Na południowym wschodzie Szwecja nad kanałem Morza Bałtyckiego znajduje się Södertälje - jedno z największych przemysłowych miast w kraju. Znany jest również z tego, że jest siedzibą szwedzkiego oddziału słynnego holdingu samochodowego Volkswagen Group.

Położenie geograficzne Sodertalje

To przemysłowe centrum znajduje się na brzegu kanału Södertälje, który na głębokości 56 km ma głębokość 6,1 m. Służy jako połączenie między Jezioro Mälaren i Morze Bałtyckie. Ponadto obok Södertälje znajduje się trasa kursujących między nimi parowców Sztokholm i Göteborg .

Miasto jest jednym z największych ośrodków regionu Södertälje. Według spisu przeprowadzonego w Szwecji w 2014 r. Södertälje ma ponad 75 000 mieszkańców. Większość z nich ma obce korzenie. Zachodni Syryjczycy to największa grupa etniczna w mieście.

Большая площадь в Седертелье

Klimat Sodertalje

Miasto znajduje się w regionie Sztokholm, który charakteryzuje się wilgotnym klimatem kontynentalnym. Ze względu na bliskość północnych szerokości geograficznych w lecie czas lekkiego dnia w Södertälje wynosi 18 godzin, a zimą - do 6 godzin. Dzięki wpływowi prądu Gulf Stream jest tu cieplej i słoneczniej niż w innych miastach położonych na tych samych szerokościach geograficznych.

Wiosna i jesień w Södertälje są chłodne, a zimy zimne. Najwyższą temperaturę (+ 23 ° C) obserwuje się w lipcu. Średnie roczne opady wynoszą 539 mm.

Зима в Седертелье

Atrakcje i rozrywka w Södertälje

Turyści, którzy przyjeżdżają do tego miasta, najpierw radzą odwiedzić Tom Tits Experiment . Każdego dnia organizowane jest 600 różnych eksperymentów dla gości w każdym wieku. Każdy może na przykład usiąść na gwoździu, jeździć na rowerze po linie lub znaleźć wyjście z labiryntu lustrzanego.

Экспериментальный музей Tom Tits Experiment в Седертелье

Södertälje jest znane w całej Szwecji i innych zabytki , wśród których:

 • Kościół Salem (Salems kyrka), zbudowany w stylu romańskim około 1100;
 • Салемская церковь (Salems kyrka) в Седертелье
 • skansen Torekallberget , w którym można zapoznać się z rolnictwem tego szwedzkiego regionu;
 • kompleks sportowy The Beach , w którym można grać w siatkówkę plażową i inne sporty;
 • Zabytkowe miejsce Telge Hus z ruinami średniowiecznego zamku .

Na terenie miasta znajduje się stadion AXA Sports Center lub Scaniarinken, w którym odbywają się mecze hokejowe. Istnieją również znane kluby hokejowe w kraju, takie jak "Sodertele SK" z siedzibą w mistrzostwach krajowych. W 1989 roku miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie.

Hotele Sodertalje

W tym szwedzkim mieście skupia się niewielka liczba hoteli, z których większość znajduje się w jego centrum. W każdym z nich jest bezpłatny parking, szybkie łącze internetowe, a nawet śniadanie. Aby ocenić ich komfort i gościnność, powinieneś zadowolić się jednym z poniższych hotele Södertälje:

 • Torpa Pensionat;
 • Scandic Sodertalje;
 • Scandic Skogshojd;
 • Quality Hotel Park;
 • Ronninge Gard.

Koszt życia w lokalnych hotelach zależy od wyposażenia i odległości od centrum miasta. Za mieszkanie w trzygwiazdkowym hotelu Sodertal trzeba będzie zapłacić średnio 119 USD dziennie.

Отель Torpa Pensionat в Седертелье

Restauracje Södertälje

Podobnie jak w innych regionach kraju, w tym mieście można znaleźć instytucję na każdy gust. Restauracje Södertälje specjalizują się nie tylko w tradycyjna szwedzka kuchnia . Tutaj możesz zarezerwować stolik w lokalu, który serwuje dania kuchni europejskiej, skandynawskiej, włoskiej, amerykańskiej, śródziemnomorskiej i owoców morza. Wśród nich:

 • Lilla Styrbjorn;
 • Cezara;
 • Scandic;
 • Mas que tapas;
 • Glashyttans Vardshus AB.

Mieszkańcy Södertälje cieszą się popularnością angielskich steków, włoskiej pizzy, amerykańskich fast foodów, azjatyckich sushi i bułek. Z napojów - kawa, piwo i gorące koktajle alkoholowe.

Ресторан Scandic в Седертелье

Zakupy w Södertälje

Przez długi czas w tym szwedzkim mieście rozwinęła się branża motoryzacyjna i farmaceutyczna. Nie oznacza to jednak, że w Sodertal można kupić tylko lekarstwo lub samochód. Jest tu wiele centrów handlowych i butików, w których można kupić rzeczy o najwyższej potrzebie pamiątki .

Najpopularniejsze platformy transakcyjne Södertälje to:

 • Centrum handlowe Moraberg;
 • Kringlan;
 • Lunagallerian;
 • Södertälje Centrum;
 • Ronna Livs.

Większość centrów handlowych znajduje się we wschodniej części miasta, w rejonie ulic Nygatan, Ekdalsgatan i Garvaregatan. Tutaj możesz skorzystać z usług centrów usług lub kupić pamiątki, sprzęt cyfrowy, odzież i perfumy znanych europejskich marek.

Торговый центр Moraberg в Седертелье

Transport w Sodertalje

To miasto jest obsługiwane przez system publicznej stolicy transport . W Södertälje znajduje się również stacja kolejowa głównej linii, dzięki której może komunikować się z innymi regionami kraju. Główną stacją kolejową jest Södertälje Syd, położona 5 km od centrum miasta. Stąd możesz dostać się do transport publiczny do dowolnego punktu Sodertal, a nawet do stolicy Szwecji.

Łącznie w mieście znajdują się cztery stacje, które są częścią trasy podmiejskiej sieci kolejowej w Sztokholmie. Poza linią Södertälje, ale w jej gminie znajdują się również dwie stacje kolejowe - Jarno i Melnbo.

Электрические автобусы Scania на центральном вокзале Седертелье

Jak dostać się do Sodertalje?

Aby zapoznać się z przemysłowym centrum kraju, musisz udać się na południowy wschód. Södertälje znajduje się 30 km od stolicy Szwecji. Przejedź tą odległość samochodem, kierując się drogą E20 / E4. Przy normalnym obciążeniu trwa to tylko 30 minut.

Ze Sztokholmu do Södertälje można również dojechać pociągiem. Aby to zrobić, przejdź do stacji Stockholms Centralstation, gdzie powstaje pociąg SJ Regionaltag. Potrzeba turystów do miejsca docelowego w mniej niż 25 minut.