W sporcie jest dużo sportu i jeśli chcesz rozwinąć mięśnie i siłę, wtedy informacja o tym, jak to jest trójbój sił i jak sobie z tym poradzić, by osiągnąć rezultaty, będzie przydatna i przydatna. Ważne jest, aby znać zasady dotyczące skutecznych treningów.

Czym jest trójbój siłowy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tłumaczenie, więc "moc" oznacza moc, a "podnoszenie" - podnoszenie. Trójbój siłowy to sport siłowy, w którym głównym zadaniem sportowca jest podnieść dużą wagę w sumie trzech ćwiczeń. Power triathlon obejmuje martwy ciąg, wyciskanie i przysiady ze sztangą. Ważne jest, aby podkreślić, że główną różnicą między trójbojem a kulturystyką jest to, że sportowiec nie dba o strukturę ciała i wygląd.

Trójbój siłowy - przepisy

W tym sporcie odbywają się międzynarodowe zawody, w których biorą udział sportowcy, podzieleni na kategorie wagowe. Trójbój siłowy zakłada, że ​​przy równej ilości triathlonu zwycięstwo zostanie przyznane zawodnikowi o niższej wadze. Według wieku, zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji, rozróżnia się następujące kategorie:

 • chłopcy i dziewczęta - 12-18 lat;
 • juniorów i juniorów - 19-23 lata;
 • dorośli - od 23 lat i więcej;
 • otwarta kategoria wiekowa - 13 lat i więcej.

Trójbój siłowy - kobiety

Wśród płci pięknej ten trend w sporcie nie jest tak popularny jak wśród mężczyzn. Może to być związane z powszechnymi mitami, na przykład wielu uważa, że ​​ciało kobiece po treningu stanie się podobne do człowieka, ale jest to niemożliwe z powodu niemożności wyprodukowania wymaganej ilości testosteron . Kolejny kłamstwo - kobiece podnoszenie ciężarów jest szkodliwe dla funkcja rozrodcza . Jeśli ćwiczysz zgodnie z zasadami i pod nadzorem specjalistów, nie możesz obawiać się tego problemu.

Odnajdywanie, trójbój siłowy - co to jest dla kobiet, ważne jest, aby podkreślić, że przy regularnych ćwiczeniach można zapomnieć o eleganckiej talii i kobiecych formach, ponieważ częsta praca z dużą wagą prowadzi do tego, że mężczyzna nie tylko rozwija swoją siłę, ale także buduje masę mięśniową i zmiany zewnętrznie. Ponadto, w zawodach zawodowych duże znaczenie ma żywienie wysokokaloryczne, co również wpływa na sylwetkę. Główne standardy dla kobiet przedstawiono w tabeli.

trójbój siłowy kobiet

Trójbój siłowy - mężczyźni

Na salach gimnastycznych można zobaczyć wielu mężczyzn, którzy ciężko pracują nad swoim ciałem, ale tylko kilku z nich uważa się za prawdziwych siłaczy. Wiele osób myli klasyczne trójbój z kulturystyką, więc warto wziąć pod uwagę główne różnice:

 1. W pierwszym przypadku celem jest wzrost wskaźników mocy, aw drugim wzrost masy mięśniowej, z uwzględnieniem proporcji estetycznych.
 2. W podnoszeniu ciężarów nie ma znaczenia, aby wykonywać ćwiczenia idealnie, ponieważ celem jest wykorzystanie maksymalnych mięśni do podnoszenia ciężarów, ale w kulturystyce technika musi być czysta lub z łatwym oszustwem.
 3. Warto wspomnieć o jeszcze jednej różnicy - kompleks zawiera podstawowe ćwiczenia z power triathlonu i ćwiczeń pomocniczych, ale w kulturystyce podstawowej i ćwiczenia izolacyjne .

Trójbój siłowy - korzyści i szkody

Dzięki regularnym i prawidłowym treningom możesz spodziewać się następujących korzyści: wzrost wytrzymałości i siły, mięśnie, kości i ścięgna stają się silniejsze, a układ sercowo-naczyniowy poprawia się. Zrozumienie, trójbój siłowy - co to jest i jak przynosi korzyści sportowi dla zdrowia, warto zauważyć, że trening ma pozytywny wpływ na układ hormonalny, dzięki czemu można uzyskać doskonałą kondycję fizyczną. Zaleca się indywidualny program szkoleniowy.

Szkodliwe trójbój może przynieść niewystarczające wykształcenie fizyczne, użycie dużych ciężarów i niewłaściwe ćwiczenia. Początkujący są zachęcani do współpracy z trenerem, aby stworzyć odpowiedni program. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń zwiększa ryzyko wystąpienia problemów w pracy układu sercowo-naczyniowego i poważnych obrażeń więzadeł, mięśni, ścięgien i stawów. Ponadto, gdy duży ciężar zostanie podniesiony, krążki mogą zostać przemieszczone i może pojawić się przepuklina.

trójbój siłowy

Jak rozpocząć podnoszenie ciężarów?

Istnieje kilka cech skutecznego treningu, które należy rozważyć w celu rozpoczęcia rozwoju i poprawy wyniku:

 1. Podczas jednego treningu niemożliwe jest wypracowanie więcej niż 2-3 grup mięśniowych i nie zaleca się stosowania więcej niż trzech ćwiczeń dla każdego z nich.
 2. Klasy trójboju oznacza stopniowe zwiększanie maksymalnego obciążenia. Ważne jest, aby przeprowadzić taką liczbę podejść, aby zachować technikę, tempo, liczbę powtórzeń i wagę.
 3. Podczas treningu wiele uwagi należy poświęcić rozwojowi mięśni pomocniczych i stabilizujących uczestniczących w triatlonie.
 4. Reguły trójboju to minimalizacja tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy mięśniowej. Ważne jest, aby nie rozwijać go jednostronnie, to znaczy, aby załadować wszystkie grupy mięśni na raz.

Ćwiczenia trójboju

Wspomniano już, że w tym sporcie stosowane są trzy główne ćwiczenia:

 1. Kucanie ze sztangą . Jest to pierwsze ćwiczenie wykonane w konkursie. Trójbój siłowy dla dziewcząt i dla mężczyzn opiera się na tych samych zasadach dla przysiadów. Po pierwsze, prowadnica jest chwytana z wygodnym uchwytem, ​​zdjęta ze słupków i znajduje się w górnej części trapezu. Zawodnik odchodzi od regałów, kładąc nogi nieco szersze niż ramiona i wyprostowując plecy. Głębokość przysiadu powinna znajdować się nieco poniżej równoległości z podłogą, a środek ciężkości musi spaść na piętach. Podnoszenie powinno odbywać się z płaskim grzbietem.
 2. przepisy dotyczące trójboju
 3. Prasa stołowa . W trójboju ćwiczenie to wykonuje się z pewnymi szczegółami. Zawodnik Grif przyjmuje szeroki lub średni chwyt. Pierwsza opcja jest bardziej popularna, ponieważ im większa odległość między ramionami, tym krótsza jest droga pręta. Usuń pasek powinien być, podnosząc miednicę i trzymając ramiona prosto. Prędkość wyciskania powinna być maksymalna, przy jednoczesnym opuszczaniu pocisku, należy zmniejszyć łopatki i opuścić ramiona. Ważne zastrzeżenie - nogi powinny znajdować się jak najbliżej miednicy, a ławki tylko dotykać pośladków. Im większe ugięcie w plecach, a skorupa jest ścieżką pręta.
 4. kobiece trójbój siłowy
 5. Deadlift . Ostatni wysiłek sportowców podczas jego wykonywania wykonuje to ćwiczenie. Aby zaakceptować początkową pozycję stopy należy umieścić na szerokość ramion lub nawet dalej. Rekordy są często ustawiane za pomocą pierwszej opcji. Zawodnik pochyla się z prostym grzbietem i przyjmuje poprzeczkę z wygodnym uchwytem. Prostując nogi, podnosi się pocisk. Plecy powinny być proste przez cały czas. Podnosząc sztangę, ramiona muszą być proste i obojętne. Technika podnoszenia ciężarów bierze pod uwagę to, że pocisk może zostać opuszczony dopiero po wyprostowaniu kolan i odsunięciu barków.
trójbój siłowy

Trójbój siłowy

Sportowcy nieustannie pracują nad poprawą swoich osiągnięć, więc nowe rekordy są ustalane regularnie.

 1. W squatach ze sztangą w 2011 roku Donnie Thompson osiągnął wynik 573,8 kg, a po kilku miesiącach jego rekord został złamany przez Jonasa Rantanena, który pokonał ciężar 575 kg.
 2. Ponieważ trójbój siłowy obejmuje martwy ciąg, zwrócimy uwagę na zapisy w tym kierunku. W 2002 roku fiński zawodnik Ano Turthainen ustanowił pierwszą płytę, a on był w stanie wykonać ćwiczenie o wadze 400,5 kg. W 2010 r. Islandzki trójboista ustanowił nowy bar, który opanował masę 460 kg.
 3. Ostatni rekord światowej wyciskania na ławce został ustanowiony w 2013 roku przez Tinnie Meeker, która była w stanie wycisnąć 488,5 kg.