Punk jest dziś uważany nie tylko za styl, ale za cały styl życia. Wraca do Wielkiej Brytanii w latach 70. ubiegłego wieku. Jej głównym założycielem była projektantka Vivienne Westwood, nazywana "chuliganem" nowoczesnej mody. W końcu to ona wymyśliła w jej włosach tego znanego "jeża", który później stał się głównym atrybutem punków całego świata. I to właśnie Vivienne Westwood opracowała styl popularnej grupy Sex Pistols. A więc punk to prawdziwy styl haute couture!

Punk ubrania

Punki to cała subkultura wyrażająca obojętność wobec wszystkich kanonów i stereotypów, wulgarność i wolność we wszystkich jej przejawach, w tym w ubraniach. Styl punkowy został ukształtowany jak anty-moda. Nawet dzisiaj, punki używają swoich ubrań, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zasad ustanowionych przez społeczeństwo. Głównymi atrybutami punków są klejenie kolców na bransoletkach i obrońcach, piercingach, tatuażach, dużych łańcuchach, zestawie agrafek i znaczków o różnych rozmiarach - a wszystko to na pewno będzie w dużych ilościach. Punki wykazują w tym swój talent - kto jest gotowy na wszystko! Tworząc kostiumy, wykorzystują wszystko, co jest pod ich kontrolą - od starej formy wojennej do klasycznych kostiumów. Punk-style - to i kombinezon, uszyty z dwóch kawałków różnych tkanin z kolorowych nici, sznurówek lub szpilek i podartych bez rękawów T-shirtów z oznakami anarchii i krzykliwych sloganów.

Każdy szanujący się punk jest obowiązany mieć w swoim arsenale kurtkę skórzaną, odpowiednio nitowaną lub przyszytą z kawałków materiału. Kup ten luksus jest prawie niemożliwy, więc kurtki są prawdziwymi dziełami street punk art. Najważniejsze w tym przypadku - nie skąp! Absolutnie wszystko idzie w biznes: paski, guziki, szpilki, kolce, kawałki żelaza, odznaki, guziki - nie da się przesadzić.

Punkowe spodnie i dżinsy są poddawane prawdziwej torturze. Dżinsy cięte, łzy, cięte lub schowane do kolan. Spodnie są szyte na wierzchu spodni i zdobione szpilkami, łańcuchami i farbą. Wcześniej było to trudniejsze - sami punki malowali swoje rzeczy farbą w puszkach, ale teraz wiele rzeczy sprzedaje się już gotowych.

Punk dziewczyny szokują innych swoim wyglądem. Odpowiednia odzież dla punkowej dziewczyny to mini spódniczka, podarte rajstopy lub legginsy i szpilki. Obraz uzupełnia buńczuczny makijaż: wyblakłą twarz, całkowicie czarne oczy, usta i paznokcie.

Ulubione buty Punków to masywne buty wojskowe z grubą podeszwą z sznurowaniem, a jeszcze lepiej z metalowymi noskami. Ale mogą to być również krótkie ciężkie buty ("puszki") lub zwykłe trampki.

Punk fryzura i makijaż

Być może najbardziej atrakcyjnym obrazem punków jest irokez, namalowany w jaskrawych, pełnych wyzwań kolorach: czerwony, zielony, fioletowy, pomarańczowy, niebieski lub wszystkie razem. Im jaśniejsze i bardziej nienaturalne kolory i brudniejsze włosy, tym lepiej. Punki wybierają także kształt kolców jako formę stylizacji włosów. Do stylizacji takich irokezów używa się żelu, lakieru lub zwykłego piwa.

Z reguły makijaż stosuje się tylko do punkowych dziewcząt. Opuszczają oczy czarnym ołówkiem i nakładają grubą warstwę tuszu do rzęs. Cienie używają najjaśniejszych i najbardziej nieoczekiwanych dźwięków.

Ten styl ubioru, fryzury i makijażu zdecydowanie wymaga odwagi, zuchwałości, buntowniczego charakteru i niekończącego się pragnienia wolności. Niepewność, bezkształtność i szokujące - to cechy charakteryzujące styl punkowy w ubraniach.

Punk style 1Punk style 2Punk w stylu 3
Punk w stylu 4Punk w stylu 5Punk w stylu 6
Punk w stylu 7Punk w stylu 8Punk w stylu 9