Od pierwszych dni po urodzeniu dzieci wykazują różne reakcje motoryczne. Rodzice nie przestają być dotykani, gdy ich okruchy uśmiechają się lub cicho budzą w łóżeczku. Na początku takie objawy mogą powodować bodźce zewnętrzne, ale z biegiem czasu reakcja staje się ukierunkowana, skierowana do osoby dorosłej pojawiającej się w polu widzenia dziecka. W tym czasie zaczyna się kształtować kompleks odnowy.

Jakie reakcje występują w kompleksie rewitalizacyjnym?

Kompleks rewitalizacyjny obejmuje:

  • blaknięcie w pierwszych sekundach kontaktu;
  • ogniskowanie wzrokowe - "oglądanie" dorosłego, długie spojrzenie skierowane na jego twarz, dziecko zwraca szczególną uwagę na oczy;
  • uśmiech teraz naprawdę wyraża radość dziecka;
  • energiczne ruchy - dziecko rzuca nogami, ściąga ręce, przesuwa głowę, wygina plecy w stronę dorosłego, itp .;
  • reakcje głosowe (wokalizacje) - dziecko przyciąga uwagę głośnymi krótkimi okrzykami lub długim przeciągłym hukiem.

Są to główne elementy, które powinny się wszystkie razem manifestować, dlatego zestaw reakcji nazywa się złożeniem.

Kiedy powstaje kompleks rewitalizacyjny?

Kompleks przebudzenia powstaje pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka. Reakcje na bodźce były wcześniej, ale teraz przejawiają się w sposób złożony - dziecko reaguje na głos, uśmiecha się, gdy ktoś pochyla się nad swoim łóżkiem, obserwuje i obserwuje z daleka.

Ważnym nowotworem jest nawiązanie znaczącego kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Wciąż rozmyślnie nie odróżnia twarzy rodziców od innych osób, ta umiejętność dojdzie tylko do połowy pierwszego roku życia. Potem dziecko przestanie się uśmiechać do wszystkich i będzie nieufne wobec obcych. Ale teraz świadomie spogląda mu w oczy.

Kompleksowa rewitalizacja jest stopniowo przekształcana w bardziej złożone formy zachowań, w oparciu o każdą reakcję osobno. Tak się dzieje, około czterech miesięcy.

Wartość kompleksu rewitalizacyjnego

Kompleksowa rewitalizacja daje dziecku możliwość bycia inicjatorem komunikacji. Teraz może zauważyć zbliżanie się osoby dorosłej z daleka lub słyszeć głos, przyciągać uwagę i komunikować pewne potrzeby. Dziecko angażuje się więc w proces komunikacji, docierania do środowiska niezbędnego do dalszego rozwoju umysłowego.

Warto również zauważyć, że gdy tylko dziecko ma możliwość przejęcia inicjatywy, konieczne jest, aby mu to umożliwić. Szczególnie zaniepokojeni rodzice są gotowi spędzić dzień i spać przy łóżeczku, mieć oko na dziecko i śpieszyć się, aby go nakarmić, zmienić pieluchy itp., Przy pierwszym krzyku. W takim środowisku dziecko absolutnie nie będzie musiało podejmować wysiłków, aby zwrócić na siebie uwagę, co może negatywnie wpłynąć na inicjatywę w ogóle. Ale to nie znaczy, że musisz porzucić dziecko. Rodzice na ogół nie polecają się do skrajności. Wszystkie potrzeby muszą być spełnione na czas iw pełni, aby stworzyć pozytywny stosunek do dziecka, ale nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby je przewidzieć.

kompleks rewitalizacyjny obejmuje

Zestaw reakcji odgrywa również ważną rolę sygnalizacyjną, ponieważ jeśli nie pojawiają się w odpowiednim czasie, jest to alarmujący znak. Jeśli kompleks rewitalizacji pojawi się dopiero po 10 tygodniach, możemy mówić o opóźnieniu umysłowym lub autyzmie wczesnego dzieciństwa. Dlatego uważnie monitoruj rozwój dziecka iw żadnym wypadku nie zaniedbuj terminowych badań u lekarza.

Zdaniem naukowców pojawienie się tego kompleksu jest odrodzeniem, jest górną granicą okresu noworodkowego, po którym zaczyna się indywidualny rozwój umysłowy, przede wszystkim w kontekście komunikacji z dorosłymi.