Miasto Or-Yehuda znajduje się w centrum Izrael w dzielnicy Tel-Aviv, na wschód od młodego miasta Tel-Aviv w odległości 9 km. Jego nazwa tłumaczy się jako "światło Jehudy", które charakteryzuje imię słynnego rabina Yehudy Alkalai.

Or-Yehuda - historia i opis

Na tej stronie stale budowano nowe miasta, a po wojnach osady te zostały zniszczone. Początkowo istniała biblijna osada Kfar-Ono, ale została ona zniszczona przez wojnę wewnętrzną dla określonej konkubiny. W tym miejscu znajdowały się arabskie wioski Sakia i Kafr An. Istniały przed wojną izraelską o niepodległość, izraelska armia została zmuszona do likwidacji całej ludności podczas operacji "Eliminacja Chametza".

Необычная архитектура города Ор-Йехуда

Obecne miasto Or-Yehuda zostało założone w 1949 roku, pierwszymi mieszkańcami byli imigranci z Iranu, Rumunii, a nawet Afryki Północnej. W 1958 r. Rozpoczęto budowę stałego mieszkania, a dopiero w 1988 r. Osada uzyskała status miasta.

Miasto ma wiele miejsc pracy, ponieważ istnieje 10 przedsiębiorstw przemysłowych. Największy w swojej wielkości był zakład tkacki, przedsiębiorstwo zajmujące się mieleniem metali i diamentów, a także produkcja artykułów spożywczych. Część mieszkańców poświęciła życie na uprawy. Powierzchnia miasta jest bardzo mała - około 5 km², a populacja wynosi 35 tysięcy osób.

Ор-Йехуда - небольшой живописный городок

Zabytki miasta

Turyści, którzy odwiedzili Or-Yehuda mogą odwiedzić następujące atrakcje:

  1. W mieście można zobaczyć założony pomnik ku czci dwóch Żydów: Josefa Basri i Szaloma Salaha - są to lokalni mieszkańcy, którzy zostali straceni w Iraku w 1952 roku.
  2. Również w mieście znajduje się muzeum poświęcone irańskiemu Żydowi, opowiadające o tym, jak żyje na tym terenie i jakie rzemiosło angażuje od czasów starożytnych.
  3. W mieście Or-Yehuda znajduje się Centrum Dziedzictwa Libijskiego Żydostwa , miejsce pamięci, historii, historii i rzeczy. W centrum Libii jest wiele interesujących rzeczy: mapy, fotografie, książki, rzemiosło, tekstylia i odzież, a także skład rynku w Libii i sceny domowe. Wiele ekspozycji poświęcono okresowi repatriacji Żydów libijskich, z których pierwszy miał miejsce w 1936 r., Kolejne miały miejsce w 1945 r., 1948 r., A ostatnie w 1967 r. Centrum Dziedzictwa posiada dokumenty, które rejestrują historię pogromów w Libii oraz nazwiska zmarłych i eksterminowanych Żydów podczas II wojny światowej.
Мемориал в честь евреев Йосефа Басри и Шалома Салах

Gdzie się zatrzymać?

Wśród opcji, gdzie się zatrzymać w mieście Or-Yehuda, możesz wymienić:

  1. Guest House Star - wśród komfortowych warunków znajduje się aneks kuchenny i wspólna łazienka. To najlepsze miejsce na wakacje w mieście Or-Yehuda za cenę i jakość.
  2. Inną opcją, w której można się zatrzymać - jest pensjonat The Rose .
  3. Hotel Moshav Hemed , jego oddalenie od Or-Yehuda wynosi 2 km.

Gdzie zjeść?

Po aktywnym wypoczynku turyści mogą zjeść przekąskę w jednej z lokalnych restauracji, wśród których można wymienić:

  1. Restauracja Etzel Ovad BaKfar znajduje się w samym mieście i serwuje dania z grilla oraz dania kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. W tej restauracji serwowane są wyborne dania z hummusu i mięsa.
  2. Świetnym miejscem do jedzenia jest Faruk Restaurant , bardziej przypomina lokalną kolację. Tutaj możesz skosztować kuchni izraelskiej, składającej się z różnych świeżych sałatek, grillowanych mięs i fast foodów.
  3. Faruk zapewnia usługę posiłków na wynos.
  4. Aby skosztować tureckiego jedzenia w mieście Or-Yehuda, musisz udać się do restauracji Etzel HaTurki . Tutaj smaczne i niedrogie jedzenie oraz duży wybór sałatek i dań mięsnych.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do miasta Or-Yhuda nie jest trudne, to jest w odległości 5 km od Tel-Aviv , co 15 minut w tym kierunku jedzie autobus.