Niemal co druga matka skarży się na zły apetyt u dziecka. Do czego tylko metody rodzice nie uciekają się do karmienia małego "nechochuha": opowiadają długie historie, pokazują swoje ulubione kreskówki, a nawet aranżują spektakle teatralne.

Przyczyny utraty apetytu u dziecka

W większości przypadków apetyt jest wskaźnikiem zdrowia dziecka, ale apetyt zależy również od czynników zewnętrznych: cech metabolicznych, stylu życia, aktywności motorycznej. Zgadzam się, że istnieje znacząca różnica pomiędzy zwrotami "brak apetytu dziecka" i "dziecko nie ma apetytu". Popularna mądrość daje taką odpowiedź, dlaczego dziecko ma zły apetyt: apetyt od pacjenta działa, a do zdrowego - toczenie. Jeśli dziecko, które zawsze dobrze jadło, straciło apetyt, powodem może być:

  1. Infekcja wirusowa. Pierwszymi objawami infekcji wirusowej są zwykle złe samopoczucie, senność i utrata apetytu.
  2. Przy zapaleniu ucha, żucie i ruchy ssania wywołują ostre bóle w uszach. Możliwe jest sprawdzenie braku zapalenia ucha środkowego poprzez delikatne naciśnięcie na koziołek (niewielki chrzęstny występ na uchu zewnętrznym). Dziecko, które z łatwością przyjmuje pierś, ale z okrzykiem, prawdopodobnie ma zapalenie ucha. U zdrowego dziecka takie ciśnienie nie powoduje żadnego dyskomfortu.
  3. Ząbkowanie, choroby jamy ustnej (drożdże) i gardła (zapalenie krtani) mogą powodować całkowity brak apetytu. Zwykle dziecko nie może jeszcze sformułować różnicy między "nie chcę" jeść i "nie mogę" jeść. Przeprowadzić dokładną kontrolę jamy ustnej, a jeśli twoje założenia zostaną potwierdzone, nakarm okruszki odrobiną ciepłego, płynnego jedzenia.
  4. Problemom jelit towarzyszy często gwałtowny spadek apetytu, szczególnie u niemowląt, które zaczynają spożywać pokarm uzupełniający. Nowy produkt może być słabo wchłaniany przez organizm, powodując wzdęcia, zwiększoną perystaltykę lub zaparcia.
  5. Katar Nieprzyjemne jest jedzenie dziecka z "zatkanym" nosem, szczególnie jeśli karmi się nim piersią. Regularne mycie dziobka solą fizjologiczną i kapiącymi kroplami środka zwężającego naczynia krwionośne przed posiłkiem, można ułatwić procedurę odżywiania.
  6. Obecność robaków u dziecka może również wpływać na apetyt. Aby wykluczyć ten przedmiot, musisz zdać specjalną analizę.
  7. Stres. Dziecko może odmówić jedzenia, jeśli odczuwa nie tylko fizyczny dyskomfort, ale także przeżywa wewnętrzne doświadczenia. Na przykład przeniesienie się do nowego miejsca zamieszkania, udanie się do nieznanego miejsca, wyjście do ogrodu, nieobecność jednego z rodziców - wszystko to może być również przyczyną złego apetytu u dziecka.

Z reguły jeśli dziecko jest chore, utrata apetytu będzie towarzyszyć innym dolegliwościom. Nie spiesz się, aby nakarmić dziecko, obserwuj przez kilka godzin, aż pojawią się inne objawy. Jeśli twoje założenia są potwierdzone, to nie martw się o brak chęci do jedzenia, z chorobą - to normalne.

Brak apetytu u zdrowego dziecka

Jeśli dziecko jest zdrowe, wesołe i pełne energii, ale nie chce jeść - to jeszcze bardziej niepokoi rodziców, ponieważ nie ma widocznych powodów odmowy jedzenia. Bardzo często brak apetytu dziecka wynika z niskiego zużycia energii. utrata apetytu u dziecka Ciało dziecka nie zostało jeszcze zepsute przez nienormalny styl życia, w przeciwieństwie do dorosłych, więc jeśli dziecko porusza się trochę (szczególnie w zimie), to naturalne jest, że potrzebuje mniej "paliwa", aby pokryć koszty energii.

Nawet jeśli wydaje się rodzicom, że dziecko nie siedzi nieruchomo i porusza się, nie oznacza to, że wydaje wystarczająco dużo energii, aby je wznowić. Codzienny reżim i styl życia są prawie głównymi czynnikami wpływającymi na apetyt dziecka. Długi spacer (co najmniej 2 godziny) na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna podczas spaceru mogą naturalnie zwiększyć apetyt zdrowego dziecka.