Wysokie wazony mogą być dobrym dodatkiem do wnętrza. Wybrany z powodzeniem kolor, kształt i rozmiar, taki wazon staje się prawdziwą atrakcją wystroju, nadając pomieszczeniu indywidualność.

Rodzaje waz podłogowych

Wazony podłogowe mają znacznie większy rozmiar niż opcje zwykle instalowane na stołach, szafkach i innych poziomych powierzchniach. Wyraża się to przede wszystkim w wysokości. Wazony podłogowe można uznać powyżej 40 cm (zwykle do 90 cm). Ale ich szerokość i kształt mogą się znacznie różnić w zależności od celu zakupu wazonu. Jeśli, na przykład, planujesz umieścić w nim kompozycję suszonych kwiatów, wtedy wąska forma jest lepsza, narożniki mogą być obecne, a bujny bukiet będzie dobrze łączony z szerokim wazonem z zaokrąglonymi konturami.

Częściej jednak typy waz podłogowych są przydzielane, wychodząc od tego, z jakiego materiału są wykonane.

Najbardziej popularne ceramiczne wazony podłogowe, które mistrz może nadać niemal dowolny kształt, kolor i dekorację. Dlatego wazony z ceramiki z powodzeniem pasują do każdego stylu decyzyjnego pokoju. Należy również zauważyć, że prawie wszystkie próbki zabytkowych waz są wykonane z ceramiki. Wazy porcelanowe są najdroższym materiałem ceramicznym, ponieważ ich produkcja jest najbardziej pracochłonna i długa.

Piętro wysokie wazony1Piętro wysokie wazony2Odkryte wysokie wazony3

Wysokie podłogi wykonane ze szkła są znacznie tańsze, a kształt może być najbardziej dziwaczny. Szkło może również otrzymać pewien odcień lub ozdobić wazon o nietypowym wzorze. Przeźroczysta faktura i lakoniczność wizualna takiego elementu wystroju jak szklana wazonowa podłoga pozwala na wykorzystanie go nawet we wnętrzach z dużą ilością mebli.

Piętro wysokie wazony4Piętro wysokie wazony5Podłogowe wysokie wazony6

Odkryte wazony z wikliny lub drewniane opcje szczególnie pasują do stylu rustykalnego i etnicznego. Takie wazony powinny mieć specjalne naczynie ze szkła lub metalu, do którego będzie można wlać wodę, a następnie w wazonie powinien być umieszczony bukiet. Jeśli takiego urządzenia nie ma, wówczas wazon nadaje się tylko do przechowywania suchych kompozycji lub może być stosowany niezależnie.

Piętro wysokie wazony7Piętro wysokie wazony8Piętro wysokie wazony9

Niedawno wazony z metalu zyskały popularność, ponieważ ten materiał jest często używany do pomieszczeń w nowoczesny style miejskie. Takie wazony podłogowe odznaczają się lakoniczną formą i ciekawym wyglądem ze względu na strukturę materiału i jego blask.

Piętro wysokie wazony 10Piętro wysokie wazony11Odkryte wysokie wazony12

Wazon podłogowy we wnętrzu

Wybór tego lub innego wariantu wazonu na zewnątrz powinien opierać się przede wszystkim na ogólnej decyzji stylu pokoju, na tym, jak jest umeblowany, czy są już jakieś inne elementy dekoracyjne . Istnieją jednak ogólne zalecenia dla wszystkich pomieszczeń bez wyjątku.

Po pierwsze wazon podłogowy będzie wyglądał najkorzystniej w przestronnych pokojach lub w pokojach z niewielką ilością mebli. Aby ten element dekoracyjny naprawdę zagrał i pokazał się w całej okazałości, wokół tego wazonu należy zostawić znaczną wolną przestrzeń. Najlepiej jest zainstalować wazon podłogowy w rogach pomieszczeń, otwory między oknami, bliżej środka pomieszczenia, jako główny akcent wnętrza.

Drugie zalecenie: jeśli pokój jest urządzony w jasnych kolorach, lepiej jest połączyć wazon z jednym z odcieni używanych już we wnętrzu lub wybrać wariant neutralny, na przykład wysoki biały wazon. Jeśli pomieszczenie ma monochromatyczne i dyskretne wnętrze, wówczas wazon o jasnym kolorze będzie doskonałym i raczej dużym akcentem kolorystycznym.