Próg bólu to wielkość wpływu na narząd zmysłu, który powoduje ból. Zgodnie z inną definicją, termin ten oznacza poziom podrażnienia układu nerwowego, w którym odczuwa się ból. Próg bólu jest indywidualny dla każdej osoby. wrażliwość na ból u różnych ludzi to nie to samo.

Istnieje również coś takiego jak poziom tolerancji na ból, zdefiniowany jako maksymalna siła bólu, jaką dana osoba jest gotowa znieść w określonych warunkach. W tym przypadku ani próg bólu, ani poziom tolerancji bólu nie są określane przez jakiekolwiek parametry efektów, które powodują bolesne odczucia.

Wysoki i niski próg bólu

Jak już wspomniano, każdy ma swój własny próg bólu, tj. dla tych samych drażniących ludzi reagują inaczej. U jednej osoby wpływ określonej siły może spowodować silny ból i kogoś - całkiem znośne wrażenia. Uważa się, że próg bólu osoby jest położony w genach.

Niski próg bólu występuje wtedy, gdy osoba zaczyna odczuwać ból przy minimalnym narażeniu. u takich osób ostra percepcja bólu. Odwrotnie, jeśli dana osoba ma wysoki próg wrażliwości na ból, wtedy doświadcza bolesnych wrażeń z wystarczająco silnym efektem.

Według badań ekspertów kobiety mają wyższy próg bólu niż mężczyźni. Maksymalny próg bólu osiągany jest podczas poród . Fakt ten tłumaczy się tym, że próg bólu jest związany nie tylko z układem nerwowym, ale także z hormonalnym podłożem. Jest regulowany przez układ hormonalny, poprzez produkcję hormonów estrogenowych. Ale podczas gdy kobiety mają zwiększoną wrażliwość psychiczną, co prowadzi do tego, że nawet minimalny ból może powodować strach i łzy.

Skąd mam wiedzieć i określić mój próg bólu?

Osoby, które są uważne na swoje zdrowie, nie będą mogły nie wiedzieć o ich osobistym progu bólu. Takie informacje mogą się przydać, gdy dana osoba musi przejść interwencję medyczną z towarzyszącym bólem. Znając ból o tym, jaką intensywność pacjent może tolerować, lekarz będzie w stanie prawidłowo wybrać metodę znieczulenia.

Określ swój próg bólu za pomocą specjalnego urządzenia - algebraymetru. Istotą jego pracy jest to, że delikatny obszar skóry (zwykle między palcami lub palcami) jest narażony na działanie prądu elektrycznego, ciśnienia lub wysokiej temperatury. Wraz ze stopniowym zwiększaniem intensywności ekspozycji ustawiane są minimalne i maksymalne wartości czułości, które będą przedziałem tolerancji bólu. W rezultacie można ustalić, jaki stopień progu wrażliwości na ból ma dana osoba - bardzo niska, niska, średnia lub wysoka.

Jak zwiększyć próg bólu?

Udowodniono, że w różnych porach dnia, pod wpływem różnych emocji i w zależności od ogólnego stanu fizycznego ciała, próg bólu tej samej osoby może mieć różne znaczenia. niski próg bólu wynosi W związku z tym poziom progu bólu można w pewnym stopniu "zarządzać".

Istnieje kilka sposobów tymczasowego zwiększenia progu bólu:

  1. Terapia "rozpraszająca" - ucisk receptorów bólowych spowodowany użyciem "palących się" produktów - czerwonego pieprzu, chrzanu, musztardy, imbiru itp.
  2. Zmieniając tło hormonalne , stosując dietę z dużą ilością produktów takich jak jajka, mleko, indyk, orzechy laskowe, banany itp., Przyczyniając się do poziomu serotonina (hormon szczęścia) w ciele.
  3. Metody autotraningu w celu mobilizacji sił organizmu - taki silny psycho-emocjonalny stan nerwowy, jak gniew, pomaga zwiększyć próg bólu.
  4. Płeć - podczas uprawiania miłości uwalniana jest duża ilość hormonów endorfin, również zdolnych do tłumienia bólu.