Trudno sobie wyobrazić współczesny przemysł mody bez Roberto Cavalliego (Roberto Cavalli). Ten projektant, a raczej modny artysta, jak lubi być nazywany, a dziś jest gotowy do eksperymentów, choć już dawno przekroczył poprzeczkę wykwalifikowanego rzemieślnika. Projektant Roberto Cavalli rozpaczliwie kocha swoją pracę, więc każdego dnia otwiera w niej nowe aspekty, dążąc do ulepszeń, wykorzystania nietypowych technik i części.

Jak to się wszystko zaczęło?

Biografia Roberto Cavalliego pełna jest ciekawych faktów o wzlotach i upadkach utalentowanego projektanta, minutach radości i frustracji, które spadły na jego los. Teraz słynny wirtuoz mody rozpoczął się we Florencji, gdzie urodził się w odległych latach czterdziestych. Od dzieciństwa Roberto studiował zasady cięcia i szycia, ponieważ jego ojciec był krawcem. Ale prawdziwy talent chłopca odziedziczył po swoim dziadku - słynnym impresjonistą Giuseppe Rossi. Tak więc rodzina Roberto Cavalli odegrała ważną rolę w określeniu jego dalszego zajęcia.

Nic dziwnego, że otrzymał wykształcenie na Akademii Sztuk Pięknych, studiując tam sztukę piękną i wzornictwo. To właśnie w czasach studenckich Cavalli wykonał kilka prac, które zostały zauważone przez włoskie fabryki dziewiarskie. Po kilku latach wymyślił unikalną technologię druku na cienkiej skórze, którą później opatentował, stał się ekspertem w dziedzinie patchworku i autorem wielu niezwykłych kolekcji. Wszystko zaczęło się od ręcznie malowanych T-shirtów i sprzedawania ich turystom spoczywającym na Lazurowym Wybrzeżu.

Wizytówka Cavalli

Roberto Cavalli wpadł w świat wielkiej mody w połowie lat 60. XX wieku, prezentując oryginalną linię skórzanych ubrań. Od tego momentu do dnia dzisiejszego nazwa Cavalli jest przede wszystkim związana z tym materiałem, który w jego rękach zmienia się z szorstkiego półproduktu w miękki i wyrafinowany, odpowiedni na każdą okazję. Dzięki skórzanym strojom dom Roberto Cavalliego zyskał sławę i licznych wielbicieli, w tym Anthony'ego Hopkinsa, Shakirę, Davida Beckhama, Jennifer Lopez i innych, a projektantowi udało się również w innych kierunkach. Ubrania Roberta Cavalliego zawsze wyróżniają się niezwykłą techniką wykonania, na przykład za pomocą laserowych rysunków, a także jasnych kolorów i oryginalnych odbitek. Cavalli jako pierwszy wprowadził olśniewające afrykańskie i tropikalne kolory do tradycyjnego, czasem nudnego przemysłu modowego. Aby podkreślić kobiecą seksualność, projektant często ozdabia swoje arcydzieła piórami ptaków, skórą węża lub skór futerkowych, iskierkami lub kryształkami.

Najnowsze trendy

Jeśli chodzi o ostatnią wiosenno-letnią kolekcję Roberto Cavalli 2013, widoczne są w niej pewne zmiany. Na przykład liczba odbitek zwierząt została znacznie zmniejszona, a jedwab i koronki pojawiły się na pierwszym planie ze skórą. Zasadniczo w kolekcji dominują proste, wyraźne sylwetki, ale w żadnym wypadku pozbawione uwodzicielstwa, szczerości i prowokacji. Hitem pokazu były przezroczyste spodnie, uzupełnione czarną kurtką i topem, a także lekkie jedwabne sukienki, ubrane w skórzane spodnie. Dyskretna, czarno-biała kolorystyka kolekcji została doskonale rozcieńczona "kamieniami szlachetnymi". W przeciwieństwie do ubrań akcesoria Roberto Cavalli w nowym sezonie mody nie uległy większym zmianom. Buty Roberto Cavalliego zostaną nasycone tradycyjnymi, designerskimi odbitkami zwierząt, w tym skórą węża. Ponadto będzie w nim i model z motywem kwiatowym, a monofoniczny: biały i beżowy. Biżuteria Roberto Cavalli w 2013 roku to masywny naszyjnik i łańcuszek, bogato zdobiony kamieniami, których głównym tematem jest świat zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc, zbiory akcesoriów są bardzo małe - po kilka kopii w każdym.

roberto cavalli1roberto cavalli2roberto cavalli3
roberto cavalli4roberto cavalli5roberto cavalli6
roberto cavalli7roberto cavalli8roberto cavalli9