W okresie zimowym rodzice wielokrotnie spotykają się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem jak przeziębienie dziecka. Katar rzadko występuje samoistnie i często jest objawem takich chorób, jak SARS, adenoiditis, alergiczny lub zakaźny nieżyt nosa. Ze względu na to, że różne choroby występują w różny sposób, cieknący nos objawia się również na wiele sposobów: przekrwienie nosa, "płynące" wydzieliny, obrzęk błony śluzowej.

Aby pozbyć się przeziębienia, przede wszystkim trzeba wyleczyć chorobę. Bardzo często lekarze przepisują rinofluimucil dla dzieci jako skuteczny środek przeciwko wszystkim procesom zapalnym w jamie nosowej.

Rinofluimucil: wskazania do stosowania

Instrukcje dotyczące leku wskazują, że z powodzeniem radzi sobie z następującymi rodzajami nieżytu nosa:

  • naczynioruchowy nieżyt nosa;
  • długotrwałe i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa (z dużą ilością wydzieliny śluzowej lub ropnej);
  • Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła z wyraźnym procesem zapalnym;
  • przedłużone i przewlekłe zapalenie zatok (zapalenie zatok czołowych);
  • Alergiczny nieżyt nosa (jako adiuwant w połączeniu z innymi lekami przeciwalergicznymi).
Zalety stosowania rinofluimucilu

Skład rinofluimucil obejmuje substancje czynne siarczan tuaminogaptenu i acetylocysteinę, które mają skuteczne działanie zwężające naczynia, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. W przeciwieństwie do innych leków zwężających naczynia, które działają tylko na ściany naczyń krwionośnych, rinoflumicil może poradzić sobie z ropnymi grzybami i grubą warstwą śluzu, rozcieńczając zgromadzoną zawartość i wydalając ją, a także skutecznie zwalcza przedłużony "zielony smark" i "skorupy" nosowe. Tak więc pacjent odczuwa szybką ulgę: wypływ płynu zatrzymuje się, jamę nosową oczyszcza się, oddech jest przywracany. Jednak aktywne składniki leku nie mają działania przeciwbakteryjnego, dlatego też rinofluimucil nie może zastąpić antybiotyku.

Dawkowanie rhinofluimucil

Lek jest dostępny w postaci aerozolu, który jest bardzo wygodny i skuteczniejszy w porównaniu z kroplami, które często spływają do gardła. Spray rinofluimucil wpływa na duży obszar błony śluzowej, dzięki czemu efekt aplikacji można poczuć niemal natychmiast.

Rinofluimucil jest bardzo często stosowany w praktyce pediatrycznej. W przypadku dzieci w wieku 1 roku i starszych zaleca się stosowanie 1 wstrzyknięcia w każdym kanale nosowym 3-4 razy dziennie. Rodzice powinni być świadomi, że jakiekolwiek krople, które mają działanie zwężające naczynia, nie powinny być stosowane przez więcej niż 5-7 dni, ponieważ uzależniają, a rhinoflumicil nie jest wyjątkiem. Okres ważności rinofluimucilu wynosi 2,5 roku w zamkniętej formie i trzy tygodnie od daty otwarcia butelki.

Rinofluimucil przeciwwskazania

Każdy lek jest przepisywany przez lekarza indywidualnie, ale czasami skutki uboczne leku są trudne do przewidzenia. W praktyce medycznej zdarzają się przypadki, kiedy ten sam lek może mieć inny wpływ na organizm. Przed użyciem rinofluimucil należy uważnie przeczytać kompozycję, możliwe jest, że dziecko ma już pewne składniki rozpylać rinofluimucil reakcja negatywna. Tak więc, rinofluimucil nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej jednego roku życia, a podczas stosowania rinofluimucilu u dzieci w drugim roku życia należy zachować wzmożone środki ostrożności. Najczęściej zastosowaniu leku może towarzyszyć kołatanie serca, zwiększona pobudliwość, suchość błony śluzowej nosogardła lub zaburzenie moczu. W takim przypadku należy zaprzestać używania leku.

Aby zwiększyć działanie każdego leku farmakologicznego, rodzice powinni stworzyć wszystkie warunki szybkiego powrotu do zdrowia: dużo napojów, wilgotne powietrze i aktywny pobyt na świeżym powietrzu.