Jeśli twoje ulubione zwierzątko nie ma wełny i pazurów, piór i dzioba, najprawdopodobniej jego ciało jest pokryte łuskami, a zamiast ciepłego dywanu lub przestronnej klatki potrzebuje akwarium. Ryby - jedno z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uspokajają układ nerwowy, nie wymagają codziennej czesania wełny, chodzenia, nie łzawią tapety, a generalnie całkiem bezpretensjonalnej. Jedyne, co jest potrzebne do długiego i dobrego życia ryb, to czyste akwarium z odpowiednimi roślinami, świeżą wodą i żywnością.

Jak wybrać rośliny?

Wszystkie rośliny do akwarium są podzielone na kilka typów:

1. Rośliny wymagające sadzenia w ziemi. Wśród roślin tych gatunków znajdują się zarówno przyzwyczajeni do stałego znalezienia pod wodą, jak i te, które wymagają stanu półzanurzonego. Oto bardziej szczegółowe przykłady:

 • alternantera lilatsina. Piękna roślina z jaskrawymi barwionymi liśćmi. W akwarium naprzemiennie zwykle sadza się na środku ziemi. Należy pamiętać, że w stanie pełnego zanurzenia w wodzie alternant praktycznie nie rozwija się, a ponadto nie daje kwiatów. W stanie półzanurzonym roślin rośnie, ale także raczej powoli;
 • Anubias Afzeli. Płaskie, duże liście Anubiasa o długości do 20 cm, oscylujące z dowolnego strumienia wody, tworzą wrażenie dna naturalnego zbiornika. Roślina wygląda całkiem imponująco w akwarium, ale jest bardzo kapryśna, więc zajmie dużo czasu i wysiłku, aby się nią zająć;
 • Cardamine. Roślina o liściach w kształcie serca, dzięki której otrzymała drugą nazwę "rdzeń". Posadzone na przeciętnym planie, tworzy wrażenie gęstej zieleni.

Wzrost roślin w akwarium zależeć będzie od ich zdolności do całkowitego zanurzenia. Niektóre gatunki uprawia się na glebach podmokłych i dopiero gdy roślina osiągnie odpowiednią wielkość, sadzi się ją w ziemi w akwarium.

2. Pływające rośliny w akwarium. W przypadku dużych akwariów pasują do roślin pływających w słupie wody. Należą do nich:

 • kladofa jest kulista;
 • lagarosiphon;
 • Brazylijski kłącze;
 • Elodea liściasty, kanadyjski;
 • skrzydlata paproć, tajska, indyjska woda, rogaty.

3. Na powierzchni wody spływają następujące typy roślin:

 • limnobium jest bardziej dziki;
 • pistiya (sałatka z wody);
 • riccia unoszące się;
 • rzęsa trzyczęściowa, mała;
 • salvinia pływająca, uszata;
 • Początek Eichorni (hiacynt wodny).

Przy wyborze roślin należy również wziąć pod uwagę ich cechy zewnętrzne: szerokość i gęstość liści, długość łodygi, liczbę liści. Jeśli umieścisz pływające rośliny z nieprzezroczystymi liśćmi w środkowej warstwie małego akwarium, a rośliny kochające światło na niskim stopie blisko ziemi, to po pewnym czasie po zasadzeniu, miłośnicy światła mogą umrzeć z powodu jego braku, ponieważ światło zostanie zatrzymane przez pływające rośliny. Konieczne jest również uwzględnienie tempa wzrostu roślin, ponieważ sąsiedztwo z szybko rosnącymi "braćmi" może spowodować śmierć słabszych roślin.

Interakcja niektórych gatunków roślin i ryb

Niektóre bardzo aktywne ryby mogą zepsuć starannie zbudowany i przemyślany plan sadzenia akwarium. Cichlids, na przykład, bardzo lubią zgrywanie wraz z korzeniami krzewów o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym.

Kolejny ważny punkt przy wyborze roślin do akwarium: liczba roślin powinna być zgodna z liczbą ryb. Jeśli jest za mało ryb, rośliny będą miały niedobór podstawowych produktów (które otrzymują z odpadów rybnych), ale jeśli jest dużo ryb, wzrost roślin zostanie spowolniony z powodu nadmiernej ilości odpadów.

Zasady sadzenia roślin w akwarium

Wiele osób zastanawia się, jak sadzić rośliny w akwarium.

dekoracja roślin akwariowych

Po pierwsze, przed sadzeniem, rośliny powinny być oczyszczone z jaj ślimaków, zanieczyszczeń, glonów. Po drugie, rośliny muszą zostać poddane sanityzacji. W tym celu umieszcza się go w różowym roztworze nadmanganianu potasu na 20 minut i przemywa roztworem nadtlenku wodoru. Kończąc "zabiegi kąpielowe" myj czystą wodą.

Podczas sadzenia roślin w akwarium, należy wziąć pod uwagę ich naturalny kąt wzrostu i głębokość systemu korzeniowego. Niektóre rośliny wymagają głębokiej "dziury", dla niektórych wystarczy zrobić podłużny otwór i ułożyć korzenie jak wentylator.Głównym warunkiem sadzenia nie jest, aby roślina żyła "nie według jej zasad": jeśli system korzeniowy jest prosty, nie powinieneś zginać korzeni.