Pomimo nazwy powodującej uśmiech, zespół niespokojnych nóg - choroba jest dość poważna. Wielu to rozumie, ale nikt nie spieszy się z kontaktem ze specjalistami. Główną przeszkodą jest to, że pacjenci odpisują objawy zespołu niespokojnych nóg na burze magnetyczne, ciężkie dni, zmęczenie, niewygodne buty, nawet nie próbując zrozumieć istoty problemu. Z tego powodu choroba stopniowo przechodzi w trudny etap, zaczyna powodować większy dyskomfort i jest trudniejsza do wyleczenia.

Przyczyny niespokojnych nóg

Zespół Ekboma lub jak to się nazywa - zespół niespokojnych nóg - choroba o charakterze neurologicznym. Wyróżnia się wzrostem aktywności ruchowej kończyn dolnych w spoczynku. Mówiąc prosto, stopy pacjenta nie mogą znajdować się w spokoju i wymagają stałego ruchu.

Aby powiedzieć dokładnie, co powoduje niespokojne nogi, eksperci uważają za trudne. Najprawdopodobniej kończyny poruszają się z powodu pewnych procesów biochemicznych zachodzących w mózgu. Zjawisko to można zaobserwować przy niedoborze żelaza, dopaminy - substancji odpowiedzialnej za aktywność motoryczną - lub z nadmiarem mocznika we krwi.

Nadmierna aktywność nóg występuje u mężczyzn i kobiet, ale nadal płeć piękna częściej cierpi z powodu zespołu Ecboma. Według statystyk, jedna czwarta zespołu niespokojnych nóg była dziedziczona. Strefa ryzyka obejmuje także kobiety w ciąży, osoby cierpiące nadwaga , pacjenci po urazach rdzenia kręgowego.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Głównym objawem jest dyskomfort w nogach, z powodu którego osoba nie może spać normalnie w nocy. Pacjent odczuwa mrowienie, pieczenie i ból. U niektórych pacjentów, w nocy, nogi zaczynają spontanicznie kurczyć mięśnie. Objawy choroby pojawiają się w ciągu kilku minut po ustaniu ruchów i przyjęciu wygodnej pozycji.

Przede wszystkim objawy niespokojnych nóg pojawiają się w nocy. Do rana ciało trochę się uspokaja, a po południu wszystkie objawy choroby znikają zupełnie. Tylko w późniejszych etapach pacjent może ciągle poruszać nogami - nawet w ciągu dnia.

Nieprzyjemne odczucia znikają podczas ruchu. Najlepszym lekarstwem na zespół Ekboma jest chodzenie. Zmiana pozycji pomaga również niektórym pacjentom, ale w wielu przypadkach pacjenci wciąż muszą się poruszać: chodzić, ćwiczyć na symulatorze, rozciągać, chudnąć, przysiadu. Z tego powodu u większości pacjentów z zespołem niespokojnych nóg również rozwija się bezsenność.

Zespół idiopatycznych niespokojnych nóg charakteryzuje się również okresowymi ruchami nóg podczas snu. Naprawiając je, eksperci określają nasilenie choroby:

  • z łagodnym pacjentem wykonuje nie więcej niż 5-20 ruchów na godzinę;
  • średnio 20-60 ruchów;
  • z ciężkim - 60 lub więcej ruchów.

Leczenie niespokojnych nóg

Przede wszystkim powinieneś określić przyczynę "niepokoju" nóg. W zależności od tego wybiera się najbardziej odpowiednią metodę leczenia. Na przykład, w przypadku niedoboru żelaza, pomoże kurs medyczny, i zaleca się walkę z dziedzicznym zespołem niespokojnych nóg z masażem i Objaw niespokojnych nóg specjalne ćwiczenia.

Istnieją inne sposoby leczenia zespołu Ekbom:

  1. Nieprzyjemne doznania można przezwyciężyć, zasypiając w nietypowej pozycji.
  2. Koi niespokojne nogi, kołysząc się na łydkach i łydkach.
  3. To nie będzie zbędne i zmiana diety. Z zespołem niespokojnych nóg nie należy przejedzać w nocy, spożywać napojów i napojów zawierających kofeinę.
  4. W niektórych przypadkach możesz udzielić pomocy nasenne znaczy.