Odmowa ojcostwa to dość skomplikowana procedura, która wymaga dużo cierpliwości i siły. Zanim podejmiesz taką decyzję, musisz bardzo dokładnie zrozumieć wszystkie konsekwencje wynikające z tego działania. Nie zapomnij porozmawiać z dzieckiem, aby zrozumieć, czego on chce. W końcu twoja decyzja dotyczy przede wszystkim życia bliskiej Ci osoby.

Ale jeśli ostateczna decyzja zostanie podjęta, a Ty działasz w interesie dziecka i rodziny, musisz być przygotowany i świadomy tego problemu. W tym artykule zrozumiemy procedurę odmowy ojcostwa w Federacji Rosyjskiej i na Ukrainie.

Jak wydać zwolnienie z ojcostwa w Federacji Rosyjskiej?

Zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej nie przewiduje się dobrowolnego zrzeczenia się ojcostwa. Ale możliwe jest przeniesienie praw dziecka na inną osobę. Aby to zrobić, musisz wykonać kilka czynności:

 • notarialne złożenie przez notariusza wniosku o zgodę ojca na adoptowanie dziecka przez inne osoby;
 • osoba, która chce adoptować dziecko, musi złożyć pozew i napisać wniosek do adopcji;
 • matka zgadza się z oświadczeniem ojca i wnioskodawcy do przyjęcia.

Kiedy te czynności są wykonywane, wszystkie prawa do dziecka są przekazywane nowemu ojcu. W przypadku tego rodzaju odmowy ojcostwa, zasiłek na dziecko nie jest już potrzebny. Ale aby uzyskać utrzymanie jako dziecko, po jego większości, także nie możesz. Płatności na dziecko od biologicznego lub "dokumentalnego" papieża są zapisywane, dopóki nie ma nowego rodzica.

Możesz również pozbawić ojca praw rodzicielskich przez sąd, ale do tego trzeba mieć mocne dowody na to, że ojciec nie może przestrzegać obowiązków rodzicielskich. Następnie w orzeczeniu sądowym pozbawia się praw rodzicielskich, a nowy ojciec może adoptować lub adoptować dziecko. Powody pozbawienia praw rodzicielskich:

 1. Przewlekłe uzależnienie lub alkoholizm.
 2. Umyślne uszkodzenie dziecka lub matki.
 3. Wykorzystywanie dzieci.
 4. Odmowa, bez ważnego powodu, aby zabrać dziecko ze szpitala.
 5. Niewypełnienie praw rodzicielskich.
 6. Długi brak zapłaty alimentów.

Jak odmówić ojcostwa na Ukrainie?

Na Ukrainie procedura odmowy ojcostwa jest nieco inna. Będzie to wymagało:

 • napisanie i notarialne zgłoszenie notariusza do odmowy ojcostwa;
 • pozwalają innym osobom adoptować swoje dziecko;
 • matki piszą zgodę;
 • złożyć wszystkie dokumenty do sądu;
 • jeśli chce się adoptować lub adoptować dziecko, musi złożyć pozew do adopcji w sądzie.

Podobnie jak w Rosji, aż do adopcji dziecka przez inną osobę, "były" ojciec jest zobowiązany zapłacić mu alimenty. I złożyć wniosek o alimenty, po większości dziecka, ojciec, który napisał odmowę, nie może.

Inne sposoby na brak ojcostwa wniosek o odmowę ojcostwa

Zdarza się również, że z różnych powodów dziecko jest zarejestrowane dla obcego ojca. W takim przypadku możesz złożyć pozew w sądzie, aby odmówić ojcostwa. Ale tylko wtedy, gdy w chwili wejścia dziecka ojciec nie wiedział, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. W tym przypadku można kwestionować ojcostwo za pomocą badania genetycznego. Lub matka musi potwierdzić fakt oszustwa. Ponadto prawdziwy ojciec ma prawo do napisania deklaracji ojcostwa w swojej osobie.

Jeśli mężczyzna wiedział, że nie był biologicznym ojcem dziecka, ale pozwolił mu zarejestrować noworodka dla siebie, to musiał pozwolić na adopcję dziecka przez inne osoby.

Przygotowanie do procesu

Aby skrócić czas gromadzenia wszystkich dokumentów, skontaktuj się z prawnikiem. Przygotuje dokument i prawidłowo przedstawi twoje interesy w sądzie. Osoba ta pomoże zrozumieć wszystkie rodzaje odmowy ojcostwa i może znacznie przyspieszyć postępowanie sądowe.