Mięta była znana nawet naszym odległym przodkom, uważali ją za jedno z najlepszych ziół. A dziś orzeźwiająca, tonizująca roślina jest szeroko stosowana nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetologii.

Korzystne właściwości mięty

Mięta pieprzowa to środek przeciwbólowy, rozszerzający naczynia krwionośne. Ta niesamowita roślina znana jest jako dobry lek na żołądek: poprawia trawienie, eliminuje mdłości, zgagę, ból. Mięta działa bardzo dobrze, gdy trzeba się uspokoić, przywrócić sen. Trawa parzona zapachem i przeziębieniem, jest stosowana nawet w ginekologii.

Zastosowanie mięty pieprzowej w medycynie jest bardzo szerokie: krople, tabletki, maści, oleje i inne substancje bezpiecznie i korzystnie działają na organizm, powracając do układu różnych narządów.

Mięta pieprzowa

Aby szybko pozbyć się zimna, należy wlać 1 łyżkę ziół wrzącą wodą i wywar 4-5 razy dziennie w postaci ciepła. Możesz także zrobić wdychanie z olejem miętowym. To leczenie jest skuteczne w przypadku zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła, bólu gardła.

Do bólów głowy używaj liści mięty pieprzowej: przywiązuj świeżo zebrane liście do przednich i skroniowych części głowy. Możesz również nalegać miętę na wódkę lub wodę kolońską i zrobić kompresy. Aby spokojnie zasnąć, zapomnij o problemach dnia, musisz zrobić miękką herbatę z listkami mięty i wypić ją w spokojnym otoczeniu.

Stosowanie nalewki z mięty pieprzowej jest skuteczne w przypadku nudności, chorób neurologicznych. Aby przygotować lek, musisz wyciąć liście, wlać je alkoholem i pozostawić na 1-2 tygodnie w ciemnym miejscu. Nalewka powinna być przyjmowana 8-13 kropli przed posiłkiem, a dobre działanie łagodzące i tonizujące daje zastosowanie olejek miętowy pieprzny. Dodaj 5-7 kropli oleju do kąpieli i ciesz się przyjemnym zapachem i dobrym efektem. Taka procedura zwiększy ton ciała, odstraszy szkodliwe bakterie i drobnoustroje, pomoże zapomnieć o stresie. Ponadto z biegiem czasu skóra staje się bardziej stonowana i piękna. Przed użyciem olejek z mięty pieprzowej, należy przeczytać instrukcje, ponieważ przedawkowanie może prowadzić do nieprzyjemnych wyników: senności, apatii lub, przeciwnie, nadmiernej pobudliwości.

Zastosowanie mięty pieprzowej w kosmetologii

Dzięki temu ziołu możesz uzyskać tłustą cerę matową i wąskie pory. Aby przygotować balsam, musisz wziąć kilka łyżek mięty, zalać go wrzątkiem, nalegać, chłodzić i codziennie wycierać twarz tym środkiem. Ten balsam można zamrozić i zastosować do blaknięcie skóry, aby nadać mu ton. Nadaje się również do powiek: schłodzić napar, zwilżyć wacik i nałożyć go na oczy Poprawić cerę za pomocą naparu miętowego zmieszanego z sokiem z ogórka (50 ml) i wywaru z pietruszki (50 ml).

Mięta pieprzowa pomoże nawet zmęczonym i spoconym stopom. Wlać miętę, ostudzić bulion i przytrzymać w nim nogi. Jeśli będziesz powtarzać tę procedurę przez cały czas, zaoszczędzisz sobie nie tylko nadmiernej potliwości, ale także zapobiegniesz ryzyku wystąpienia grzybicy liście mięty pieprzowej aplikacji choroby. I nie warto nawet mówić, że twój nastrój się poprawi.

Bulion może być dodany do kąpieli - wtedy odporność będzie ci bardzo wdzięczna. Nie zapominaj, że mięta jest nie tylko zdrowa, ale także smaczna. Przełóż liście do sałatek, dodaj podczas gotowania mięsa, warzyw, koktajli. Słodkie dania zyskają niepowtarzalny smak i aromat z miętą.

Mięta rośnie na całej planecie, może nawet rosnąć w doniczce na parapecie, więc nie leniwej - zadbaj o siebie i stań się jeszcze piękniejsza, zdrowsza i bardziej pozytywna!