Wszyscy znają zdanie: "Zazdrosny o każdy filar iw stosunku do tych, którzy okazują patologiczną zazdrość, można go brać dosłownie. Jak rozpoznać osobę z urojeniami i zrozumieć, czy cierpi na zespół Otella, czy nie?

Czym jest patologiczna zazdrość?

Każdy doświadczył tego uczucia raz w życiu lub sam był obiektem zazdrości, ale czy można tu mówić o patologii? Jeśli podejrzenia opierają się na racjonalnych przesłankach i dowodach, nie ma powodu, aby obwiniać za to osobę zaburzenia psychiczne - jest problem w relacjach i jest to oczywiste. Inną sprawą jest to, że jeśli zazdrosny mężczyzna rzuca się na partnera bez powodu, a nawet bez podstawy i potwierdzenia zdrady, nadal uważa, że ​​mąż lub żona nie mają racji.

Ale nawet w przypadku, gdy partner ma połączenie z boku, można mówić o zespole Otella, jeśli nie ma dokładnych dowodów po drugiej stronie. Patologiczna zazdrość jest rodzajem schizofrenii - tak uważa większość psychoterapeutów. I może zarówno wyprzedzić rozwój choroby, jak i jej towarzyszyć. Praktyka pokazuje, że osoby z takimi zaburzeniami urojeń są niebezpieczne zarówno dla innych, jak i dla siebie. Często wymagają hospitalizacji, w tym przymusowej.

Patologiczna zazdrość - powody

Trudno powiedzieć, co spowodowało rozwój takiego mentalnego odchylenia. Patologiczna zazdrość jest zaburzeniem psychicznym, które można odziedziczyć. Uraz psychiczny dziecka, który dziecko otrzymało w rodzinie, w której matka lub ojciec regularnie zmieniało się na drugą połowę, może prowadzić do takich konsekwencji, jak złe wychowanie. Liczne kompleksy, zwątpienie i niska samoocena to trzy wieloryby, na których opiera się patologiczna zazdrość.

Patologiczna zazdrość u mężczyzn - znaki

Patologiczna męska zazdrość ma te same cechy co kobieta, ponieważ psychiczne odchylenie występuje u obu płci. Ale są pewne znaki charakterystyczne dla silniejszego seksu, uwarunkowane przez tożsamość płciowa :

  1. Zachowanie ekstremalne lub niedopuszczalne. Mężczyzna może krzyczeć i rzucić się na kobietę z pięściami, a także na rzekomego przeciwnika.
  2. Patologiczna zazdrość u mężczyzn objawia się jako krytyka i oskarżenia, nawet jeśli istnieją bezpośrednie dowody niewinności kobiety. Człowiek nadal będzie miał wady, a nawet najbardziej niepodważalne argumenty będą uznawane za dowód niewierności i próby uciszenia czujności.
  3. Ograniczanie kontaktów ze światem zewnętrznym. Zazdrosny mężczyzna nie pozwoli swojej kobiecie pracować, wykryje czas, kiedy zostanie zesłana do sklepu, a wszelkie niewinne rozmowy z sąsiadami będą traktowane jako wymówka.
patologiczna zazdrość

Patologiczna zazdrość u kobiet - znaki

Kobiety są zazdrosne nie mniej mocno, ale ich podejrzenia pokazują nieco inaczej:

  1. Śledzą swojego partnera w celu rzeczywistego nadzoru - sprawdzają kontakty i kieszenie ubrań, sprawdzają listę połączeń w telefonie, dzwonią do siebie wiele razy dziennie, piszą SMS-y i pracują.
  2. Patologiczna zazdrość u kobiet objawia się jako odrzucenie intymności.
  3. Regularnie organizuj histerię i przesłuchania z uznaniem. Chcą ci powiedzieć, jak dzień schodził z minuty na minutę, chcą wiedzieć o wszystkim, nawet o najbardziej nieistotnych szczegółach, więc manifestuje się patologiczna zazdrość żony.

Jak pozbyć się patologicznej zazdrości?

Często nie jest to łatwe, ponieważ sam zazdrosny nie rozumie, że problem dotyczy go, a nie partnera. Chcąc wiedzieć, jak radzić sobie z patologiczną zazdrością, warto zauważyć, że bez pomocy specjalisty, który może odkryć naturę tego stanu, trudno jest tu określić psychopatologię i cechy diagnostyki. Uwzględniane są odpowiednie problemy, a na ich podstawie dobierane są leki przeciwpsychotyczne i inne terapie psychospołeczne.

Aby spróbować samodzielnie poradzić sobie z przejawami patologicznej zazdrości, psycholodzy zalecają:

  1. Przestańcie porównywać i lękowe myśli już wam nie będą przeszkadzać. Miłość nie jest towarem, ale relacja między mężczyzną a kobietą nie jest relacją towarowo-rynkową, więc nie bój się bardziej udanych, mądrych, pięknych i postrzegaj ich jako potencjalne zagrożenie dla twojego szczęścia.
  2. Pozbądź się wszystkiego, co zatruwa miłość . Wielu pogodziło tę zazdrość w ich związek i nie wiedząc, że dają wolę uczucie, że je miłość. Ciągłe kłótnie, roszczenia i nieufność niszczą harmonijne relacje.
  3. Kontroluj swoją wyobraźnię . Najmniejsze opóźnienie w pracy, aw głowie migały obrazy zdrady i im więcej takich myśli, tym trudniej się ich pozbyć i trzeźwo ocenić sytuację.
  4. Walcz ze swoimi lękami . Nie poddawaj się niekończącemu się niepokojowi, który może przekształcić się w paranoję. Nie twórz scenariuszy, które następnie stają się szablonem, z którego bardzo trudno się go pozbyć.