Od około 20 lat w ciele zaczynają się pojawiać zmiany w równowadze wodno-solnej. Zdrowe ciało usuwa nadmiar soli, ale pod wpływem stresu, niedożywienia i ekologii zaczyna się odkładać w różnych częściach ciała. Z reguły pierwszymi, którzy cierpią, są stawy, zgrzyt i pęknięcia kolan i paliczków palców podczas ruchu. Oprócz osteochondrozy, depozycja soli powoduje podagrę, prowokuje wzrost kamieni nerkowych i pęcherzyka żółciowego.

Kryształy soli osadzają się w postaci ostrych kolców, które powodują ból podczas ruchu. Tak więc w przypadku osteochondrozy kręgosłupa, osoba praktycznie nie może obrócić tułowia z powodu bólu, który się pojawia. Osteochondroza szyjna wywołuje silne bóle głowy ze względu na zwężenie naczyń krwionośnych. Osteochondroza lędźwiowa nie pozwala wyprostować się.

Zapobieganie osteochondroza obejmuje prawidłowe odżywianie , masaż i fizykoterapia. Zmiana diety może zmniejszyć spożycie soli, a tym samym osady soli. Masaż stymuluje przepływ limfy i krążenie krwi, co zwiększa wydalanie soli z organizmu. Ale najważniejszą rzeczą jest fizykoterapia. Wzmacniają napięcie mięśni, zapewniają elastyczność i łagodzą obciążenie stawów.

Terapeutyczny trening fizyczny dla osteochondrozy kręgosłupa

Jeśli mięśnie pleców są słabe, kręgosłup musi przyjąć dodatkowy ładunek na rozkład masy ciała. W rezultacie zmniejsza się odległość między kręgami, spłaszczają się krążki międzykręgowe. Dodając do tego osady solne, pojawiają się ostre bóle.

Fizjoterapia mięśni pleców wzmacnia mięśniowy gorset, który łagodzi obciążenie kręgosłupa. Tkanka mięśniowa podczas treningu pochłania więcej soli, zmniejszając w ten sposób ich odkładanie. Terapia ruchowa kręgosłupa zapewnia płynne ruchy, bez przeciążenia mięśni, dzięki czemu więzadła są wzmacniane, a złogi soli wygładzane, co zmniejsza ból.

Strefa ćwiczeń

Fizjoterapia może być wykonywana w dowolnym miejscu: w domu, w pracy, w centrum fitness, na spacerze. Oczywiście ćwiczenia złożone lub z materiałami pomocniczymi powinny być wykonywane na siłowni pod nadzorem instruktora.

Liczba ćwiczeń jest dość zróżnicowana, są one opracowywane dla każdej grupy mięśniowej i są dość skuteczne w łagodzeniu stanu i zapobieganiu osteochondrozy.

Nie trzeba wykonywać wspaniałych ćwiczeń. Wystarczy wybrać 8-10 ćwiczeń i stworzyć dla siebie indywidualną kompleksową terapię ćwiczeń, którą można wykonywać regularnie przez 5-10 minut.

Ponieważ kompleks powinien być wykonywany systematycznie, lepiej wybrać te ćwiczenia, które nie wymagają dodatkowych materiałów lub leżą na podłodze. A potem możesz zrobić gimnastyka poprawiająca zdrowie naprawdę w każdych warunkach. Znajdź także 5 minut wolnego czasu, złożony lfk ćwiczyć jest dużo łatwiejsze niż wykonywanie codziennych ćwiczeń.

Skuteczność ćwiczeń w profilaktyce osteochondrozy

Sekretem skuteczności w zapobieganiu jest to, że jest trochę lepiej, ale często, niż dużo i rzadko. Wykonując skomplikowany zestaw ćwiczeń dwa lub trzy razy w tygodniu, ryzykujesz nadmierne rozciąganie mięśni. Dlatego lepiej jest wykonywać niewielką liczbę ćwiczeń z niewielką liczbą podejść, ale tak często, jak to możliwe.

Podczas ćwiczeń zawsze obserwuj swoją postawę, nie rób gwałtownych ruchów. Jeśli odczuwasz ból, zmniejsz intensywność lub amplitudę ruchów do wygodnego poziomu. Wszystkie ruchy wykonywane są powoli i płynnie.

Regularnie wykonując taki trening mięśni i stawów, nie tylko zmniejszasz prawdopodobieństwo osteochondrozy, ale także poprawiasz ogólny stan zdrowia, czujesz przypływ siły, witalności i dobrego samopoczucia.