Rośliny w akwarium są niezbędne, ich pozytywny wpływ jest nie do przecenienia. Mogą posadzić akwarium, pozostawiając 2/3 wolnego miejsca dla ryb. Różnorodność roślin wodnych odpowiednich dla akwariów jest duża.

Uogólnione wszystkie rośliny akwarium można podzielić na następujące kategorie:

 • te, które unoszą się na powierzchni wody;
 • rośliny, które są zamontowane w ziemi;
 • rośliny, które nie przejmują się dokładnie tym, w jaki sposób znajdują się w akwarium.

Bezpretensjonalne rośliny w akwarium dla początkujących

Te rośliny to naprawdę bardzo dużo. Powiemy i pokażemy, które rośliny lepiej korzeni w akwarium i wymagają minimalnej konserwacji. Zacznijmy więc:

 1. Lemna Jest doskonałym dodatkiem - tworzy piękny widok i jest popularny wśród większości mieszkańców wód. Jego jedyną wadą jest to, że szybko pokrywa pokrywę wody, zapobiegając dostawaniu się światła. Okresowo musi być rozcieńczony, pozostawiając kilka liści na powierzchni.
 2. Rośliny w akwarium1
 3. Wallisneria. Bezpretensjonalna i szybko rosnąca roślina. Jest to obojętne dla składu gleby, ilości światła i temperatury wody. Rośnie w krzakach z wąskimi wstążkowymi liśćmi, czasami ozdobionymi małymi goździkami.
 4. Rośliny w akwarium2
 5. Echinodorus delikatny. Wygląda jak zwykła trawa trawiasta. Piękny dywan na dnie akwarium, poza tym dość bezpretensjonalna roślina, która jest bardzo ważna dla początkujących akwarystów.
 6. Rośliny w akwarium3
 7. Hornpaw . Roślina wygląda jak choinka. Rośnie dość szybko, ma ogromną liczbę liści igliwia na pniach. Służy jako doskonała ochrona dla małych mieszkańców akwarium.
 8. Rośliny w akwarium4
 9. Elodea . Bardzo łatwy w pielęgnacji i dość powszechny chwast dla akwarium. Wymaga dobrego oświetlenia, w przeciwnym razie rzuca liście.
 10. Rośliny w akwarium5
 11. Limnobium. Roślina pływająca, podobna do lilii jeziornych, tylko niewielkich rozmiarów. Z liści są długie korzenie, które lubią jeść ryby i krewetki. Rośnie dość szybko.
 12. Rośliny w akwarium6
 13. Mech Java Bardzo piękna roślina. Nie rośnie bardzo szybko i jest dość wymagający od oświetlenia. Zazwyczaj zawijają snagi, aby udekorować podwodny świat.
 14. Rośliny w akwarium7
 15. Riccia. Pływająca roślina, szybko rośnie. Gdy rośnie, rośnie i opada na dno. Wygląda bardzo jasno i pięknie. Potrafi zatuszować rozległe przestrzenie na dnie, tworząc zielone wysepki. Bardzo lubi jeść mieszkańców akwarium.
 16. Rośliny w akwarium8
 17. Igła Heleocharis. Zewnętrznie podobny do echinodorusa, tylko znacznie cieńszy od niego. Przy najdrobniejszym ruchu wody w akwarium faluje pięknie, tworząc niezrównany efekt.
 18. Rośliny w akwarium9

Utrzymanie roślin w akwarium

Kiedy zdecydujesz, jakie rośliny możesz sadzić w swoim akwarium, musisz nauczyć się, jak się nimi zaopiekować. Ogólne zasady dotyczące roślin wodnych odnoszą się do zapewnienia ich dostatecznego oświetlenia i karmienia.

Nawozy dla roślin w akwarium są niezbędne dla ich normalnego wzrostu i rozmnażania. Ważne dla roślin akwariowych są pierwiastki śladowe, takie jak azot, fosfor, potas.

Istnieje wiele gotowych nawozów organicznych i nieorganicznych. Ciekłe mieszanki ogólnego przeznaczenia są odpowiednie do słabo oświetlonych akwariów. Istnieją również pojedyncze ciekłe opatrunki górne z mikro i makro elementami do akwariów o średnim poziomie natężenia oświetlenia.

Nawozy w formie suchego proszku, składające się z azotu, fosforu i potasu, nadają się do dobrze oświetlonych akwariów. Są bardziej ekonomiczne w porównaniu do cieczy. Jednak musisz mieć doświadczenie w prawidłowym obliczaniu wymaganej kwoty.

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, zaleca się używanie gotowych płynnych opatrunków do ogólnego użytku.