodziny z plebejuszem. Książę nie był w stanie zdradzić jasnego uczucia i odmówił rządzenia. Po pewnym czasie mieszkańcy zdali sobie sprawę, że bez Piotra miasto nie mogłoby istnieć, a zatem jego małżeństwo zostało zatwierdzone. Ze względu na ich miłość do siebie nawzajem i do Boga stali się święci, a ich historia jest dobrym przykładem dla wszystkich par, które chcą założyć rodzinę.

Życie Piotra i Fevronii z Muromu

Życie świętych mówi nam, że kiedyś Piotr zabił podstępnego węża i został poplamiony jego krwią. Po chwili zachorował na nieuleczalny i bardzo niebezpieczny trąd. Kiedyś we śnie książę dowiedział się, że zwykła wiejska kobieta, Fevronia, może go uzdrowić. Dziewczyna naprawdę miała dar i obiecała pomóc Peterowi odzyskać zdrowie. Dla jej zbawienia żałowała, że ​​książę nie poślubi jej. Po odzyskaniu, książę nigdy nie poślubił zbawiciela, ponieważ była zwyczajną dziewczyną.

Później okazało się, że podczas leczenia Fevronia nie leczyła jednego z strupów na ciele pacjenta, a zatem po pewnym czasie choroba powróciła. Piotr musiał ponownie poprosić o pomoc Fevronię, a po jej odzyskaniu poślubić. Ich małżeństwo nie zostało zaakceptowane przez bojarów, a zatem małżonkowie musieli opuścić Moore'a. Jednak po pewnym czasie miasto było na krawędzi upadku, a książęta zostali poproszeni o powrót.

Już w starszym wieku małżonkowie byli tonsurowani jako mnisi w zupełnie różnych klasztorach. Od tego czasu ich nazwiska to Euphrosyne i David. Prosili Boga, aby umarł w ciągu jednego dnia i zapisał, że ich ciała muszą być umieszczone w jednej trumnie. Święci Piotr i Fevronia z Murom zmarli w jednej chwili. Ich ciała kończyły się w różnych rezydencjach, ale już następnego dnia ludzie, którzy byli zakochani podczas ich życia, byli, tak jak chcieli, razem.

Życie Piotra i Fevronii z Muromu

Dzieci Piotra i Fevronii z Murom

Do tej pory historycy próbowali dowiedzieć się, gdzie jest prawda o Piotrze i Fevronii. Jedno z najciekawszych pytań dotyczy tego, czy małżonkowie mieli dzieci. Według jednej historycznej wersji, Peter i Fevronia byli bezdzietni. Jednak inna wersja mówi, że para miała córkę, która postanowiła zostać opaską jednego z klasztorów Riazań. Ponadto były inne dzieci, których potomkowie dołączyli do swoich losów z przedstawicielami słynnej rodziny Miloslavsky.

Co pomaga ikonie Piotra i Fevronii?

Uważa się, że ikona świętych Piotra i Fevronii może wpływać na życie osobiste każdego z pytających. Z tego powodu są często apelowani do wszystkich, którzy chcą spotkać się z drugą połową i stworzyć silną szczęśliwą rodzinę. Ta ikona pomaga kobietom doświadczyć radości z macierzyństwa. Ponadto, ludzie rodziny zwracają się do świętych za ich pomoc, którzy chcą wzmocnić swój związek i poprawić stosunki.

Istnieją dowody na to, że ikona pomaga chorym leczyć. Jednak bardzo ważne jest, aby modlić się nie tylko w trudnych sytuacjach życiowych, ale także w szczęśliwych dniach. Święci pomogą uspokój duszę i znaleźć właściwą drogę dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Nasi przodkowie wierzyli również, że ikona przedstawiona na wesele ochroni młodą rodzinę przed kłopotami, a nawet rozwodem.

Gdzie są relikwie Piotra i Fevronii?

Święci Piotr i Fevronia pochowany w kościele katedralnym Murom, który został zbudowany nad ich relikwii według obietnicy Iwana Groźnego. Wraz z nadejściem władzy radzieckiej w 1921 r. Relikwie Piotra i Fevronii zostały przeniesione do jednego z lokalnych muzeów. Od 1992 roku odpoczywają w katedralnym kościele klasztoru Świętej Trójcy w mieście Murom. W sierpniu 2012 r. Cząstki relikwii świętych zostały skradzione z kościoła św. Katarzyny w Petersburgu.

Rytuały na dzień Piotra i Fevronii

W Rosji ceremonia była zwyczajem podobnym do nowoczesnego kontraktu małżeńskiego. Miłośnicy w obecności rodziców i zaproszeni na uroczystość wymienili się pierścieniami i złożyli sobie nawzajem przysięgę wierności. Następnie zostali uznani za małżonków. Czas trwania takiego porozumienia wynosił od trzech do sześciu miesięcy, po czym konieczne było podjęcie ostatecznej decyzji.

Tradycja obchodów została zachowana do dnia dzisiejszego. W tym szczególnym dniu ludzie chodzą do kościoła, aby modlić się za miłość, prosić świętych o szczęście rodzinne, o zachowanie małżeństwa. Czasami zamężne kobiety przychodzą z nadzieją zajścia w ciążę. Często Piotr i Fevronia wstawiennictwo, gdy relacje między mężem i żoną pogorszył i pozostaje jedna nadzieja na przychylność i pomoc świętych.

Czasami niewierzący konspirują przeciwko Piotrowi i Fevronii. Jest rytuał dla niezamężnych dziewcząt. Trzeba wziąć dwie świece kościelne i zawiązać je przy pomocy czerwonej nici, na światło i trzykrotnie poprosić Piotra o dobrego i uczciwego pana młodego, który kocha, odkąd książę zakochał się w swojej żonie. Fevronia powinna zmienić się w miłość, która będzie głębsza od morza, mocna jak skała i wysoka, jak niebo. Następnie świece muszą zgasnąć i umieścić w ustronnym miejscu. Kiedy dziewczyna spotyka się z bratnią duszą, świece należy wyjąć, pozostawić do spalenia do samego końca i wrzucić do wody.

święci peter i fevronia

Książki o Piotrze i Fevronii

Są takie książki o Piotrze i Fevronii:

  1. "The Tale of Peter and Fevronia, Wonderworkers of Murom", Erazm Hieromonk . Książka opowiada o tym, co było historią miłosną Piotra i Fevronii, w jaki sposób mieli zjednoczyć swoje przeznaczenie w jedno.
  2. "Święci Piotr i Fevronia z Murom", Anna Markova . Książka opisuje historię spotkania Fevronii i Piotra, źródła ich uczuć.