Po wysłuchaniu rozpoznania refluksowego zapalenia przełyku stopnia 1, wielu pacjentów nie rozumie, co to jest. Ten stan patologiczny nie jest odrębną chorobą, ale jednym z głównych składników rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jest to po prostu uszkodzenie przełyku, które spowodowane jest porzuceniem treści żołądkowej w przeciwnym kierunku. Uzdrawianie go na początkowych etapach jest dość łatwe.

Przyczyny refluksowe zapalenie przełyku

Rozwój refluksowo-przełykowego zapalenia wiąże się z zaburzeniem pracy dolnego zwieracza przełyku. To on chroni przełyk przed kwaśnym sokiem żołądkowym. Przyczyną niepowodzenia dolnego zwieracza jest nacisk mechaniczny na niego przez przeponę z otrzewnej. Najczęściej występuje, gdy:

 • wzdęcia (wzdęcia);
 • przejadanie się;
 • otyłość;
 • przepuklina przełyku przepony.

Ponadto, dolny zwieracz nie radzi sobie z jego funkcją, jeśli pacjent przyjmuje dużą ilość środków przeciwskurczowych (Spasmalgon, Papaverine, Platyphylline, itp.).

Objawy refluksowego zapalenia przełyku stopnia 1

Pierwszymi objawami refluksowego zapalenia przełyku są bóle w okolicy nadbrzusza i zgaga . Pacjent może również odczuwać "śpiączkę" podczas połykania. Najczęściej pacjenci kojarzą te oznaki stanu patologicznego z podjęciem ciężkiej lub długotrwałej pracy fizycznej w pozycji pochylonej do przodu lub obfitego przyjmowania pokarmu.

W przewlekłym refluksie zapalenie przełyku stopnia 1 czasami występuje:

 • nudności;
 • czkawka;
 • ślinotok.

Jeśli objawy nie pojawiają się częściej niż raz w miesiącu, wszystkie zaburzenia czynnościowe są przywracane na własną rękę. W przypadku częstych dolegliwości należy poddać się pilnemu badaniu, ponieważ choroba postępuje.

Rozpoznanie refluksowo-przełykowego 1 stopnia

Aby zdiagnozować stan zapalny i zrozumieć, jak szybko postępuje choroba refluksowa stopnia 1, należy wykonać protezę słuchową. Jest to metoda badawcza polegająca na wprowadzeniu do żołądka bardzo cienkiej rurki z urządzeniem optycznym. Dzięki niemu możesz kontrolować absolutnie wszystkie części przełyku. W pierwszym etapie zapalenia przełyku śluzówka ma zawsze jaskrawo czerwony kolor, zadrapania i pęknięcia.

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku 1 stopień

Po zauważeniu pierwszych objawów i zdiagnozowaniu stopnia refluksowego zapalenia przełyku konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W większości przypadków, aby wyeliminować tę patologię w początkowej fazie rozwoju, nie są wymagane żadne leki. Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 1. Nie pij alkoholu i napojów gazowanych.
 2. Nie przejedzaj.
 3. Nie jedz w nocy.
 4. Nie pochylaj się do przodu natychmiast po jedzeniu.
 5. Nie nosić napiętych pasów.
 6. Nie pal.
 7. Nie należy stosować leków przeciwskurczowych i uspokajających.

Przy dystalnym refluksie-zapaleniu przełyku 1 stopień, środki ludowe również mają dobry efekt, na przykład syrop z kwiatów mniszka lekarskiego.

Przepis na syrop

Składniki:

 • świeże kwiaty mniszka lekarskiego - 150 g;
 • cukier granulowany - 150 g.

Przygotowanie i stosowanie

W szklanym słoju złożyć kwiaty mniszka lekarskiego i cukier granulowany na warstwy. Lekko dociśnij i nalegaj, aż utworzy się sok. Weź ten syrop trzy razy dziennie, rozcieńczając jedną łyżeczkę w 100 ml wody.

Erozjowe refluksowe zapalenie przełyku stopnia 1 można wyleczyć przy pomocy herbaty ziołowej.

Przepis na herbatę

Składniki:

 • Kwiaty nagietka - 5 g;
 • Liście melisy - 5 g;
 • erozyjne refluksowe zapalenie przełyku stopień 1
 • Liść babki lancetowatej - 5 g;
 • Oregano - 5 g;
 • woda - 200 ml.

Przygotowanie i stosowanie

Wymieszaj zioła z wrzącą wodą. Po 5 minutach odcedzić herbatę, musisz wziąć tę herbatę 75 ml trzy razy dziennie.

Jeżeli te metody leczenia nie dają wyników, pacjentowi przepisuje się leki przeciwwydzielnicze, które zmniejszają kwasowość treści żołądkowej (Omeprazol) i poprawiają ruchliwość przewodu pokarmowego (Metoklopramid).