Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do postrzegania ryazhenki jako napoju, przypominającego swoją gęstość kefir domowy , ale fakt ten jest ważny tylko dla współczesnych mieszczan, wcześniej nie można było pić sfermentowanego mleka, jedzono tylko łyżką, tak gęsty był ten nabiał. Ci, którzy nie żałują spędzania czasu na przygotowywaniu tego pożytecznego i pysznego jedzenia, zalecamy zwrócenie uwagi na przepisy, o których będziemy mówić dalej.

Receptura Ryazhenka w domu

Gotowanie ryazhenka w domu jest możliwe tylko z domowego mleka. Po pierwsze, domowe mleko jest o wiele bardziej świeże i tłustsze niż mleko zakupione, a po drugie ma subtelny słodkawy smak, który z kolei przenosi się na sfermentowaną kobietę.

Drugim ważnym krokiem będzie kupienie domowej roboty kwaśnej śmietany. Powód ważności tego pierwiastka jest prosty - jest to domowa kwaśna śmietana zawierająca maksymalnie paciorkowce mlekowe i bułgarskie kije, które fermentują mleko w ryazhenka. Oczywiście możesz zrobić ryazhenkę z zakupionej kwaśnej śmietany, ale w tym przypadku powinna być jak najświeższa. Po przeanalizowaniu głównych punktów przejdź bezpośrednio do opisu, jak zrobić domową ryazhenkę.

Składniki:

  • domowe mleko - 2 litry;
  • śmietana - 2 łyżki. łyżki.

Gotowanie

Najpierw wlej do piekarnika domowe mleko. Wlać mleko do garnka, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 7-10 minut. Ze względu na długotrwałe gotowanie zmniejsza się prawdopodobieństwo "ucieczki" mleka podczas ogrzewania w garnku. Po ugotowaniu wlej mleko do czystego ceramicznego garnka, pozostawiając około jednej trzeciej jego objętości pustej - to miejsce dla folii i pianek, które zostaną uformowane w procesie topienia.

Możesz podgrzać mleko w powolnym piekarniku lub jogurcie, ale najpierw opiszemy przepis na domowy ryżek z pieca. Wkładamy garnek z mlekiem do piekarnika, pozwalamy zagotować mleko i obniżamy temperaturę do 180 stopni. Okresowo sprawdzamy, czy mleko uciekło, przebijamy i obniżamy powstającą pianę. Po 1,5-2 godzinach wyjmujemy mleko z piekarnika i schładzamy do 40 stopni. W takim przypadku ważne jest, aby monitorować temperaturę, więc weź termometr dla cieczy. Jeśli temperatura jest niewystarczająca, kolonie bakterii po prostu nie aktywują się, aw temperaturach powyżej 42 umrą.

W schłodzonym mleku sporządzamy śmietanę w ilości: łyżkę stołową śmietany na litr mleka, można nieco więcej. Owinąć garnek mleka w ciepły koc i ustawić go na baterii. Podczas fermentacji nie wolno wtrącać ani wstrząsać zawartością garnka, a także nie wkładać go na zbyt gorące baterie - kolonie mogą umrzeć. Dokładnie wymieszaj śmietanę w mleku, aby równomiernie rozprowadzić kolonie w płynie.

Zwykle do zaczynu potrzeba 8-10 godzin, ale można też sprawdzić gotowość na oku: jeśli ryazhenka odsunie się od ścian w całej masie, jest gotowy do użycia.

Gotowy produkt lepiej jest umieścić w lodówce, aby zatrzymać proces dojrzewania i zachować świeżość ryazhenka

Ryazhenka domowa w powolnej kuchence

Możesz ugotować domowej roboty ryazhenkę przy pomocy nowoczesnych urządzeń, na przykład multivarki. Takie gotowanie jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga specjalnej kontroli z zewnątrz.

Składniki:

  • domowe mleko - 2 l;
  • ryazhenka do domu w powolnej kuchence
  • domowej roboty śmietana - 300 g

Gotowanie

Wlać mleko do czystej miski multicooker i utopić w trybie "Hartowanie" na 6 godzin. Daj stopione mleko schłodzić do 40-42 stopni, następnie dodać śmietanę, dokładnie wymieszać wszystko za pomocą trzepaczki i ponownie włączyć urządzenie, ale tym razem wybrać "Ogrzewanie" na 30 minut. Po upływie tego czasu nie otwieramy pokrywy multicookera, ale po prostu wyłączamy urządzenie. Po 6-8 godzinach gotową ryazenkę można ubić mieszadłem i wlać do pojemnika do przechowywania w lodówce.