Układ hormonalny ludzkiego ciała ma jasną strukturę hierarchiczną, na której czele stoi przysadka mózgowa . Jest to bardzo mały gruczoł znajdujący się w tylnej dolnej części mózgu. Przy niewystarczającej produkcji hormonów, które są niezbędne do funkcjonowania tarczycy i normalnej aktywności całego układu hormonalnego, dochodzi do niedoczynności przysadki. Ta patologia nie występuje zbyt często, ale negatywnie wpływa na stan ciała i jego rozwój.

Dlaczego niedoczynność przedniego płata przysadki mózgowej?

W medycynie to zaburzenie nazywa się niedoczynnością przysadki. Jego główne przyczyny to następujące czynniki:

  1. Guzy. Każdy nowotwór obecny w gruczole dokrewnym sam w sobie lub obok niego, ma destrukcyjny wpływ na tkankę przysadki, zapobiegając normalnej produkcji hormonów.
  2. Urazy. Otwarte i zamknięte urazy głowy narządu są odbijane na nim w ten sam sposób, co guzy.
  3. Choroby zapalne (kiła, gruźlica i inne). Bakteryjne lub wirusowe ziarniniakowe, ropne infekcje mózgu lub jego kory często prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek przysadki.
  4. Naczyniowe zawały serca. Krwotoki w okolicach mózgu, zlokalizowane w pobliżu gruczołu dokrewnego, obarczone są gwałtownym naruszeniem ukrwienia i niedotlenienia.
  5. Naświetlanie chemiczne, operacje chirurgiczne. Procedury zewnętrzne obejmujące obszary mózgu przyległe do przysadki są szkodliwe dla jej funkcjonowania.

Rzadko rejestrowane przypadki dziedzicznego niedorozwoju opisanego gruczołu dokrewnego.

Czy niedoczynność przysadki prowadzi do rozwoju jakiejkolwiek choroby?

Niewystarczająca praca organizmu i stały niedobór produkowanych przez niego hormonów są obarczone bardzo poważnymi konsekwencjami:

  1. Choroba Symmondsa lub kacheksja przysadki. Patologii towarzyszy szybka utrata masy ciała, utrata apetytu, suchość, kruchość i utrata włosów, osłabienie i apatia do tego, co się dzieje. W zaawansowanych przypadkach i w ciężkich stadiach choroby nasilają się objawy - skóra staje się sucha i blada, odwodniona, zmniejsza się częstość akcji serca i ciśnienie krwi, układ rozrodczy całkowicie zatrzymuje się, a zanik narządów płciowych. Brak leczenia choroby może prowadzić do unaczynienia zwinąć i śmierć.
  2. Nekroskopia przysadkowa. Gdy niedoczynność tarczycy przysadka powstaje karłowatość lub niski wzrost, związane z niewystarczającą produkcję gruczołów dokrewnych hormonów wzrostu. Patologia ma genetyczne pochodzenie, dlatego jest wcześnie diagnozowana, fizyczna luka rozwojowa jest obserwowana już od 2-4 lat. Choroba jest połączona z niedoborem luteinizującym i hormonem folikulotropowym.
  3. Niepewna cukrzyca lub moczówka prosta. Choroba to brak wazopresyny - substancji zatrzymującej płyn w organizmie. W rzeczywistości podczas opisywanej choroby woda przechodzi przez układ moczowy: dokładnie tyle moczu wydala się, gdy pacjent pije ciecze (do 5-6 litrów na dzień).
niedoczynność przysadki mózgowej

Kobiety czasami mają zespół Shihan lub zawał poporodowy przysadki mózgowej. Występuje na tle ciężkiego krwawienia podczas aborcji lub porodu. Faktem jest, że w ciąży przysadka jest wypełniona krwią i znacznie wzrasta. Jeśli odpływ płynu biologicznego nastąpi zbyt szybko, w gruczole dokrewnym umierającym i zniszczeniu komórek rozpoczyna się martwica tkanki.

Leczenie niedoczynności przysadki mózgowej

Terapię opisanych patologii opracowuje indywidualnie endokrynolog dla każdego pacjenta. Zwykle wiąże się to ze sztywną korektą diety lub ścisłym przestrzeganiem diety i hormonalnej terapii zastępczej, często przez całe życie.