Głowa czerwonej kapusty różni się od białej stosunkowo małą masą i dużą gęstością liści. Czerwona kapusta dojrzewa później niż biała kapusta i uwielbia chłód. Po zbiorze głowa czerwonej kapusty przez długi czas zachowuje swoją gęstość.

Skład i zalety czerwonej kapusty

Kalorii czerwonej kapusty jest bardzo niska i wynosi tylko 26 kcal na 100 gramów. Ten produkt jest wzbogacony o minerały i witaminy. Zawiera węglowodany , błonnik pokarmowy, kwasy organiczne, imponująca ilość białka i niska zawartość tłuszczu. Jaka jest pożyteczna czerwona kapusta dla ludzkiego ciała? Przede wszystkim warto zauważyć, że zawartość beta-karotenu w nim jest cztery razy większa niż w kapuście białej. Jest bogaty w witaminy PP, A, E, H, C, B. W dużych ilościach w tej kapuście zawierają minerały takie jak wapń, cynk, potas, magnez, fosfor, selen, sód i żelazo.

Korzyści i szkody związane z czerwoną kapustą są bezpośrednio zależne od jej składu. Charakterystyczny kolor nadaje mu substancję antocyjanową, która ma właściwości przeciwutleniające. Antocyjany nie tylko wzmacniają naczynia włosowate, ale również nadają im elastyczność. Dlatego czerwona kapusta jest przydatna w chorobach sercowo-naczyniowych. Ponadto antocyjany stabilizują stan tkanek skóry i kolagenu. Ta kapusta może być uważana za jedno ze źródeł młodości. Antocyjany leczą niektóre choroby oczu, zapobiegają rozwojowi białaczki i blokują efekty promieniowania.

Ale to nie wszystkie korzystne właściwości czerwonej kapusty. Fitoncydy hamują aktywność gruźlicy, a jej sok jest leczony wieloma chorobami układu oddechowego. Regularne spożywanie tej kapusty znacznie poprawia funkcjonowanie tarczycy i nerek. Wynika to z wysokiego poziomu zawartości w nim właściwości czerwonej kapusty białko roślinne, ilość nawet większa niż w marchwi i buraku. Witaminy w czerwonej kapuście są lepiej zachowane niż w jakimkolwiek innym.

Wysoka zawartość selenu korzystnie wpływa na tarczycę. Ponadto ten minerał promuje nasycenie komórek tlenem, usuwa metale ciężkie i toksyny, wspiera odporność i bierze udział w metabolizmie. Obecność cynku zapewnia utrzymanie mózgu. Poprawia mikroflorę jelitową celuloza i kwas mlekowy, z którym ta kapusta jest również bogata. Wydobywają dodatkowy cholesterol, co jest ważne dla osób, które chcą schudnąć.