Są choroby, które nie są traktowane bardzo poważnie, ale mimo to nie są tak trywialne. W tej kategorii można przypisać i powstawanie polipów w jelicie. Na początku polipy, które nie wywołują żadnych objawów, nie przeszkadzają ani nie dają się we znaki, ale ostatecznie, jeśli nie są leczone, mogą powodować raka jelit.

Polipy w jelicie są łagodnymi formacjami nowotworowymi, które są podatne na wzrost i degenerację w nowotworze złośliwym. Ale jeśli zaczniesz leczenie na czas, nie możesz po prostu wyeliminować wszystkich objawów, ale także zapobiegniesz rozwojowi choroby.

Objawy polipów w jelicie

Na samym początku rozwoju polipy mogą wcale nie przeszkadzać, ale z upływem czasu zaczynają powodować dyskomfort i stają się przyczyną zaburzeń w jelitach. Główne objawy polipów to:

  • krwawienie w odbytnicy;
  • wydzieliny śluzu;
  • zaparcie;
  • ból w odbycie.

Ale te objawy mogą być również związane z innymi podobnymi chorobami, na przykład hemoroidami, zapaleniem okrężnicy, bruzdami w odbytnicy, dlatego ważne jest, aby postawić prawidłową diagnozę.

Zasadą jest, że polipy w jelitach nie są pojedynczym zjawiskiem i rosną natychmiast w grupie. Tutaj można już mówić o takiej chorobie, jak polipowatość odbytnicy lub okrężnicy, a może całego jelita.

Dokładnie powiedz, dlaczego polipy są niemożliwe. Przyczyną może być, podobnie jak choroba zakaźna, na przykład czerwonka lub dur brzuszny oraz przewlekłe i ostre choroby żołądkowo-jelitowe. Ale zdarzają się przypadki wykrycia polipów i, jak się wydaje, w absolutnie zdrowych ludziach. Ważną rolę odgrywa tu stan środowiska, zanieczyszczenie wody, obecność dużych przedsiębiorstw chemicznych oraz jakość spożywanej żywności. W rozwiniętych społeczeństwach przemysłowych i poprzemysłowych spożywane są wysokokaloryczne pokarmy o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, prawie bez błonnika. Biały chleb, babeczki, słodycze, wygodna żywność - jedzenie, które zatyka jelita i zakłóca jego drożność. W ten sposób zmniejsza się aktywność motoryczna jelita, która ulega zatkaniu kwasami żółciowymi, które w rzeczywistości mają działanie rakotwórcze.

Jak leczyć polipy w jelitach?

Do tej pory polipy w jelicie są poddawane jedynie interwencji chirurgicznej, jest to jedyna właściwa metoda leczenia. Tradycyjne zabiegi mogą jedynie opóźnić czas potrzebny na usunięcie polipów. Jeśli nie zrobisz tego na czas, polipy ulegną degeneracji do złośliwych formacji, które będą znacznie trudniejsze do wyleczenia.

Polipy można usunąć podczas zabiegu kolonoskopii, ale jeśli są one zbyt duże, nie można dokonać resekcji okrężnicy, a następnie usunąć polip. Często podczas zabiegu tkanka polipa jest wysyłana do badania histologicznego, co umożliwia zmianę przebiegu operacji po wykryciu złośliwości wykształcenia.

Usunięcie polipów w jelicie jest konieczne nie tylko wtedy, operacja polipa odbytnicy Kiedy zaczną się odradzać lub wchodzić im w drogę. Musisz usunąć wszystkie wykryte polipy.

Po operacji należy udać się do lekarza na co najmniej dwa kolejne lata, aby zidentyfikować nowe formacje. Według statystyk u 13% pacjentów dochodzi do nawrotu choroby i pojawiają się nowe polipy, które należy usunąć na czas, dlatego konieczna jest stała obserwacja.

Zapobieganie polipom w jelicie:

  • przewaga pokarmów roślinnych;
  • odmowa alkoholu;
  • regularne kontrole u lekarza.