Ponad 90% populacji ma pewne problemy z przewodem pokarmowym. Ta niesamowita postać statystyczna wynika z faktu, że ludzki układ trawienny przechodzi przez całe jego ciało, zaczynając w jamie ustnej i kończąc w odbytnicy. Jednym z najczęstszych objawów, oprócz bólu, jest zgaga, która pojawia się nawet z herbaty. Rozważmy mechanizmy jego występowania.

Zgaga

Aby zrozumieć, dlaczego występuje zgaga, musisz wiedzieć, że w przełyku osoby zwykle występuje środowisko alkaliczne. A w żołądku jest kwaśny, ponieważ wytwarza kwas chlorowodorowy. Przy niespójności zwieracza rozdzielającego przełyk i żołądek, zawartość żołądka biernie przechodzi w przeciwnym kierunku i wchodzi do przełyku. Ostra różnica między kwasowością tych dwóch narządów powoduje oznaki zgagi - pieczenie, dyskomfort i ciepło w przestrzeni zamkniętej, która zwiększa się w pozycji leżącej, kwaśny smak w ustach, odbijanie.

Przyczyny stałego zgaga

Jedną z najczęstszych przyczyn jest występowanie refluksu żołądkowo-przełykowego lub refluks żołądkowo-przełykowy. Gastroenterolodzy twierdzą, że jeśli u pacjenta występuje tylko jeden objaw zgagi, wówczas z prawdopodobieństwem większym niż 75% zostanie ustalona diagnoza GERD. Zgaga często występuje w zapaleniu żołądka o wysokiej kwasowości, wrzodzie trawiennym, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, niektórych chorobach układu sercowo-naczyniowego, płucach, a także zapaleniu trzustki.

Istnieje coś takiego jak zgaga funkcjonalna. Zjawisko to występuje u osób, które nie cierpią na choroby przewodu pokarmowego. Powody, dla których kwaśne treści żołądkowe dostają się do przełyku, to kilka:

 1. Jedzenie Nie jest tajemnicą, że umiarkowana konsumpcja większości produktów spożywczych nie zaszkodzi. Ale nadmierny entuzjazm dla czekolady, świeżych wypieków, cytrusów, pikantnych potraw, przypraw i, w zasadzie, przejadania się może prowadzić do poszukiwania lepszego środka na zgagę.
 2. Napoje . Alkohol, szczególnie mocne napoje gazowane, a nawet kawa i herbata mogą powodować pieczenie w przełyku podczas niekontrolowanego spożycia. Nie oznacza to, że musisz porzucić te produkty na zawsze, tak jak we wszystkim, konieczne jest przestrzeganie tego środka.
 3. Leki Niestety, wiele leków nie tylko pomaga nam pozbyć się bólu i cierpienia, ale także ma pewne skutki uboczne. Ciężka zgaga może powodować preparaty żelaza, aspirynę, ibuprofen, niektóre antybiotyki, serce, anestetyki, leki steroidowe i chemioterapeutyczne.
 4. Palenie Podczas palenia papierosa lub fajki pobudza wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Ponadto dolny zwieracz przełyku jest rozluźniony, co prowadzi do pojawienia się silnej zgagi.
 5. Ciąża Większość kobiet w ciąży robi skargi na zgagę , które wzrosną do trzeciego trymestru. Jest to spowodowane nie tylko rosnącym płodem w macicy, który przesuwa wszystkie narządy wewnętrzne i zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, przez co zawartość żołądka jest częściej wrzucana do przełyku. Ponadto progesteron, hormon odpowiedzialny za prawidłowy przebieg ciąży, pomaga rozluźnić zwieracz przełyku.

Jak pozbyć się zgagi?

Oprócz rzucenia palenia, zmiany preferencji żywieniowych i ograniczenia spożycia alkoholu, istnieją specjalne leki neutralizujące kwas solny. Leki te nazywane są środkami zobojętniającymi kwas żołądkowy, Ciężka zgaga a wybór leku dla każdego pacjenta leży po stronie lekarza prowadzącego, ponieważ ich niekontrolowane stosowanie jest obarczone różnymi efektami ubocznymi. Z środki ludowe Najbardziej skuteczne są:

 • mleko;
 • alkaliczna woda mineralna;
 • startej marchwi;
 • sok ziemniaczany;
 • wywar z mięty;
 • wywaru z rumianku;
 • olej roślinny;
 • sok z aloesu