Ludzka skóra jest wskaźnikiem jego zdrowia. Szkodliwe produkty, brak odpoczynku, stres i inne problemy natychmiast wpływają na stan naszej skóry. Wiadomo, że cienie pod oczami są oznaką braku snu, trądziku i tłustej skóry - złego odżywiania, suchości - braku witamin. Jednak przyczyny niektórych problemów skórnych nie zawsze można szybko zidentyfikować. Te problemy obejmują ciemne plamy na skórze. Ciemne plamy mogą pojawić się na skórze stóp, rąk, twarzy i innych części ciała. Są bardzo widoczne, w niektórych przypadkach mogą powodować dyskomfort i swędzenie. Dlatego chcę się ich pozbyć w jakikolwiek sposób i tak szybko, jak to możliwe. Jeśli na skórze pojawia się ciemna plama, to przede wszystkim należy ustalić przyczynę jej wystąpienia.

Ciemne plamy na skórze są naukowo nazywane hiperpigmentacją. Powstają z nadprodukcji pigmentu melaniny. W łagodnej formie mają wygląd piegów, w cięższej postaci - duże, ciemne plamki w całym ciele. Przyczyny tego zjawiska mogą być następujące:

  • narażenie na promieniowanie ultrafioletowe. Długie przebywanie w słońcu w większości przypadków prowadzi do pojawienia się ciemnobrązowych plam na skórze. Pod wpływem światła słonecznego wzrasta produkcja melaniny w ciele, aby chronić skórę przed poparzeniami. Ciemna plama na skórze może oderwać się i powodować swędzenie. W takim przypadku, aby pozbyć się ciemnych plam na skórze, unikaj ekspozycji na słońce w porze lunchu i używaj kremów przeciwsłonecznych;
  • uszkodzenie skóry. Pojawienie się ciemnych plam na skórze może być spowodowane oparzeniami, pęcherzami i uszkodzeniami mechanicznymi. W takim przypadku ciemne plamy same znikają po pewnym czasie;
  • hormony. Często ciemne plamy na skórze i pod skórą pojawiają się podczas ciąży i po porodzie. Wynika to z dramatycznych zmian hormonalnych w organizmie. W takich przypadkach eksperci zalecają, aby nie podejmować żadnych radykalnych środków, ale aby umożliwić zniknięcie plam na własną rękę. Ale może to zająć dużo czasu;
  • niewłaściwie wybrane leki. Niektóre miejscowe preparaty mogą powodować Aby pozbyć się tego zjawiska, należy zaprzestać używania leku;
  • choroby nadnerczy. Zespół Addisona i Cushinga (choroby związane z upośledzeniem nadnerczy) towarzyszy pojawienie się na skórze ciemnych, suchych i łuszczących się plam. Jeśli, oprócz ciemnych plam, pojawi się ostra zmiana nastroju, zmęczenie i ból mięśni, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Dzisiaj w aptekach można kupić narzędzia, aby wyeliminować ciemne plamy na skórze. Skład takich funduszy obejmuje składniki, które mają efekt rozjaśniający. Na Темно коричневые пятна на коже stosowanie takich kremów powinno być ostrożne, ponieważ ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do nierównomiernego rozjaśnienia skóry.

Jeśli ciemne plamy na skórze swędzi lub powoduje inny dyskomfort, należy skonsultować się z lekarzem. Po dokładnym badaniu lekarz będzie mógł ustalić przyczynę ich wystąpienia i zalecić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach do leczenia ciemnych plam na skórze stosuje się laserowe lub chemiczne peelingi.

Po zniknięciu brązowych plam na skórze należy ograniczyć pobyt w słońcu. W przeciwnym razie dramatycznie wzrasta prawdopodobieństwo ich ponownego pojawienia się.