Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które powstaje w wyniku ogólnego osłabienia mięśni, szczególnie podczas intensywnego wzrostu. Ten sam efekt na krzywiznę kręgosłupa wynika z nieprawidłowej postawy i innych negatywnych nawyków, asymetrii nóg lub miednicy. Z reguły idealnie nawet kręgosłup występuje tylko u niemowląt, a później w procesie wzrostu zaczynają pojawiać się różne zakręty.

Skolioza zagraża późniejszemu rozwojowi osteochondrozy, naruszeniu narządów wewnętrznych, narządów oddechowych. Ćwiczenia terapeutyczne na plecach przedstawiono w połączeniu z masażem i fizjoterapią. Uważa się, że całkowite wyleczenie skoliozy może nastąpić tylko we wczesnym stadium i tylko w dzieciństwie, ale regularne ćwiczenia pomogą zapobiec dalszemu rozwojowi skoliozy i poprawić ogólny stan pleców i kręgosłupa w każdym wieku.

Wskazania do stosowania terapii ruchowej

Kompleks terapii ruchowej pomaga zatrzymać progresję skoliozy, złagodzić stan i złagodzić stres kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Jest pokazywany każdemu, niezależnie od wieku, ale trzeba być ostrożnym i nie wolno wykonywać ćwiczeń, stopniowo zwiększając obciążenie.

W przeciwieństwie do jogi, pilates i inne rodzaje ćwiczeń fizycznych, fizyczne ćwiczenia na skoliozy pozwalają zmienić kierunek obciążenia i nie rozkładają go równomiernie podczas ćwiczeń. Pozwala to dokładnie określić obszary problemowe kręgosłupa, w zależności od rodzaju krzywizny.

Gimnastyka LFK w swej istocie to specjalnie wyselekcjonowany zestaw ćwiczeń ukierunkowany na przestarzałe obciążenie gorsetu mięśniowego. Nie angażuj się w niezależne leczenie i opanuj kompleks terapii ruchowej w domu. Specjaliści LFK indywidualnie dobierają ćwiczenia w zależności od rodzaju i formy skoliozy. Lekarz ortopeda tworzy kompleks w zależności od obrazu klinicznego pacjenta.

Jednak wśród środków terapeutycznej kultury fizycznej są ćwiczenie przedstawione w dowolnej formie skoliozy. Pozwalają utrzymać mięśnie pleców w dobrej kondycji, poprawiają postawę.

Złożone ćwiczenia:

Pływanie

Pozycja wyjściowa: leżąc na brzuchu, ręce i nogi rozciągnięte, czoło spoczywa na podłodze. Podczas wydechu podnieś lewą rękę i prawą nogę. Staraj się naciskać na prasę tak mocno, jak to możliwe. Powtórzyć dla przeciwnego ramienia i nogi.

pływanie

Łuk

Leżąc na brzuchu, owiń ramiona wokół dolnej nogi (jeśli jest twarda, następnie przestań). Podczas wydechu spróbuj podnieść klatkę piersiową i biodra tak wysoko, jak to tylko możliwe. Jeśli czujesz nadmierny wysiłek lub ból, zmniejsz wysokość wzrostu do wygodnego poziomu.

łuk

Ręce hodowlane na zboczu

Lekko ugnij kolana i pochyl się do przodu. Łopatki i łopatki są skierowane w dół, mięśnie karku są wysunięte, głowa lekko uniesiona, ramiona lekko zgięte w łokciach. Po wydechu rozłóż dłonie na boki, starając się utrzymać łopatki.

rozłożenie rąk

Królik

Wejdź na czwórki, kolana na szerokość barków, ręce wyciągnięte do przodu. Umieść lewą rękę pod prawą, jednocześnie zwiększając skrzynię do góry. Przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz też dla drugiej strony.

królik

Most

Połóż się na podłodze, zgięte nogi i szerokość barków, ramiona rozciągnięte wzdłuż ciała, głowa i ramiona przyciśnięte do podłogi. Podczas wydechu bardzo powoli zwiększaj miednicę, potem biodra i plecy. Staraj się wykonywać ćwiczenie tak wolno, jak to tylko możliwe, czując jak każdy kregosłup się unosi. Następnie powoli powracaj do pozycji wyjściowej.

most

Regularne wykonywanie zestawu ćwiczeń fizycznych pomoże wzmocnić mięśnie grzbietu, stworzyć silny, mięśniowy gorset wokół kręgosłupa, poprawić patologiczne zniekształcenia podczas krzywizny i chronić narządy wewnętrzne.